Problem sa kocnicom

Problem sa kocnicom

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pozdrav ljudi, imam problem sa kocnicom, ako neko zna nesto molim da pomogne!
Naime auto je Corrado, bivsi vlasnik je skino ABS i sada je klasika kao obicni sistem kocenja ide samo preko serva i kocionog cilindra..
Problem je u tome sto kada jace stisnem pedalu kocnice zadnji dio auta se zanosi u lujevu stranu tj. zadnji lijevi tocak prije zakoci u odnosu na zadnji desni, a kada skroz naglo i jako stisnem kocnicu auto se normalno ponasa tj. koce svi istovremeno i ne zanosi!Na autu je bio 5 kocioni i na njega je dolazilo jedno crijevo sa glavnog kocionog cilindra, skino sam 5 kocioni i zamjenio glavni kocioni cilindar i doveo jos jedno crjevo nazad tako da oba zadnja tocka imaju dovod, zamjenio diskove i plocice!Auto se i dalje isto ponasa!U voznji kada potegnem rucnu obadva tocka istovremeno uhvate i auto se ne zanosi!Jedino nisam promjenio kljesta i gumena crijevca sto idu na njh!Zna li neko kako tacno ide raspored kopcanja crjeva za tockove sa glavnog kocionog cilindra i da li je to do kljesta, posto na rucnoj kocnici se ponasaju dobro!?
 
Legend
Dejan16V je napisao(la):
Pozdrav ljudi, imam problem sa kocnicom, ako neko zna nesto molim da pomogne!
Naime auto je Corrado, bivsi vlasnik je skino ABS i sada je klasika kao obicni sistem kocenja ide samo preko serva i kocionog cilindra..
Problem je u tome sto kada jace stisnem pedalu kocnice zadnji dio auta se zanosi u lujevu stranu tj. zadnji lijevi tocak prije zakoci u odnosu na zadnji desni, a kada skroz naglo i jako stisnem kocnicu auto se normalno ponasa tj. koce svi istovremeno i ne zanosi!Na autu je bio 5 kocioni i na njega je dolazilo jedno crijevo sa glavnog kocionog cilindra, skino sam 5 kocioni i zamjenio glavni kocioni cilindar i doveo jos jedno crjevo nazad tako da oba zadnja tocka imaju dovod, zamjenio diskove i plocice!Auto se i dalje isto ponasa!U voznji kada potegnem rucnu obadva tocka istovremeno uhvate i auto se ne zanosi!Jedino nisam promjenio kljesta i gumena crijevca sto idu na njh!Zna li neko kako tacno ide raspored kopcanja crjeva za tockove sa glavnog kocionog cilindra i da li je to do kljesta, posto na rucnoj kocnici se ponasaju dobro!?

http://www.bhtuning.com/forumdisplay.php?fid=4 izvoli pa procackaj malo ovdje
 
Član
ja sam cuo da 5. kocioni od kadetta rjesava stvar. raspitaj se jos malo. taj sistem koji je trenutno kod tebe pogodan je za kocnice sa dobosima
 
Početnik
moguce da ti je do klijesta,jer nemaju nikakve veze rucna i nozna..skini ih, izbij klipo i vidi,mozda je malo korozirao.. obicno kada glavni kocioni ode slabije koce prednji lijevi i zadnji desni,i obratno..kad pet kocioni ode obicno oba zadnja slabije koce..ne znam,hebi ga..
 

Eko

Član
Meni je tako isto se desavalo s proslim autom.. samo ja sam znao da mi ne radi desni kocni cilindar i znaci nije nikako reagovao .. i uvijek me zanosilo kad naglo zakocim, bilo ga je tesko naci tako da nisam ni zamijenio.. a hvala bogu nisam nikad ni bio u toliko strasnoj situaciji da moram naglo kociti .. ovo sam ja namjerno malo testirao.. ali ti rece da si to promijenio .. tako da ne znam sta moze jos biti .. iako ne kontam sto uopste postavljaju se ovakva pitanja na forumu, jer ti skoro niko nemoze pomoci preko zice.. postoje automehanicari za to ;)
Mislim moze se pitati naravno i svi cemo iz nasih iskustava nesta pomoci.. ali svaki dobar automehanicar ce odmah znati sta je i kako je .. eh sad dobro je imati prijatelja automehanicara da te ne oguli ;)
 
Početnik
Eko je napisao(la):
Meni je tako isto se desavalo s proslim autom.. samo ja sam znao da mi ne radi desni kocni cilindar i znaci nije nikako reagovao .. i uvijek me zanosilo kad naglo zakocim, bilo ga je tesko naci tako da nisam ni zamijenio.. a hvala bogu nisam nikad ni bio u toliko strasnoj situaciji da moram naglo kociti .. ovo sam ja namjerno malo testirao.. ali ti rece da si to promijenio .. tako da ne znam sta moze jos biti .. iako ne kontam sto uopste postavljaju se ovakva pitanja na forumu, jer ti skoro niko nemoze pomoci preko zice.. postoje automehanicari za to ;)
Mislim moze se pitati naravno i svi cemo iz nasih iskustava nesta pomoci.. ali svaki dobar automehanicar ce odmah znati sta je i kako je .. eh sad dobro je imati prijatelja automehanicara da te ne oguli ;)

Prvi put cujem da auto ima "desni kocioni cilindar" :icon_question: Kod svakog auta postoji JEDAN kocioni cilindar ili ti master cilindar a na stranama auta postoje klijesta a u klijestima klipovi... Ocito da ne poznajes kako sta radi pa bi ti predlozio da ne dajes "savjete" covjeku jer ces ga usmjerit u pogresnom pravcu pa ce napravit jos veci belaj.

