Prehlada za volanom opasna koliko i pijanstvo

Prehlada za volanom opasna koliko i pijanstvo

Član
Vozac%20prehlada.jpg


Voziti pod teškom prehladom isto je kao i voziti pod uticajem četiri dupla viskija. Reakcije su čak i sporije u tom slučaju, ustanovili su britanski stručnjaci.

Tim britanskih istraživača za bezbjednost u saobraćaju ustanovio je da vozači koji boluju od jake gripe i kihanja predstavljaju pravu opasnost na putu, kako za druge tako i za sebe same.

Kako navodi list Dejli telegraf, kao i alkohol, tako i ove bolesti znatno umanjuju sposobnost ljudi da upravljaju vozilom, čak za 50 odsto.

Studija, sprovedena na zahtjev britanske kompanije za osiguranje motornih vozila "Young Marmalade", a u saradnji sa „Halfordsom", pokazala je da je vožnja „pod teškom prehladom" jednako opasna kao i vožnja nakon četiri dupla viskija!

Tokom testiranja vozača korištene su „telematiks kutije", uređaji koji bilježe brzinu, kočenje i skretanje.

Kao i pod dejstvom alkohola, dolazi do usporavanja refleksa, vrijeme reagovanja se produžuje, praćenje okolnih učesnika u saobraćaju je otežano, a skretanje problematično.

Čak i naglo kočenje postaje učestalije.

„Ovo testiranje na manjem uzorku treba da predstavlja upozorenje za vozače. Jaka prehlada šteti raspoloženju vozača, njegovoj koncentraciji i rasuđivanju", objašnjava Najdžel Lejsi, predstavnik osiguranja.

Rezultate njihovog istraživanja potkrepljuju i rezultati do kojih su došli stručnjaci sa Univerziteta u Kardifu - oni sa prehladom ili gripom reaguju sporo i za trećinu se povećava vjerovatnoća da će udariti u ivičnjak.

Saobraćajna policija upozorava da je kihanje za volanom veoma opasno, jer vozač tom prilikom zatvara oči privremeno, pa savjetuje vozačima da kada su bolesni ostanu kod kuće.

„Ako vidite nekoga ko kiše za volanom, budite spremni za neočekivana dešavanja i povećajte rastojanje između vozila."
 
ja sam cuo da pri brzini od 80km/h kada kihnete,vozite 20m zatvorenih ociju,tj potpuno ste odsutni i dekoncentrisani :icon_sad:
 
Član
ma ja kišem i ljeti i zimi zbog alergije, znači ne bi smio nikad voziti :icon_confused:
 
Član
MTR je napisao(la):
ziva istina , nedo' ti bog da kihnes a gazis 120 kmh

meni se ovo jednom desilo, imam visok ocni pritisak i smeta mi sunceva svijetlost, stalno kisem ako ne nosim naocale... zamalo glavu izgubio, nakon toga nikad za volan bez naocala, pogotovo sad kad ubija svijetlost i iz neba i iz zemlje kad se pojavi malo sunca.
 

MTR

Član
sub3r je napisao(la):
MTR je napisao(la):
ziva istina , nedo' ti bog da kihnes a gazis 120 kmh

meni se ovo jednom desilo, imam visok ocni pritisak i smeta mi sunceva svijetlost, stalno kisem ako ne nosim naocale... zamalo glavu izgubio, nakon toga nikad za volan bez naocala, pogotovo sad kad ubija svijetlost i iz neba i iz zemlje kad se pojavi malo sunca.

isti problem imam , posebno sad kad je bijelilo , ko da sam u tunelu , kad je sumrak , imam osjecaj da svi voze pod dugim svjetlima
 
BHT Ovisnik
jos nikada nisam bio prehlađen da kisem,samo slinim:D kihnem ponekada zbog sunca (nekako mi to ćeif:D) al onda cvrsto drzim volan jer kihnem malo pojace pa ga znam trznut:D
 

IGY

Član
jedan clan foruma, da ga sad ne imenujem, ako cita javice se, je sa bmw-om opalio golfa u trenutku kihanja :)
ono guzva kreni stani, on kihno i ispalio bengu u tricu :lol:
 
Top