Problem sa grijanjem... Problem rijesen +slike

Problem sa grijanjem... Problem rijesen +slike

Član
Evo ovako, vozio sam auto majstoru da mijenja mali hladnjak. Zamjenio ga je i stavio je taj novi koji sam mu donijeo ali auto od tad nece da grije (sa starim je grijalo ali je supalj). Auto podigne temperaturu vode ali nece da duva toplo vec nesto mlako tek toliko da nije bas hladno. Posto majtor i nije neki a ni ja se ne razumijem interesuje me u cemu je problem? Da li je moguce da je nesto naopako postavio, ili da je negdje ostalo zraka pa da zbog toga nece da duva toplo, i naravno kako to ozraziti ako je vec moguce???? (auto je golf 3 vr6)
Pomazite stigla zima :)
 
Član
RE: Problem sa grijanjem...

moguce da je ventilator ili onaj okretni prekidac...........
 
Član
RE: Problem sa grijanjem...

Ventilator msm. da nije. Posto duva jako i na sva 4 stepena duva. A to za taj okretni prekidac (toplo-hladno) mi nije ni palo na pamet. Mozda i jeste to. Da okrene samo na mlako. Ovako u ruci ode skroz do crvenog bez problema al neznam sta se tamo pod haubom dalje desava :) Jos neki prijedlog, sugestija?
 
RE: Problem sa grijanjem...

Moguce da su shuplje klapne sto koriguju ttopao i hladni zrak pa ti stalno mjesha topli i hladni zrak i mlako ti izlazi, al opet te klapne se nalaze u konzoli gdje i mali hladnjak, sad je to mali belaj jbg, provjeri crijeva ispod haube koja idu na mali hladnjak da li budu oba topla...
 

rs6

Član
RE: Problem sa grijanjem...

najvjerovatnije nije dobro izracen sistem ... pokusaj izraciti pa vidi onda .... to ti je barem najlakse ...
 
Član
RE: Problem sa grijanjem...

Klapna ti neotvara ili ako otvara otvara skroz malo tj nedolazi ti voda vruca u mali hladnjak ;)
 
Član
RE: Problem sa grijanjem...

Ja bi ipak najprije tipovao na odzraku, to mozes provjeriti tako sto ces drzati ugrijan motor na 3-4 krpm minutu dvije, ako pocne toplo/toplije da puse, ima zraka u sistemu....
 
Član
RE: Problem sa grijanjem...

Ili nije odzracen, ili klapna ne propusta topli zrak!! :icon_biggrin:
 
Član
RE: Problem sa grijanjem...

Ok, sve razumijem i svima hvala. Samo me jos interesuje kako ide postupak ozracivanja... Kako se to radi?
 
Član
RE: Problem sa grijanjem...

golf VR je napisao(la):
Ok, sve razumijem i svima hvala. Samo me jos interesuje kako ide postupak ozracivanja... Kako se to radi?

Ovako care!Ja cu ti reci kako ide u Audia, ja sam skoro odzracivao to je slicno! A nije mi tu drugi laptop da ti kopiram i posaljem tu proceduru!! Moras auto zagrijati na radnu temperaturu , da termostat otvori i prorene pumpa vodu kroz cijeli sistem! Naravno upalis i grijanje! Onda uzmes crijevo koje ide na mali hladnjak (ili ulaz ili izlaz, nebi ti tacno znao reci koje) Skines selnu svuces crijevo, al ne skroz da ga svuces vec neki 2 cm otprilike povuces ga! I na cijevi (toj cijevi gdje je nastekao crijevo koje skidate) ima mala rupica 2 mm mozda precnika! I na nju ako ima zraka izice, i sacekate da potece voda, a ako odmah potece voda onda u sistemu nema zraka! I jednostavno nastekate crijevo ponovo i zategnete selnu! Jos jednom ponavljam tako je kod Audia, ma da mislim da je slicno i kod vas nisam se susretao morao bi provjeriti! Mozda izgleda komplikovano al jednostavno, bar meni je bilo na Audiu a kod vas ne znam kako ce biti :D
I da dodam, sve to radite naravno dok je motor upaljen!
 

rs6

Član
RE: Problem sa grijanjem...

trebalo bi bit takodje na hladnjaku ( velikom ) ili u gornjem desnom ili lijevom uglu, na plasticnom dijelu hladnjaka mali ajmo reci cep koji se rukom uvrne da se isturi iz zlijeba i na to zrak izlazi ako ga ima u sistemu ( barem je tako kod vecine auta )
a kao sto rece B16A1 motor mora biti upaljen i termostat otvoren ....
 
Član
RE: Problem sa grijanjem...

Nebi se reklo da je komplikovano, razumio sam B16A1 :))) A vidjecu i to za "veliki" hladnjak :)
jel zna neko mozda koja je radna temperatura ovog motora (na koolko treba da stoji po fabrickim specifikacijama)? Citao sam svasta po internetu ljudi pisu od 70 pa navise neki pominju i 105 :D ali nigdje ne mogu da nadjem zvanican podatak ... Hvala svima za pomoc!
 

rs6

Član
RE: Problem sa grijanjem...

golf VR je napisao(la):
Nebi se reklo da je komplikovano, razumio sam B16A1 :))) A vidjecu i to za "veliki" hladnjak :)
jel zna neko mozda koja je radna temperatura ovog motora (na koolko treba da stoji po fabrickim specifikacijama)? Citao sam svasta po internetu ljudi pisu od 70 pa navise neki pominju i 105 :D ali nigdje ne mogu da nadjem zvanican podatak ... Hvala svima za pomoc!

pa po nekom standardu u granici od 75 - 90 stepeni, sad sve zavisi kakav je ko termostat stavio, odnosno na koliko isti otvara krug....
 
Član
RE: Problem sa grijanjem...

Opasno me ovde nesto je*e :)
Evo ovako, danas sam malo cackao oko auta i evo kakva je situacija:
Upalim auto i ostavim da radi na leru. Dize temperaturu do nekih 70 stepeni, (jedno crijevo sto ide na hladnjak vruce drugo hladno, znaci drzi termostat) i na 70-72 stepena otvori termostat (oba crijeva vruca) na 75 upali ventilatore i obori opet na 70 stepeni. Znaci u citavom ciklusu temperatura ne predje 75 stepeni. I to mi je sve ajd da kazem ok.

Prilikom toga svega oba crijeva sto idu na mali hladnjak vrela znaci nemogu se drzati rukom od vrucine a sjedem u kola i upalim grijanje ono duva mlako :) hahahah
Sta da radim??? Da skidam tablu i da pregledam te klapne?
 
Član
RE: Problem sa grijanjem...

imao sam isti problem :icon_biggrin:
i bilo je da su mi suplje klapne koje odvajaju topao i hladan zrak, pregledaj i te klapne .. ;)
 
Top