Radnici

Radnici

Član



Pa ciscenje od prije nekoliko dana.Poceo oko 11 zavrsio u 6 sati.Nakon vise od 15-20 dana nepranja,svaki dan par pta u kamenolom udaljen makadamom 9km,rupa na rupi,mnogo prevezenih tura.......










Pa dok sam pospremio sve bilo je pola 7.Onda sam upalio svoj motoric,da i on malo odradi.U obicnoj jakni i trenerci,kaciga vozao se.Dodjem kuci u 8 i zaradim prehladu jaku.Na sve to zalijem sa hladnom pivom za novu godinu i noc poslije.Sad psujem i actrosa i motor hahaha.

I iveco dobio tablice.Odmah dok smo ih stavili otisli po drva.Paleta kazu da je teska 1800kg.Mi stavili dvije digao se prednji kraj totalke.Mogao sam jednu na krov da rasporedim to lijepo :D.Ako ga ostavim moram ubaciti jos koju feder plahtu.


Snage ima.Ide predobro.Iznenadio sam se stvarno.Kako su mi pricali idu kombiji lose,nevaljaju.Ovaj ide sasvim dobro,ali i motor je kao nov fakticki.
I oko vucne se radilo.Zamjenjen dihtung glave.Ustelani ventili.....


Plavi kamion vjerovatno do kraja sedmice krece u rastavljanje i operaciju.Bit ce pod anestezijom uspavan nekih 10-ak dana ako zapocnemo jer sutra-prekosutra cemo znati kad pocinjemo jedan malo veci posao tacno,ako pocnemo do kraja iduce sedmice nema mu operacije do ljeta :D
Radit ce se sljedece.
Prvo ce se kipa skinuti.Zatim se pod sasjeci i nove precke staviti sve,znaci samo sasija ostaje glavna,ostalo leti i ide novo.Pod novi takodje ide.Pod ce biti debeo 3-4mm,i onda ispod jos jedan lim debljine 2mm odmaknut cca cm.Kad kamen ulupi pod,na donjem limu se nece primjetit da se ne sramim kad dignem kipu a ono pod izlupan.Stranice povariti i ispraviti gdje treba.
Zatim sasija.Skidat ce se sva instalacija,dobro je odraditi.Naspregati federe,pomjenjati lezajeve ako je koji otisao.Zatim to sve polakirati u crno.
Kabina ce se rastavljati sva unutra.Sjedista presvlacenje,svu sperploci(tapicirunge)povaditi van,malo i to urediti i ofarbati u bež boju ili svijetlo sivo.
Vanjski dio.Maska u crno,branik,daska crno....Kad se sve dovede u red.Presmirgla onda cemo u narandžastu boju farbati kipu i kabinu.
Zatim se nadam da cu ga dovesti u ovakvo priblizno stanje.
http://www.europa-lkw.de/img_vi/32/1/201034-photo-camion.jpg
Naravno jos ljepse ce ispast.Narucit cu ove plastike sa strana,suncobran....
 

MTR

Član
de mi reci onako od oka koliko ce te kostat da uradis novi sanduk i te kerefeke ? Jer imam Unimoga kod sebe , bas je sjeban vizuelno i kontam to radit , neki dan sam morao lijevi kocioni cilindar zablondirat jer se nije pomijerao i pustao je zrak ( al mi nije dugorocno rjesenje ) , imam jos nekih crijeva promijenit i pusta mi cilindar zraka ( onaj sto dijeli zrak za prikolicu ) ne znam smijem li njega raskopcat skroz.
Jebi ga nemam nesto sa njima ( Unimog ) iskustva pa reko da sta budala ne zajebem , al sto brale ima spere i redukciju ahajjjj samo upri prstom dje hoces da se popne :)

Kakva ti je ovo slepa ??Atego jel ?
 
Član
Ovako.Kason da mi zamjene u remont zanatu pod,stranice da naprave kao u novih modela miler kipa,oni prave 100% isto,opjeskare i lakiraju je 5000KM.Ali mi cemo sami novi pod,stranice malo urediti i ok sve za 1500KM.Mozda 2000 max.Sasija dok se odradi sve po propisu treba negdje oko 1000KM.Znaci sve od a do z.Kabina unutrasnjost oko 250-350km s presvlacenjem,vanjski dio nece biti ispod 800-900KM.Ali to je znaci okviro.Tu nigdje ne racunam detalje druge.....Oko 5000 ce izaci da ga uredim lakiranje i to+nove gume preko 5000 kostaju,moram i kocnice raditi ali sad treba i dobose nove posto su losi tu je jos 500-600 minimum,imam i ja automata od zraka sredjivati par a oni su skupi....I meni je pustao od rucne,dok pustim rucnu sav zrak izgubi.Kad je bio onaj malo veci snijeg malo je falilo da na klancu odemo u provaliju s njim.Mao dodirnuo kocnicu i blokiraju lijevi tockovi.Jedva ga na cesti odrzao.I ja sam bio blindirao,ali jedino rjesenje mi je bilo kupiti nov jer nije to to.Ja sam morao oba mjenjati nova.Cekam jos racun da mi stigne,ali ja mislim da je jedan preko 700-800,za actrosa sam platio 1600 cini mi se.Sad milina.Ostavim oba kamiona stoje po dva tri dana.Spusti se tek na cca 6.A prije parkiram da kupim sok na kiosku.I moram filati 5 minuta.
Vucna je Atego 817 2002.godiste.Ima vitlo,stope su hidrulicne,vitlo je na daljinski.Ima klimu,webasto....320000km.Mi smo je kupili u 7. mjesecu i izgledala je ovako.

