Punite gorivo ‘do čepa’

Punite gorivo ‘do čepa’

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Mnogi iz neznanja zaziru od punjenja goriva do vrha, jer misle da povećavaju rizik eksplozije spremnika, iako stvarnog rizika nema. No, teoretski, poluprazan ili prazan spremnik opasniji je od punog. Naime automobilsko se gorivo s povišenjem temperature širi neznatno, ali zato intenzivno isparava. Zbog toga je važna ispravnost oduška za gorivo. Dakle, pri svakom punjenju punite gorivo do vrha, ali samo dok se pištolj za punjenje prvi put sam isključi. Tako se smanjuje učestalost odlaska na benzinske crpke, čime se štedi vrijeme (a i gorivo) te se smanjuju gužve na crpkama.
 
Član
Po meni je ovo cista glupost jer ne sluzi ustedi goriva.Niti jedna supstanca ne moze do beskonacnosti isparavati u zatvorenom prostoru.Kada se postigne maximalni pritisak i gustoca,isparavanje prestaje.Zbog mase koju vozilo mora pokretati se vise goriva potrosi kad je rezervoar pun,nego kad je poluprazan ili napunjen za "cenera"...A ko se boji eksplozije rezervoara i slicnih nebuloza,za njega nije auto...
 
Član
Kod mene vala stari otkad znam puni do vrha...nikad za tu opasnost od eksplozije nisam cuo, a kamo li za ta isparavanja...kad je ispravan cep nema sta isparit...
 
Član
Kako nema sta ispariti...eee sinko...zaviri u novcanik nakon svakog tankanja goriva...pa ces vidit da isparava :D :D :D
 
Član
Ma ja po gradu nikad nisam nasuo vise od 10 litara , osim kad idem na duzi put, lako je dopunit rezervar volim ja pare u dzepu . a to sto rece za ustedu ako stalno ne ides na benzinsku ja neznam gdje zivis ; meni benzinska 50m od zgrade, (a i svaki dan usput prodjem pored nje pa neznam o kakvoj je potrosnji rijec.) Pa nece niko maksuz otic sipat gorivi od kuce , kad krenes negdi moze ti na rezervi doc bar do prve pumpe ; (opet sve zavisi gdje zivis).
 
Član
Lol, odakle preuzimaš ove tekstove, je'l sa autogodine.hr ili sad je autoportal.hr

Tamo je bilo kojekakvih nebuloza... ;)
 
Član
Pa ja za "cener" predjem 100km a u krugu od dva km imam 8 benzinskih pumpi i ne znam sta cu ustediti ako natocim do vrha! A isparavanja ima kad je rezervoar pun do vrha, ali u novcaniku!:)
 
Član
Tekst koji je prenesen je ustvari istinit.Neznam je li iko imao prilike da se zadesi na licu mjesta kada auto gori i kada vatrogasci dolaze da gase.Ja jesam i tad sam prvi put cuo vatrogasca kako pita vlasnika vozila koliko ima goriva u rezervaru.Ako je manje od 1/4 tesko da ce se odluciti da pridju autu i gase.Pitam ja tipa a zasto to i on meni kaze.Ako ima malo goriva u rezervaru sanse da ce da eksplodira su 99%.A ako ima pola i pun tank nece eksplodirati jer ima puno goriva i vatra ga nemoze za kratko vrijeme zagrijati toliko da eksplodira.Onda kaze mi imamo vremena da ugasimo ili eventualno ohladimo rezervoar da nebi doslo do eksplozije.
Druga stvar sto je velika greska naseg svijeta je sto svi sipaju za cenera i vozaju na rezervi pa se onda zale na gorivo kad im rikne benzinska pumpa.
Pumpa nece riknuti zbog goriva(rijedak slucaj).Pumpa rikava zato sto auto vozite na rezervi i na ceneru.Tada nema dovoljno goriva u tanku i pumpa nije skroz potopljena nego je ili do pola ili 1/4 u gorivu.Da bi adekvatno radila bez zagrijavanja mora biti potopljena u gorivu skroz.
Ja kad sam tek poceo voziti auto kod mene je bila rezerva stalno.Dok nisam naucio lekciju.U 1 godini 3 pumpe.Sad pratim kazaljku iu cim dodje na 1/4 odmah sipam kao da je dosla na rezervu.Otkako sam poceo ovako raditi nije mi nijedna pumpa crkla.
 
Član
addo je napisao(la):
Pa ja za "cener" predjem 100km a u krugu od dva km imam 8 benzinskih pumpi i ne znam sta cu ustediti ako natocim do vrha! A isparavanja ima kad je rezervoar pun do vrha, ali u novcaniku!:)

Kad ga naspem punog u novcaniku je sve isparilo, tako da ja volim da isparava pomalo nego odjednom...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top