problem sa brisacima

problem sa brisacima

Pozdrav svima. Ako moze pomoc sta moze biti u pitanju. Brisaci prednji nekada nece da se pokrenu kada pritisnem rucicu brisaca i to pretezno kada je hladno rano ujutro ili auto hladan nezagrijan. Imao sam slucaj da sam preticao kamion koji mi je nabacio na sajbu neku vodu a brisaci se nisu htjeli upaliti i jedva sam odrzao pravac jer nista nisam vidjeo. Sami se pokrenu nakon mozda 20 sekundi do minute ili cak duze od momenta potezanja rucice brisaca. Ili ih rucno potegnem pa prorade. U pitanju je golf 4 2002 godiste. Zadnji rade perfekt znaci nije do same rucice problem. Ako neko ima ideju neka napise sta bi moglo biti. Hvala
 
Član
Ne valja ti motor brizsaca, ako ih rucno mrdnes, povuces za brisac, i oni prorade znaci da su potrosene cetkice na motoru, sto znaci da trebas zamijeniti motor brisaca ili cetkice, sada sta je jeftinije ti vidi...
 
Član
Ne valja ti motor brizsaca, ako ih rucno mrdnes, povuces za brisac, i oni prorade znaci da su potrosene cetkice na motoru, sto znaci da trebas zamijeniti motor brisaca ili cetkice, sada sta je jeftinije ti vidi...
Lijepo receno, moguce je mada moze doci i do jos nekih problema tu.
Meni je komsija dosao sa slicnim kvarom samo se radilo o motoru ventilacije koji je radio na prekide i to ako ga malo protreses. Cetkice su mu bile dobre, ali kada sam otvorio motor, klizni prsten rotora (kolektor) mu je bio los.
Ja bih ipak za pocetak @ViperSnake85 predlozio da skine plasticni slivnik i dobro podmaze poluge brisaca, Nanesi malo ulja na svaki zglob. Znaju one malo zezati a motor nejak da ih pokrene, Usput pocisti malo kabelski konektor na brisace.
Ako nista od toga ne daje rezultate, onda slobodno zamijeni motor.
 
Poslednja izmena:
Lijepo receno, moguce je mada moze doci i do jos nekih problema tu.
Meni je komsija dosao sa slicnim kvarom samo se radilo o motoru ventilacije koji je radio na prekide i to ako ga malo protreses. Cetkice su mu bile dobre, ali kada sam otvorio motor, klizni prsten rotora (kolektor) mu je bio los.
Ja bih ipak za pocetak @ViperSnake85 predlozio da skine plasticni slivnik i dobro podmaze poluge brisaca, Nanesi malo ulja na svaki zglob. Znaju one malo zezati a motor nejak da ih pokrene, Usput pocisti malo kabelski konektor na brisace.
Ako nista od toga ne daje rezultate, onda slobodno zamijeni motor.

Hvala Vam puno na pojasnjenju, odvescu ga elektricaru a sugerisacu da vidi konektor kao i cetkice da provjeri. Dali ima jos kakav relej ili nesto sto bi moglo jos zezati? Sto se tice zglobova skidao sam to i nije nista zapeklo tako da to ne pravi problem sigurno. Pozdrav
 
Član
Hvala Vam puno na pojasnjenju, odvescu ga elektricaru a sugerisacu da vidi konektor kao i cetkice da provjeri. Dali ima jos kakav relej ili nesto sto bi moglo jos zezati? Sto se tice zglobova skidao sam to i nije nista zapeklo tako da to ne pravi problem sigurno. Pozdrav
Kad relej ode ili kad je los, ti mozes vuci brisace koliko hoces ali oni nece proraditi jer relej nije poslao struju u motor, relej posalje struju u motor, motor se ne pokrene jer lose cetkice nisu napravile kontakt na rotoru, kad ti rukom mrdnes brisac ti pomaknes malo rotor i tada se i cetkice pomaknu malo namjeste se i naprave kontakt na rotoru i tada proradi motoric jer su cetkice provele struju na rotor i radi dok opet ne stane, grijanjem auta ili vanjske temperature, materijali se sire i kada se materijali malo rasire (to se okom ne moze vidjeti) jos zrak bude manje vlazan kad je toplije, itd itd i tada bude ti bolji kontakt, zato i radi. Dok kad je hladno, materijal se skiplja :) sve to ima svoje, ali 90% su ti lose cetkice na motoru ili cak kolektori na rotoru losi, to ce biti najbolje da se nadje drugi motoric i postavi...
 
Znaci ako su cetkice ili kolektor u pitanju bolje zamjeniti komplet motoric nego osposobljavati ovaj postojeci ? :cool:
 
Član
Golf 4 ima problem da mu zaribaju osovinice na polugama brisaca, u vecini slucajeva se to samo razradi i podmaze i ide dalje, ne treba nista kupovati .
 
Član
jesil skido makaze komplet napolje, kako si provjeravo, ti motori bas rijetko crkavaju, osim ako imaju dodira sa vodom.
 
Neznam mislim da nije skidano napolje nista nego su gledali da li se lako okrece neke osovinice nesto neznam ni ja, auto sam ostavio majstoru posle dosao po njega pa su mi rekli da nije nista zaribalo i da odem elektricaru, tako da je ostalo na tome :cool: Nisam jos stigao odvest auto ponovo kod njih da mi ugrade drugi motoric, pa cu vidjeti ako to rijesi stvar ok ako ne da ponovo vide sta moze drugo biti a vratice mi onda moj stari motoric nije problem to su mi komsije imaju auto otpad pa mi je lako s njima dogovorit se. Ako je do njega bolje mi je drugi dobar ugradit nego onaj krpit tako da nisam isao elektricaru samo sam se ovdje posavjetovao.
 
Član
Zna li tko ima li igdje u BIH nabaviti mitutoyo brisače, čitam na jednom forumu da su rusi počeli proizvoditi te brisače, i dosta su kvalitetni a nisu skupi.
 
Top