prekidac svjetla golf 5

prekidac svjetla golf 5

Član
Narucim sebi onaj chromirani prekidac, malo radi sminke, i stigao mi je sa auto funkcijom a moje auto nema automatsko paljenje svjetala..A valjda sam trebao naglasiti da mi treba bez auto funkcije j... ga. Nije ni lose kad se okrene na auto funkciju jer se kratka svjetla pale cim dam kontakt i gase kad ugasim auto i ostanu raditi poziciona svjetla a kad izvadim kljuc ugase se. Brine me da li sta smeta upaliti auto sa upaljenim svjetlima i moze li se kako rijesiti da se ugasi taj korak na prekidacu?
 
Pa nije baš pametno paliti i gasiti kontakt/motor sa upaljenim potrošačima jer se stvara dodatni nepotrebni električni ( Voltin ) luk koji '' nagriza '' kontakte brave i takvi kontakti ne mogu propustiti dovoljnu količinu struje, dolazi do zagrijavanja, nekada i topljenja, kontakata i vodova ( teorija koja se može i u praksi desiti ). Hvaala ;)
 
Član
Pa nije baš pametno paliti i gasiti kontakt/motor sa upaljenim potrošačima jer se stvara dodatni nepotrebni električni ( Voltin ) luk koji '' nagriza '' kontakte brave i takvi kontakti ne mogu propustiti dovoljnu količinu struje, dolazi do zagrijavanja, nekada i topljenja, kontakata i vodova ( teorija koja se može i u praksi desiti ). Hvaala ;)
Kod mene na g5 su automatska svjetla i cim dam kontakt pale se.i tako kad palim auto palim s upaljenim svjetlima.mada ima opcija da se preko vcds nastima kad dignes rucnu svjetla se gase.cim spustis upale se (govorim o dnevnim svjetlima ne diras prekidac nista on stoji na 0 da kazem)
Ps.nisam znao za ovo gore sto si napisao da steti bravi.....
 
Član
Kod mene na g5 su automatska svjetla i cim dam kontakt pale se.i tako kad palim auto palim s upaljenim svjetlima.mada ima opcija da se preko vcds nastima kad dignes rucnu svjetla se gase.cim spustis upale se (govorim o dnevnim svjetlima ne diras prekidac nista on stoji na 0 da kazem)
Ps.nisam znao za ovo gore sto si napisao da steti bravi.....
I kod mene je tako kodirano da su uvijek upaljena, samo kad hoću unutrašnje osvjetljenje pomjerim prekidač na senzor ili uključim svjetla.
 
Član
To je kad ima C. i L. home nastimano, kad otkljucas auto upale se svjetla i kad je nastimano na prekidacu svjetla ostanu upaljena i kad palis auto. Ima mi logike da bi necemu moglo stetiti jer da su samo prednja svjetla, nego se upale i zadnja i ostalo osvjetljenje unutra i vani.
 
Član
Problem je sto pri niskim temperaturama paljenje farova na kontakt, grijaci i eventualno malo duze verglanje ubijaju akku, pogotovo na kracim dionicama... zatim kao sto kolega napisa stvaranje luka na bravi tj. kratkotrajnog "varnicenja"....po meni je to lose rjesenje...
mozda se na starijim autima moze iskemijat preko vremenskog releja, da upali 10-15 sec poslije pobude, tj. kontakta
Na novijim ne bih petljao oko toga, probat softverski ugasit automatska svjetla...
Najgore mi je kod francuza kad to spoje na bravu, a imaju lampu tabli za upaljena poziciona/kratka svjetla...
 
Član
Na ulozak brave posebno ide zica preko koje brisaci, svjetla i grijanje dobijaju napon, i taj napon se prekida dok verglas tako da cim pocnes verglat svjetla se gase i pale se kad pustis kljuc, ne vjerujem da steti bilo cemu, jedino kao sto edoze rece to ti malo vise ubija akumulator ali nije nista mnogo znacajno
 
Na ulozak brave posebno ide zica preko koje brisaci, svjetla i grijanje dobijaju napon, i taj napon se prekida dok verglas tako da cim pocnes verglat svjetla se gase i pale se kad pustis kljuc, ne vjerujem da steti bilo cemu, jedino kao sto edoze rece to ti malo vise ubija akumulator ali nije nista mnogo znacajno
Da, ali svaki, ali baš svaki prekid napona prati i električni luk ( ovo ti piše el.teh.energetike ) koji će vremenom učiniti svoje ( prijelazni otpor će se povećavati, stvarat će se Džulova toplota, varničenja koja će smanjiti protok el.struje preko kontaktnih spojeva-mjesta ali će potrošač i dalje potezati za potrebnom strujom tako da će se to kontaktno mjesto zagrijavati i eventualno topiti ;)
 
Član
Znam ja to druze, zavrsio sam skolu za elektricara ;)
Na golfu kecu je tako pa i sad orginalni ulosci rade
 
Član
Bas naprotiv svjetla se ne prekidaju prilikom paljenja i gasenja, ko malo oslabe ali se ne prekida svjetlost...i kontam da moze stetiti samo sijalicama, a pogotovo diodama. Jer i kad ides od nule na prekidacu upalis auto f-ju i svjetla rade, e kad hoces maglenke moras ici na poziciju, znaci gasis kratka svjetla i onda na kratko ponovo palis da bi izvukao za maglenke...
 
Član
Ne znam sta da ti kazem, mislio sam da gasi svjetla kad vergla, ali opet ne bi pravili da nije sigurno
 
Ja imao na golfu 5 da cim dam kontakt odma mi se pale svjetla......bilo tako fabricki nastimano......otjerao auto u originalni vw servis molio da mi to iskljuce.....uspjeli su...po meni to glupost ..to za one starije sto zaboravljaju paliti svjetla
 
Top