Opste poznato je da zadnja klijesta kod Golfa 2, Corrada (verzije koje imaju diskove nazad pa tako i klijesta) pa i ranih generacija Golfa 3 koji su imali zadnja klijesta sa klipovima promjera 36 (kasnije su povecali na 38 i ta klijesta nemaju manu) zaglavljuju, blokiraju, ne hvataju jednako itd... Dejan16v, mani se nagadjanja i samostalnih testiranja, otidji u najblizu stanicu za tehnicki pregled i zamoli da ti izmjere kocionu silu na valjcima. Ako ti bude odstupanja izmedju lijeve i desne strane, trazi nova klijesta (ali bas nova, ne polovna) Ako ipak hoces polovno, mozes kupiti polovna sa Golfa 3 ali novije generacije (od 1994 pa dalje) i u tom slucaju moras kupiti i nosace klijesta sa trice posto tvoji ne pasu za G3 klijesta.
Ako ti ipak ne bude razlike izmedju lijeve i desne strane, podesi kocioni ventil (poznat kao 5. kocioni) tako sto ces smanjit kocionu silu koja ti ide nazad
 
Član
U nekim dijelovima texta se slazem sa TURBINOM, imao sam isti problem na golfu GTI mk3 proizvodnja 1995 godine (klijesta LUKAS 38) , problem je u petom kocionom cilindru.
Njegova je uloga da odredi pritisak ulja koje tjera kocioni klip da stisne plocice za zadnja kljesta ako je auto spusten pritisak je veci, buduci da je svako auto malo teze na lijevoj strani (vozac, akumulator ,mjenjac) dolazi do blokade zadnjih lijevih klijesta i auto bjezi na lijevu stranu pogotovo ako naglo stisnes kocnicu ,a zadnji kraj ti je lagan.
Prvo promjeni peti kocioni nalazi se na zadnjem mostu, zamjeni ulje od kocnica, ozraci kocnice, provjeri sajle od rucne da li se dobro vracaju, vjerovatno su tvoja zadnja klijesata ispravna. SRETNO;)
 
promjeni indikator ABS - a dođe kod posude za vodu ispod nje zavučeš ruku do njega je sigurno imali smo korada imali smo isti problem kad smo njega promjenili sve je bilo ok pokušaj nemaš šta izgubit a može biti i relej onaj kockasti kod osgurača rejele abs a neznam točno koji broj nosi al i on zna da crkne pozz
 
Član
Zracio sam kocnice ulje naravno zamjenio,probacu jos da zamjenim gumena crijva sto idu na kljesta,ako nepomgone skidam cilidre da vidim da li je ostecena gumica i da li su kljipovi porozni!Hvala na savjetima, kad napravim javicu do cega je bilo!Pozz
 
ako nenađeš kvar onda probaj i ovo što sam ti ja reko jer može biti do ovoga mislim kod nas je na koradu to zezalo pa sad...
 
Član
Nema on ABS bivsi vlasnik ga je skinuo, iz razloga da zimi moze staviti 13-ske, skino diskove i kljesta stavio klasicna od Golfa 2 nidje veze!
 
Član
Dejan16V je napisao(la):
Pozdrav ljudi, imam problem sa kocnicom, ako neko zna nesto molim da pomogne!
Naime auto je Corrado, bivsi vlasnik je skino ABS i sada je klasika kao obicni sistem kocenja ide samo preko serva i kocionog cilindra..
Problem je u tome sto kada jace stisnem pedalu kocnice zadnji dio auta se zanosi u lujevu stranu tj. zadnji lijevi tocak prije zakoci u odnosu na zadnji desni, a kada skroz naglo i jako stisnem kocnicu auto se normalno ponasa tj. koce svi istovremeno i ne zanosi!Na autu je bio 5 kocioni i na njega je dolazilo jedno crijevo sa glavnog kocionog cilindra, skino sam 5 kocioni i zamjenio glavni kocioni cilindar i doveo jos jedno crjevo nazad tako da oba zadnja tocka imaju dovod, zamjenio diskove i plocice!Auto se i dalje isto ponasa!U voznji kada potegnem rucnu obadva tocka istovremeno uhvate i auto se ne zanosi!Jedino nisam promjenio kljesta i gumena crijevca sto idu na njh!Zna li neko kako tacno ide raspored kopcanja crjeva za tockove sa glavnog kocionog cilindra i da li je to do kljesta, posto na rucnoj kocnici se ponasaju dobro!?

Da razjasnimo nesto
ti si kazes zamijenio glavni kocioni cilindar stavio obicni i stavio novi 5kocioni ali neznas jesili poredo metalna crijeva po redosljedu na glavnom .

gledano sa mjesta gdje vozis ide:
zadni ljevi tocak prvi red ljeva rupa
prednji desni tocak prvi red desna rupa
zadnji desni tocak drugi red ljeva rupa
prednji ljevi tocak drugi red desna rupa

tako je bilo na ovom sto sam gledo
kad si mjenjo plocice zadnje jel ti cilindre vraco sa alatom org.
ili sa kljestima (ono laicki) i jeli ih vratio do kraja
i jeli podmazo klizace i pregledo da nije kriv koji i da ne stopa
i dali su ti gumice na cilindrima citave (to je vec neko pito)
jeli ocistio lezista plocica od hrdze i jeli stavio silicisku mast
na mjesta gdje plocice klizu


javi da vidimo dalje
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top