Mi smo onda stavili hidrulicne navoze,stabilizatore da ne dize prednji kraj,skinuli sprat s hidrulikom,stavili novi pod komplet od a do z.Kabinu lakirali od a do z,uredili to malo.Samo nas je kostalo to sredjivanje oko 5500KM,i jos uvijek mi fali nova maska,ova malo pukla,neprimjetno ali to je meni uzas i mora ici nova.Fali mi suncobran onaj.Moram staviti jaca svijetla nazad radna.Ako ne budem prodavao,tj ako bude sluzila dobro ovo cemo vitlo skidati ugraditi hidrulicno.Ali je zmaj.Milina vozit.Stojala je godinu dana i 4 mjeseca u garazi.Mi kupovali tockasa i gledali je.Taman je utjerali bili.Kako je parkirana nije pomjerena kad smo je otisli kupiti,cak su i kljuceve zagubili bili,jedva ih nasli.Stavili akumulatore iz drugog kamiona.Upalila bez problema.Oni su je primili pod racun za neku kucu.Nisu planirali raditi s njom.Parkirali.Zakljucali.Odjavili i to je to.
Evo danas malo ocistio iveca i poslikao.







Ima jos posla malo.Moram ovu zutu boju skinuti s kasona iza kabine,moram ga presmirglati vodenim 1500-2000 pa preci polir pastom tek toliko da dobije malko sjaja.Moram kupiti crni sprej pa ofarbati baglame ove,i jos par detalja ofarbati.Kakav je bio sad je dobar.Mislim da je tesko kod nas naci ovako odradjenog.
 

MTR

Član
ako ti je skupo narucivat nove aparate za zrak imam ja jednog strucnjaka u Vitezu on to prepakuje da bude ko novo ,neki dan mi je radio jedan posipac za so ( zablokiralo ono vitlo unutra od soli - spekao lezaj ) za 50 KM , lola ga samo brenerom zagrijao i spuco' ga par puta cekicem :) , drugi mi trazili po 500 samo da ga stave u funkciju . Ja ne znam kako vi gore u Krajini deverate al ovdje kod nas je pravo malo majstora koji znaju radit ove starije kamione , svi samo laptope nosaju i pametuju a kad treba nesto uradit samo znaju rec da treba novo narucit , pa znam i ja brate zamijenit al popravit ne znam :)
imas li koga da pravi disk plocice jer su u mene ove pri kraju ( na Unimogu su i naprijed i nazad diskovi ) , a nove u Lasva Komercu da bog sacuva skupe
 
Član
Nije mi to skupo jer od ovog zivim.Oni meni da ne rade dobro i ne zaradjuju godisnje dosta,vraga bi ja ovo sredjivao ovako.
Disk plocice neznam tko ima da pravi.Jesi gledao u INDEX-u ako ima poslovnica koja kod vas.Ajd ici cu ja u pn gledati da porucim za atega masku vjerovatno,pa cu provjeriti koliko su kod nas.
I ima li tko ralicu 3.40 i solanu vucnu da bi mjenjao za mog iveca.Ja bih stavio na plavi kamion jer imam sve od instalacije,a steta da mi lezi zimi.
 

MTR

Član
imam ja solaru od 2m kubna za mokro i suho posipanje ( kaci se na hidrauliku ) i nije vucna vec ide na sanduk
 
Član
eh da ti pohvalim vozni park a narucito odrzavanje , dobro to radis ....;)
da nabrojim i ja neke svoje vozilice :lol:

tockasi : Liebherr 312 96g i O&K MH City 93g
kombinirke : JCB 4 CX 00 g i MF 96g
utovarivac : Volvo
valjak : Bomag 2,5 t
mini bager : CAT 302.5 00 g
kamioni : actros 2653 i 1843 , MB 2538 sanducar + dizalica
mali kamioni : 13-20 i 8 - 17 kosa stakla kiperi oba
labudica ............ i jbg nesto cu i kasnije dopisivat kad se sjetim :icon_question:

bice i neke slikice dok malo potrazim po racunaru .........
 
Član
ediscom je napisao(la):
eh da ti pohvalim vozni park a narucito odrzavanje , dobro to radis ....;)
da nabrojim i ja neke svoje vozilice :lol:

tockasi : Liebherr 312 96g i O&K MH City 93g
kombinirke : JCB 4 CX 00 g i MF 96g
utovarivac : Volvo
valjak : Bomag 2,5 t
mini bager : CAT 302.5 00 g
kamioni : actros 2653 i 1843 , MB 2538 sanducar + dizalica
mali kamioni : 13-20 i 8 - 17 kosa stakla kiperi oba
labudica ............ i jbg nesto cu i kasnije dopisivat kad se sjetim :icon_question:

bice i neke slikice dok malo potrazim po racunaru .........
Svaka cast.Odlican vozni park.Ja sam 2653 trebao kupiti.Zuta boja.Retarder,rucni mjenjac,klima....Ima i moj to sve,ali ipak 100ks vise je straha.Bio je skuplji 10000KM,stariji godinu dana.I imao oko 740000km.
Otvori drugu temu pa predstavi to sto prije.Drago mi je da nisam jedini sto se bavim ovim na forumu :D.Ima nas izgleda.Ja,allroad,mtr,sad i ti :D
 
Član
Kupio sam Ralicu s hidrulikom 3.40 siroka.U dobrom je stanju.Njemacka je proizvodnja neznam marku.I posipac iste marke.Vucni je posipac.Sutra cu vjerovatno ici dotjerati pa cu to odmah na plavi kamion.Uskoro mu jos jedna stize takva i posipac pa cu vidjeti na actrosa da stavim.Kad pocnem raditi plavi kamion pjeskariti to sve i ofarbati.
 
Top