Projekat Golf syncro 16v

Projekat Golf syncro 16v

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Evo da i ja predstavim svoj projekat :)
Trenutno sam u fazi istrazivanja kako i sta, i prikupljanja sredstava neophodnih za izvodjenje radova.
Dakle auto je Rabbit snow fan syncro (syncro za svicarsko trziste koliko sam ja upratio).
Auto je preslo solidno km :), uvezen je iz svice 99. godine sa svom papirologijom, servisnom knjigom,svim racunima i historijom. U zadnjih 10 godina ga je vozio moj stari, koji inace vozi pravo penzionerski tako da je auto ocuvano pravo. Malo je stradao od stajanja vani, sitna korozija na poklopcu prtljaznika, farba malo izblijedila ali nista strasno. Mehanicki je u odlicnom stanju, mjenjac je zimus radjen.
Posto je konacno meni pao u ruke :cool: odlucio sam da je vrijeme za upgrade :)
Odlucio sam se za 1.8 16v masinu. Motor oznake PL, posto pase vecina elektronike i kompletan sistem za dovod goriva. 129KS i 168Nm je dovoljno za sada :)
Spisak bi bio ovakav:
- motor PL
- razvodnik za isti
- bobina za isti
- kablovi paljenja za isti
- instalacije za motor i paljenje (ako nemognem naci kompletirane sam cu ih sastaviti)
- ECU, kompjuter za knock senzor i ISV (idle stabilisation valve)
- usisna grana 42mm (sa 9A motora)
- korpa za 16v (lamela mora od 8v posto se razlikuju zubi na mjenjacu)\
Postoji jos par stvari koje sasvim nisam nacisto kako i sta
- crijeva za hladnjenje (je li se to moze napraviti po mjeri ? necu mjenjati hladnjak jer je kod mene fabricki cak veci nego kod 16v, kod mene je 525mm a kod 16v je 430mm)
- nosaci motora (koliko se razlikuju nosaci motora od 8v i 16v ?)
- custom cijev od izduvne grane do katalizatora (ovo mi je tranutno najveci problem, ima li ko kakav prijedlog kome da se obratim za ovo?)

Dalje ce ici upgrade kocnica.
- naprijed ce ici 239mm ventilisani diskovi i plocice odgovarajuce
- nazad za sada ostaju fabricki dobosi promjera 239mm, znam da zadnji diskovi od gtia imaju problema, pa dok skontam od kojeg auta pasu nazad diskovi na syncra (ima razlike nego kod obicnog golfa)
 
Član
Evo moj skromni prijedlog:
-izmjeni crijeva od kočnica, kočiono ulje DOT 5.1
-obrati pažnju i na disk pločice(bolje, da ne kažem sportske)
-obrati pažnju na ovjes, golf ima jake trapove, ali se s vremenom i oni istroše, makar zamijeni potrošene/načete elemente
- zar ti sadašnji kablovi ne pašu(ako si pod "kablovi paljenja" mislio na kablove svjećica)?
- definitivno bolja armatura:)
Sretno, uostalom znaš me:D:lol:
 
Član
kociona tecnost je zamjenjena prosle godine, trenutno je dot 4, kad bude iduca zamjena pasce valjda dot 5.1
diskovi i plocice ce biti standardni ali naravno kvalitetni i renomiranog proizvodjaca, nije to porsche pa da mu stavljam brembo diskove i neznam ti sta :)
amortizeri su novi i naprijed i nazad, kad legne motor promjenit cu kugle,krajnice,gumice, uglavnom sve sto se moze istrositi :)
opruge su takodjer u dobrom stanju
kablovi paljenja nisu ni slicni kod 8v i 16v
 
nosaci motora ti pasu, samo sto 16v ima jos jedan dodatni amortizer koji se veze na unutarnji blatobran, pa da pri jacim gasovima motor ne seta puno, tebat ce ti taj nosac za blatobran, on je na tri sarafa, a mislim da na svakoj sasiji ima vec predvidjeno mjesto za njega

crijeva se mogu praviti po mjeri, znam da to u tuzli rade,

za cijevo od izduvne grane, najbolje ako mozes naci gdje od golf rally-a, bilo je ti auta pa trazi po forumu
 
Član
Ako si u blizini Kiseljaka svrati u Dodex , oni rade custom cijevi i inače izduvne sisteme ... Meni su radili i zadovoljan sam ...
 
drug ne zaboravi tablu sa osiguracima i relejima, od 16v su po njoj vodovi dosta drugacije rasporedjeni od ostalih, ja sam na jednom to radio, i sve dok i tu tablu od 16v nisam stavio nije radilo kako treba
 
Član
Znam da downpipe pase od golfa rallye, pokusat cu naci ali sumnjam da cu naci, ali lakse bi mi bilo napraviti, pa ako nekad nadjem dobro je :)
Sto se tice kutije osiguraca. Zbog toga sam se i odlucio za PL motor sa KE-jetronicom, instalacije kod mog sadasnjeg motora i 16v PL motora se razlikuju samo sto kod PL ima i knock sensor i kompjuter za isti, a on je spojen samo na ECU. Ostale instalacije su skoto potpuno iste. :)
Al u krajenjem slucaju nije nikakav problem uzet tablu od 16v i postekat sve na nju :)
 
syncro je napisao(la):
Znam da downpipe pase od golfa rallye, pokusat cu naci ali sumnjam da cu naci, ali lakse bi mi bilo napraviti, pa ako nekad nadjem dobro je :)
Sto se tice kutije osiguraca. Zbog toga sam se i odlucio za PL motor sa KE-jetronicom, instalacije kod mog sadasnjeg motora i 16v PL motora se razlikuju samo sto kod PL ima i knock sensor i kompjuter za isti, a on je spojen samo na ECU. Ostale instalacije su skoto potpuno iste. :)
Al u krajenjem slucaju nije nikakav problem uzet tablu od 16v i postekat sve na nju :)

pocni ti odmah slagat instalaciju od 16v da se ne bi kasnije zaj...., vec sam imao tog iskustva, nije bitno dal je PL ili KR oba imaju sasvim drugacije seme vodova i da ti kazem jos, da je lakse KR-a pripasat na neku drugu instalaciju, nego PL-a kod njega ima vise lektronike, vec sam to radio vise puta, pa eto da znas, da ne ganjas zice, ako vec imas instalaciju od tog motora odmah je stavljaj
 
mijo_16v je napisao(la):
syncro je napisao(la):
Znam da downpipe pase od golfa rallye, pokusat cu naci ali sumnjam da cu naci, ali lakse bi mi bilo napraviti, pa ako nekad nadjem dobro je :)
Sto se tice kutije osiguraca. Zbog toga sam se i odlucio za PL motor sa KE-jetronicom, instalacije kod mog sadasnjeg motora i 16v PL motora se razlikuju samo sto kod PL ima i knock sensor i kompjuter za isti, a on je spojen samo na ECU. Ostale instalacije su skoto potpuno iste. :)
Al u krajenjem slucaju nije nikakav problem uzet tablu od 16v i postekat sve na nju :)

nego kod tebe je bio motor 1.8 90 KS, karburator sa elektronskom diznom?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top