Ponekada malo veca temperatura

Ponekada malo veca temperatura

BHT Ovisnik
Dok vozim temp se krece oko 85-93 varira skoro konstantno,cim sam u gradu skace do 100-103 pa pali ventilator, prije dok ga nisam udario prosle godine nikada nije,auto stoji na leru kolko hoces ne upali se ventilator, sada nemoze minut biti u leru da ne pali ventilator... prije mi je na dijagnostici znao izbaciti senzor temeprature,al sada vise nije,da li da promjenim senzor temperature ili sto vec, jer termostat sam mjenjao ?
Hvala
 
Član
nemoj se za*ebavat sa tim ide ljeto i vece temperature. raskopcaj senzor pa vidi hoce biti promjene. pregledaj sve dobro mozda neko crijevo nije dobro namjesteno ili je nagnjeceno
 
BHT Ovisnik
do crijeva nije,jer sam neki dan radio generalku pa je motor 2x isao vani i to sve tako da do njih nije pa neznam sta moze biti, a 2x sam nakon toga mjenjao hladnjak, pukne-pusti
 
BHT Ovisnik
motor je ured,barem je sada ured jer sam prije par dana slozio generalku, nove sve 4 stubline stavljenje,karike,dihtunzi i sve sto ide u komplet generalku kao i veliki servis, pa nezz sta moze biti,mislio sam da je termostat pa sam ga mjenjao, ali izgleda da nije. Prije mi je na dijagnostici znao izbaciti gresku senzora temperature
ez0f27s1zmktkkrbo3cy.jpg



ali vise mi ne prikazuje, pa kontam da li moze biti do tog senzora da zeza ? od Udesa sam jedino promjenio intercooler i hladnjak
 
Član
Uzroci skakanja tako temperature su:
zacepljen veliki hladnjak, zacepljeno par rebara i ostala rebra nisu dovoljnja da ohlade motor i drze ravnomjernu temperaturu...
Termostat koji otvara visoko temperaturu, otvara umjesto kako fabrika kaze na 87-93 stepena, on otvori tek na 100 stepeni...
Ako je dobar i nov hladnjak i termostat otvara na 87-93 stepena, onda imas termoprekidac koji bi trebao paliti ventilator na 90-95stepeni i ako ne stigne ohladiti prva brzina onda se pali druga brzina ventilatora, to je preko 100stepeni... Provjeri termoprekidac da li je sa jednom ili dvije brzine, ako je sa dvije brzine vjerovatno ti je prva brzina otisla na termoprekidacu...

To sto ti pukne hladnjak rashladne tekucine, uradi ovako odvrni cep vode nek izadnje sav pritisak iz sistema (ne otvaraj kad je vruc motor nego sacekaj bar 20-30 min pa onda polako ispusti ptirisak), onda zavrni cep, upali auto, nek neko sjedi u autu i ti pritisni crijevo sto ide sa bloka motora na hladnjak i nek neko turira auto (do nekih 3500-4000 rpm) i ako ti puse crjevo pod prstima i ako za nekih minut dva crijeva budu tvrda znaci da je dihtung glave los... nema veze sto je motor radjen, nije dobro slozen nije pravilno glava stegnuta i dihtung je izgorio...
 
Poslednja izmena:
BHT Ovisnik
ovo mi se događa od udesa prosle godine, od tad sam 2 hladnjaka (polovna) uzeo i termostat, sada kako sam 2x otvarao motor dihtung glave je bio dobar,a hladnjak mi pali tek na 102-3, odmah ta druga brzina,prva nista... gdje se nalazi taj termoprekidac
 
Član
Termo prekidac se nalazi ili na hladnjaku ili kod samog termostata, kod vecine auta je na hladnjaku jer je tamo i najbolje da bude...
 
Član
Nije, to je senzor temerature motora... sad ne znam da li je kod tebe ecu kontrolise paljenje ventilatora ili ti je mehanicki, da imas termoprekidac (preko kojeg grijanjem samog njega pali brzine ventilatora) koji je spojen preko releja sa ventilatorom hladnjaka, a ako nemas, ako je to kao u novijih auta (nista mehanika samo daj trpaj elektronike) onda ti paljenje zavisi od senzora temperature, ali opet i da ne valja senzor temperature on ili bi palio ili ne bi palio ventilatora...

Ako je ECU koji pali ventilator onda on dobija podatke sa senzora i za svaku temperaturu on dobiva razlicite otpore i po tome se pale sporije i brze brzine ventilatora, ali ako senzor ne valja onda on nece paliti ventilatora nikako, bar logicki gledajuci...
 
BHT Ovisnik
Nije, to je senzor temerature motora... sad ne znam da li je kod tebe ecu kontrolise paljenje ventilatora ili ti je mehanicki, da imas termoprekidac (preko kojeg grijanjem samog njega pali brzine ventilatora) koji je spojen preko releja sa ventilatorom hladnjaka, a ako nemas, ako je to kao u novijih auta (nista mehanika samo daj trpaj elektronike) onda ti paljenje zavisi od senzora temperature, ali opet i da ne valja senzor temperature on ili bi palio ili ne bi palio ventilatora...

Ako je ECU koji pali ventilator onda on dobija podatke sa senzora i za svaku temperaturu on dobiva razlicite otpore i po tome se pale sporije i brze brzine ventilatora, ali ako senzor ne valja onda on nece paliti ventilatora nikako, bar logicki gledajuci...
nije on natrpan elektronikom,stariji je malo motor pa je sve vecinom mehanika,al evo ovdje gledam ista mescini stvar,al se zove termo prekidac...
http://www.ebay.com/itm/MULTI-FUNCT...-S40-S60-S70-S80-V40-V70-V70-CX-/251150084230
a u biti taj senzor mi se nalazi tocno na termostatu...
 
Član
To ti je termoprekidac samo moras vidjeti da bude isti tvoj zbog stekera jer kod nekih auta dolazi samo sa jednom brzinom kod nekih sa dvije brzine, spora i brza...
 
Član
Druze ja ti ovako na pamet ne mogu reci 100% jer nisam vidio auto, ali vjerovatno paljenje ventilatora ce ti rijesiti jer ti je prije prijavljivao gresku za senzor temperature...
Ako nemas termoprekidaca nego samo taj senzor onda ECU regulise paljenje ventilatora
 
BHT Ovisnik
aha, onda cu ga naruciti i vidjeti da li ce rijesiti problem, vidio sam da odgovara od ford ka i jos nekih auta tamo po katalogu, jer Nuic ga nema...
 
Top