Pregovori o sudbini Opela prekinuti bez rešenja

Pregovori o sudbini Opela prekinuti bez rešenja

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
opel%20antara%201.jpg

Pregovori o sudbini proizvođača automobila „Opela”, koji se nalazi u teškoj krizi, prekinuti su u Berlinu bez rešenja.

Na osmočasovnom sastanku su pored predstavnika „Opela” i dosadašnjeg vlasnika, američkog koncerna Dženeral motors (GM) učestvovali i nadležni savezni ministri, predstavnici nemačkih saveznih pokrajina u kojima se nalaze „Opelove” fabrike, kao i predstavnici kompanija zainteresovanih da preuzmu vlasništvo nad „Opelom”, a telefonski su sastanak pratili i nadležni funkcioneri američke administracije.

Po navodima nemačkih učesnika na sastanku. koje prenose mediji, rešenje nije moglo da bude postignuto jer je GM iznenadio nemačku stranu informacijom da je za uspostavljanje likvidnosti potrebno 300 miliona evra više od prvobitno najavljene sume.

Nemački ministri finansija i privrede, Per Štajnbruk i Karl-Teodor Gutenberg su kritikovali američku stranu smatrajući njeno držanje u pregovorima neprimerenim.

Nemačka vlada želi da obezbedi dalju egzistenciju „Opela” i to pre nego što se u SAD zvanično objavi nesolventnost GM-a i otvori opasnost da i vrednosti i patenti „Opela” padnu u stečajnu masu.

Vlada u Berlinu je planirala da situaciju premosti s 1,5 milijardom evra, od koje bi polovina bila pokrivena iz savezne kase, dok bi polovinu obezbedile federalne jedinice u kojima se nalaze fabrike „Opela”.

Pored toga, nužno je da se pronađe i novi investitor, jer je to kao uslov za davanje državne finansijske garancije navela nemačka vlada.

Zbog novih zahteva GM-a, kako je rekao ministar Štajnbruk, postizanje rešenja je odloženo.

Pored toga, od tri moguća investitora ostala su samo dva – italijanski automobilski koncern „Fijat” i austrijsko-kanadski snabdevač autoindustrije „Magna”.

Štajnbruk je posle neuspelog sastanka izrazio očekivanje da će posle dodatnih konsultacija sa američkom stranom već danas biti postignut dogovor.

Međutim, mediji se pozivaju na neimenovane „posmatrače” koji sumnjaju u skoro rešenje i ocenjuju da GM primenjuje taktiku oklevanja i da „Opel”, pre nego bude objavljen stečaj koncerna, ne želi „da pusti sa uzice”.

Još juče je situacija izgledala drugačije, posebno s obzirom da je GM „Opelu” preneo vlasništvo nad fabrikama u Evropi, pravima, tehnologijom i patentima „Opela”.

U fabrikama u Riselshajmu, Bohumu, Ajzenahu i Kajzerslauternu, „Opel” zapošljava više od 25.000 radnika.

Pretprošle godine je promet ove kompanije iznosio 15,6 milijardi evra.

„Opel”, koji je od 1929. u rukama GM-a, ima fabrike i u Belgiji, Španiji i Poljskoj.
 
Član
pa normalno da necu svatiti jer moji kontejneri imaju tradiciju i NISU AUTA ZA NARODNU MASU nego za ljude sto znaju sta je DE LUXE.
 
Član
muris je napisao(la):
pa normalno da necu svatiti jer moji kontejneri imaju tradiciju i NISU AUTA ZA NARODNU MASU nego za ljude sto znaju sta je DE LUXE.

DE LUXE ? HAHAHAHAHAHAHA
kakav si ti narkoman...
 
Član
muris je napisao(la):
kad budes imo auta ko sto sam ja u zivotu onda cemo pricat do tada POZDRAV

HAHAHAHAHA vidim... tolko ih imas i tolko si ih izmjenjo da ti je vrh Alfa Romeo i njega nazivas DE LUXE
HAHAHAHAHAH

poslusaj moj savjet, pusti se narkotika, vidis da ti stete mozgu, ispario je...
 
Član
Ma sve mi je jasno oko moje, nema potrebe nista vise da napises... samo nemoj zaboravit da zalijes cvijece kuci. hahahahaha
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top