Pregrijavanje pojacala i HU

Pregrijavanje pojacala i HU

Član
Imam problem oko pojacala i HU, kada upalim HU pocne zujanje i cvrcanje ili kako vec da kazem,bez obzira da li je auto ugaseno ili nije... nakon 2 ili 3 min pojacalo je vrelo i osjeti se miris topljenja... kada HU dotaknem takodjer je vreo. Probao sam drugi HU i drugo pojacalo ali opet isto,znaci grije se i zuji... sve sam kablove provjerio,povukao novi remote kabal, mijenjao cinceve,neznam ni sam koliko kombinacija sam isprobao ali i dalje isto.
I sinoc sam od zivcanosti sve pocupao iz auta...nije mi se vise dalo zezati... pa da vidim ima li neko iz Okoline Tuzla,Doboj, Srebrenik ili Lukavac da bi se prihvatio malo posla (naravno platiti cu) i odradio ovo da proradi..
Da naglasim Vise od godinu i pol je sve radilo normalno...:icon_rolleyes:
 
Član
Nisam expert ali da bi otkrio kvar prvo moras skontati gdje je problem, tako da moras razne kombinacije probat. Ja cu ti navesti neke mada ti je najsigurnije odvest na popravku kod drugih clanova sa foruma sto vrse popravke.

1. Iskopcaj i pojacalo i HU sa auta i izmjeri napon struje u autu...upali auto popali sve zeze i opet izmjeri.
2. Izvadi pojacalo iz auta i spoji ga na napojnu od racunara 12v, sa moba ili mp3 RCA spoji na pojacalo i pusti neku laganu muzikicu, pojacaj oko 40% i testiraj grije li ti se pojacalo.
2. HU samo spoji na zvucnike i struju od auta...ako treba sprovedi diret sa akumulatora i samo spoji 1 zvucnik da vidis kako radi...pojacaj ioko 50% i prati grije li se.
3. Ako i pojacalo i radio normalno rade bez grijanja onda bi ti nesto trebali biti sa kablovima u autu, neki kratak spoj ili slicno.
4. Probaj i pojacalo i HU spojiti na napojnu od racunara i pusti muziku npr 30% i vidi ima li pucketanja, ako ne, onda ti je garant nesto u autu problematicno ako da probaj neki drugi HU staviti na pojacalo i prati ima li pucketanja i neko drugo pojacalo staviti na svoj HU pa provjeti da li opet ima pucketanje.

Najvaznije ti je da skontas jesu li problem alternator i napon njegov, kablovi sprovedeni u autu, HU da je defektan ili pojacalo. Nadam se da ces brzo ukloniti kvar pa da opet svira kao novo :) Pozz
 
Član
probao 3 razlicita pojacala,probao 2 HU-a ali opet isto...sada kada sam probao ovo jedno pojacalo na kojem je bio spojen dvo komp.sistem i trosistemci nedaje vise uopce zvuka,izgleda da su izlazi otisli zbog ovog problema (svaki izlaz isprobao ali nema zvuka).... auotoelektricar je provjerio napon sve uredno....mijenjao prije 2 dana Akku i kleme na njemu...:icon_sad:
Vise neznam sta da uradim...:icon_question:
Ajmo EXPERTI iz mog kraja javite se!!!!
 
Član
Kontaktiraj Mahira on ti je iz Doboja pa vidi sa njim da ti to rijesi,evo pa posalji mu PM ;)

http://www.bhtuning.com/member.php?action=profile&uid=2988
 
Član
ovako...najbolje bi bilo...polozit ponovo cijelu instalaciju kako spada...znaci na HU novo napajanje direktno sa Akku-a...onda probat...po svemu tome mi smrdi da su sistemi u k*rcu i da su oni sjebali pojacalo...opet je ovo sve nagadjanje dok mi ne objasnis kako si vezao zvucnike...al budemo nesto rijeshili...culi smo se...isprepada me zivog...cijeli dan ugalj unosim...kad krenes roditeljima ponesi Amp-ove koji su bili u kolima...cisto da ih probamo da vidimo...i taj radio...pa cemo smislit nesto...al tek nedjelja... za vec nesto da se radi :) pozz
 
Član
moguce je da su sistemci zeznuli.... radi se o HIFONICS visokotoncima i midbass-ovima ali skretnice neka lijeva marka (rodek)....ali sve cu spakovati u gepek.....pa ce se vidjeti u cemu je problem...ja ga nisam uspio otkriti...
 
drug ako imas onaj glavni osigurac sto ti je na napojnom kablu do njega je 100% tj. do kontakata imao sam isto tako zezancije s pojacalom tj. kad udari jaci basss ono ode u protection mod pa opet moras gasit HU i ponovo palit da bi pojacalo proradilo mjenjo sam i ja sve zivo pogotovo činčeve jer sam u njih najvise sumnjo i na kraju se ispostavi da je na tim spojevima malo oksidiralo i nije slalo amperazu dovoljnu kad provjeravas s unimjerom sve ok pokazuje 12V ali kad treba da radi onda se samo pregrijava kako HU i pojacalo tako i napojni kablovi to provjeri dobro pas vidit sta ti pricam ;)
 
Član
Sve provjereno i zalkjucak da je na HU rca izlazi ostisli,odnosno rade ali salju sumove i cvrcanje... Da li se to moze popraviti i ima li neko ko bi to mogao uraditi???
 
Top