Priprema auta za proljeće

Priprema auta za proljeće

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
S prvim danima lijepog vremena velika većina vlasnika automobila projuri kroz automatsku auto praonicu i s osmjehom gleda na čistog ljubimca. No, kako bi taj osmjeh i ostao na licu evo i nekoliko savjeta.

car_zimska%20sl.jpg


Sol – prijatelj i neprijatelj

Tijekom zimskog perioda, poznato je, zimske službe posipaju prometnice pijeskom i soli. I dok ćete zbog toga uglavnom bezbrižno stići na posao ili savladati prijeteći brijeg, ti isti preparati nisu baš dobroćudni za vašeg limenog ljubimca. Prije svega, agresivna sol koja nagriza gotovo sve komponente što vrlo lako dovodi do korozije, neprijatelja broj jedan kada su lak i lim automobila u pitanju. Uz to, od specijalne soli stradavaju i gumeni ležajevi, vijci, spojevi i slične stvari koje su, u principu, vozačima nevidljive. Ali zato štete automobilu.

U ručnu praonicu

Kako bi sačuvali dobar izgled automobila preporučamo vam temeljito pranje u jednoj od ručnih autopraonica. Pod temeljitim se misli na podno pranje automobila. Napominjemo, ručna praonica je u ovom slučaju jedini način jer automatske jednostavno ne dopiru do svih zabačenih dijelova na kojima se sol i pijesak talože. Znamo, mnoge moderne automatske auto praonice nude podno pranje no mi vam ipak preporučamo podno pranje automobila u ručnoj autopraonici. U principu, ako ste u žurbi, prođite kroz automatsku praonicu s programom podnog pranja, a kad ulovite vremena obavite temeljito pranje u ručnoj praonici.
Dakle, prije svega, potrebno je u potpunosti isprati sva teško dostupna mjesta visokotlačnim strojem (mini-wash) za pranje automobila u što spada dio oko kotača ali i kompletno podvozje automobila.
Zimi spasonosne ali sada, u proljeće, opasne naslage potrebno je dobro i temeljito isprati. Jedino na taj način možete biti sigurni kako ste uistinu zaštitili vozilo od korozije i sličnih oštećenja.

Car_Wash_065_2_.jpg


I stakla treba oprati

Naravno, određenu je pažnju potrebno posvetiti i unutarnjem pranju. U hladnijim danima magljenje stakala na njima ostavlja mastan trag. Ukoliko i pušite, stvar postaje još kompliciranija. U praonici će vam ih dobro oprati, samo im to napomenite, no isto možete učiniti i sami. Odlični preparati za unutarnje pranje stakala mogu se kupiti posvuda, a tek nakon pranja uvidjeti ćete koliko su stakla bila prljava. Isto tako, u zimskom se periodu cipelama i mokrom odjećom u limenog ljubimca unosi snijeg, sol, pijesak i slična prljavština koja polako ali opasno uništava materijale interijera. U svakoj auto praonici nudi se usluga i unutarnjeg pranja koja se odnosi i na spomenuto čišćenje. Uz to, brisanje prašine i usisavanje automobila učiniti će vožnju ugodnijom.

car%20wash_42.jpg



Hemijsko čišćenje

I na kraju, stvar koja se odnosi na limene ljubimce koje su njihovi vlasnici najviše eksploatirali – hemijsko čišćenje. Iako najskuplja stavka, hemijsko je pranje izuzetno korisno. Naime, osim estetskih razloga naglasili bi i one zdravstvene, pogotovo kod osoba s alergijskim reakcijama. Ovo čišćenje preporuča se jedanput godišnje kako bi se održala maksimalna čistoća vozila. Neke „ozljede“ interijera, koje se uglavnom događaju u zimskom periodu, hemijsko bi čišćenje bez problema moglo dovesti u red.
 
Član
Podnicu i preko zime prao svakih 2 tjedna, interijer uvijek cist, prozori su mi maalkice musavi od kondenzata, ali kemijsko zbog svoje sklonosti alergiji ionako radim svaki pola godine...umalo pa sam prosao test :cool:
 
Član
a gdje to ima hemijsko mozel iko mi reci ..nisam u toku ..

ja posto polozio na nije bilo tesko prati zimi jbg stari ode u ribu a ja sa njim preko zime pa malo rally se vozi , poslije skidaj blato :lol::lol: ...

ford je uvijek cist samo to hemijsko neznam :icon_confused:
 
Član
Hemijsko pranje ti je dubinsko pranje auto unutrasnjosti:icon_smile: nadam se da si sada skontao sta se podrazumjeva po hemijsko iliti dubinsko i cijena zavisno od grada do grada se krece od 80 do 120 KM:icon_smile:

Sve je ovo ljepo napisano;) al brate kad vidje ovu sliku gdje cetkom trlja po laku najezi se sav:icon_cry: meni kad bi ovakvu cetku na auto spustio ruku bi mu iscupao:D
 
BHT Ovisnik
unutrasnje ciscenje radi moj susjed,cisti auta i stanove,auta su mu 60 km u mostaru
sto se tice samog pranja auta,ja imam praonicu,nije da kazem sto je imam nego automatska praona sto opere to moze svatko uraditi kuci da se naoči sjaji,rođak mi doso izzenice subotom,kaze prao sam auto u srijedu nije puno prljavo,samo sa vana,al kad smo ispod tockova poceli prat,pa to je strahota,malo tko oce posvetiti puno paznje za to,a mnogo znaci da se ispod ocisti da valja,jer se to talozi,a malo tko gleda pa svak ko preko qrca samo preleti auto,moje misljenje automatske praonice je 0,to kad bi radio,radio ako sam bas u zurbi na putu nekom,inace nista;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top