Promet naftnih derivata stavlja se pod kontrolu

Promet naftnih derivata stavlja se pod kontrolu

BHT Ovisnik
Uvođenjem elektronskih mjernih uređaja na benzinskim crpkama promet naftnih derivata u Federaciji BiH od početka ove godine stavlja se pod kontrolu, što bi trebalo smanjiti sivu ekonomiju i spriječiti manipulacije cijenama, pišu "Nezavisne novine".

Novi suvremeniji sustav kontrole naftnih derivata propisan je Pravilnikom o načinu evidentiranja i kontroli prometa naftnih derivata, koji je donijelo Federalno ministarstvo trgovine, a nametnuo je obvezu da svih 630 benzinskih crpki u FBiH do 31. prosinca 2010. ugrade elektronske mjerne uređaje i započnu evidentiranje prometa putem njih.

Mjerni uređaji moraju se uvezati u jedinstven informacijski sustav koji je pušten u rad početkom rujna 2010, a putem kojeg će Ministarstvo trgovine imati mogućnost kontrole svakodnevne potrošnje naftnih derivata, nabavke, cijena i količina.

Novim načinom kontrole naftnih derivata mjerit će se visina stupa goriva u rezervoarima, temperatura goriva, gustoća goriva i visina vode kondenzata u tanku. Kontrola, također, obuhvaća i praćenje količina utočenog i istočnog goriva, stanje u tanku, te provjeru trenutnih dnevnih i periodičnih izvještaja.

Na ovaj način bit će onemogućeno prikrivanje prometa pa i manipulacije prilikom promjena cijena, jer će putem softvera u realnom vremenu s jednog mjesta biti kontroliran promet nafte i goriva na svakoj crpki, navode "Nezavisne novine".
 
Član
ja sam skeptican,mislim da je tesko da mozemo dobiti ikakvo poboljsanje,jednostavno ne vjerujem u to,iako iskreno fino zvuci,sad koliko ce nam to pomoci vidjet ce se uskoro,cijene samo rastu,jos nigdje nisam vidio da padaju:icon_mad::icon_mad::icon_mad:
 
Član
Ja cu vas slagati sad ali sam covjeku na benzinskoj popravljao racunar prije jedno 3-4 godine, koji je bio povezan sa poreskom upravom i koji nismo mogli nista bez njihove sifre koju nam nisu dali, nego dosli oni.

Tako da ne znam sta ovo uvodjenje sad znaci ali koliko znam i tad je praceno nesto a sta nemam pojma.

Sta god bilo to ih ne sprecava da kad dodje cisterna istoce koju stotinu litara a uspu vode ili cega vec pa tek onda to naspu u svoj rezervoar.
 
Član
ako je rijec o mjernim uređajima na koje ja mislm onda pistolj ne radi ako u njegovom tanku ima vode preko unaprijed određene mjere.....
 
Član
Mora biti bolje, nemože biti gore.... Ja bi čak napravio i listu svih pumpi koja bi se refreshala svaki mjesec dana sa podacima o kvalitetu pa bi se oni takmičili za boljim kvalitetom, pa obajviti koji put na dnevniku sa top 5 najbolji i najloših pumpi .....
 
Član
Hm, a ko odredjuje tu mjeru i da li se moze prevariti to nam ostaje da vidimo :)

Ali ne mora voda, sipaju ljudi i petrolej i kojekakve stvarcice koje nisu voda, ako bi pistolj reagovao samo na vodu pola benziskih ne bi radilo, i morali bi nekako da izvade tu vodu, bilo namjerno, bilo slucajno dospjelu u rezervoar. Tako da mislim da od tog nema nista, bar u skorije vrijeme.

Cak i ako neko uspije to da napravi i uvede kod nas, povecace nam ili cjenu goriva ili neki porez da bi naplatili taj sistem, pa ce nam biti bolje gorivo ali skuplje pa cemo doci na isto :D
 
Top