Član

Kako je nakon višemesečnih istraživanja saopštio nemački ADAC, procenjuje se da zbog lažiranja kilometraže korištenih automobila, godišnje samo u nemačkoj nastane šteta od čak 6 milijardi evra koje se ukradu iz džepova kupaca polovnjaka.
Gotovo otvorene programske partije koje evidentiraju pređenu kilometražu automobila i uređaji kojima se ona "šteluje" a dostupni su na legalnom tržištu elektronike, polako ali sigurno rezultiraju haosom koji se meri milijardama evra profita za jedne ili štete za druge.
Prema ADAC, za softverski jednostavan pristup smanjivanju kilometraže, optužuju se pre svega proizvođači automobila, koji svesno ne žele da ozbiljnije zaštite ovu programsku funkciju. Razloge za njihovu inertnost po ovom pitanju ne treba tražiti daleko. Dobra prodaja polovnog automobila rezultira kupovinom novog. Što pre stari automobil završi na auto otpadu, novi će se brže prodati i tako u krug, ionako su pretežno najviše oštećeni kupci iz zemalja "trećeg sveta".
U skladu sa tim ADAC savetuje da kupac obavezno izvrši uvid u servisnu knjižicu vozila, da zahteva sve fakture iz ovlaštenog servisa, i da ako postoji sumnja po mogućstvu kontaktira prethodnog vlasnika, pa tek onda odreši kesu.
Iz ADAC-a savetuju još jedan mali trik: obratite pažnju na signalizaciju zamene ulja! Ukoliko ona nije u skladu sa realnom kilometražom, tj najavljuje raniji servis vozila nego što to papiri pokazuju, već postoji rezlog da se posumnja u friziranje elektronike.
Ovim ozbiljnim upozorenjem ADAC takođe poziva sve koji žele da se uvere u stvarnu kilomteražu automobila koji kupuju, da na njihovim servisnim punktovima, putem specijalno konstruisanih uređaja provere ispravnost i tačnost podataka koje prikazuje kilometar sat.