Pomoć...

Pomoć...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Potpuno sam nov u ovom tako da me sve poprilično zbunjuje, a htio bih polako početi sa zamjenom kompletnog audio sistema u autu. Za početak, auto je hyundai accent iz '00. Prije par mjeseci sam kupio sonyjev cd-player samo da bih mogao slusati cd-e (prije su bile samo kazete). Sad mislim da je doslo vrijeme da se krene dalje pa imam nekoliko pitanja:

1. Je li bolje krenuti sa zamjenom zvučnika pošto sam kratak s lovom ili bi bilo bolje krenut prvo od novog pojačala/subwoofera?

2. Ako je bolje mijenjati zvučnike, da li da krenem od prednjih ili od stražnjih? Da li je najbolje svugdje postavljat 3-sistemce, ili treba nekako rasporedit 2-sistemce i 3-sistemce? Da li snaga autoradia (45W x 4) utječe na odabir zvučnika i kako? Koje zvučnike preporučujete?

3. Ako je bolje krenuti od pojačala/subwoofera, moze neka preporuka koji je dobar, a da nije preskup...

U principu, cilj mi je poboljšati kvalitetu glazbe, ali da je cijena prihvatljiva...

Hvala unaprijed, pozdrav!
 

IGY

Član
jeftinje i bolje ti je prvo zamijeni stare zvucnike, najbolje bi ti bilo kad bi mogao zamjenti odmah i prednji i zadnji sistem,
neko obicno pojacalo koje ima malo snage da gura neki woofer je minimalno 200 KM plovno, za njega ti treba set kablova koji je oko 50 KM i neki woofer moze se do 150 naci nov dobar
a sto se tice sistemskih zvucnika i svega ostlog napisi prvo sa koliko love raspolazes pa ti napisem par prijedloga
i ovde ti vrijedi: koliko para toliko muzike ;)
 
Član
m4ster je napisao(la):
Potpuno sam nov u ovom tako da me sve poprilično zbunjuje, a htio bih polako početi sa zamjenom kompletnog audio sistema u autu. Za početak, auto je hyundai accent iz '00. Prije par mjeseci sam kupio sonyjev cd-player samo da bih mogao slusati cd-e (prije su bile samo kazete). Sad mislim da je doslo vrijeme da se krene dalje pa imam nekoliko pitanja:

1. Je li bolje krenuti sa zamjenom zvučnika pošto sam kratak s lovom ili bi bilo bolje krenut prvo od novog pojačala/subwoofera?

2. Ako je bolje mijenjati zvučnike, da li da krenem od prednjih ili od stražnjih? Da li je najbolje svugdje postavljat 3-sistemce, ili treba nekako rasporedit 2-sistemce i 3-sistemce? Da li snaga autoradia (45W x 4) utječe na odabir zvučnika i kako? Koje zvučnike preporučujete?

3. Ako je bolje krenuti od pojačala/subwoofera, moze neka preporuka koji je dobar, a da nije preskup...

U principu, cilj mi je poboljšati kvalitetu glazbe, ali da je cijena prihvatljiva...

Hvala unaprijed, pozdrav!

1. Prvo zamjeni zvucnike... Od toga se krece... ;)

2. Ako krenes mjenjati zvucnike mjenjaj sve u komadu... jer ako zamjenis prednje a zadnji ti ostanu da krce i lose sviraju nisi nista uradio, ako su zvucnici u vratima idi sa dvosistemcima u vrata a visoke na tablu i prije njih stavljas skretnice naravno za visoke tonove... isto tako sa zadnjim vratima u donji dio vrata dvosistemci a u gornji visoki... e sad izlaz na HU je 4x45, 4x50... fino spojis sa svake strane visoke sa sistemcima i kopcas na po jedan izlaz sa HU... ili neki amp za sistem na koji ces sve to pokopcati... E sad na HU pise 4x45, 4x50 to je max snaga koju moze HU da isporuci a realna muzicka snaga se krece od 15w rms-a pa nadalje u zavisnosti od tipa HU... pa gledaj da u skladu s tim odaberes jacinu-velicinu zvucnika... Marku i tip zvucnika prepustam tebi i tvojoj masti na volju... ;)

3. snaga, marka = CIJENA u principu st jace to bolje
 
Član
Ako nemas para onda uzmi 2 para zvucnika tj 4 zvucnika moj prijedlog :)
SONY xs-F1335 3WAY 160W-40W uzmes takva 4 komada odlicno sviraju a nisu skupi 80 km 4 komada-2para zvucnika , to uzmes i lagano skupljas pare.Kad skupis dovoljno obratis se nekom il ovdje za pomoc i ostalo ti j elako , moj savjet uzmi ovo i skupljaj pare pozz;)
 
Član
Hvala svima na pomoci i trudu.

Dakle, koliko sam shvatio, najbolje bi bilo kad bih mijenjao i prednje i zadnje zvucnike odjednom. E sad, raspolazem trenutacno s nekih 200KM. Da li se za to mogu kupiti neki dobri zvucnici ili bi bilo bolje napravit ono sto je Og1 napisao (sad kupiti neke jeftine 3-sistemce pa nakon toga poceti skupljat pare za nesto bolje)? I ako je ovo drugo bolje, jesu li dobri sonyjevi xs-F1335 ili postoji nesto kvalitetnije za slicnu cijenu?
 

IGY

Član
imas phonocar, jako dobre zvucnike a nisu ni skupi, cuo sam kako sviraju, za manje para neces naci bolje
e sad imas i poineer jbg ja sam danas prodao komplet set za 80 KM
ali naletice uvijek nesto, imas od pioneera 17-ke za 55 KM, 13-ke za 45 KM i 10-ke za 35 KM novo, ali opet to su samo zvucnici bez skretnica i tweetera, ako nisi sa lovom mozes nest i od toga iskombinovati, pa kasnije dodati tweetere i skretnicu
naravno neki sistem koji sadrzi u sebi i skretnicu i tweteere neces naci ispod 150 KM par a onda ti treba jos jedan takav za nazad
sve sad ovosi o tebi sta u biti zelis
moj savjet ti je skupljaj malo pare i cekaj da sta izleti polovno
 
Član
Bio sam danas kod nekog covjeka koji se bavi ugradnjom auto akustike i predlozio mi je ovako: za otraga ALPINE SPE-13C2, cijena za par je 369,00 kn i za naprijed ALPINE SPE-17C2, cijena za par je 419,00 kn. Pa me zanima vase misljenje o tim zvucnicima, najvise me zanima omjer cijene i kvalitete
 

IGY

Član
ovo si cijene pisao u kunama ?

dobri su zvucniic pravo, dok je alpine to mora da valja, samo bi za njih trebao imati i neko solidno pojacalo da sviraju punom snagom
 
Član
Ovo je bilo brzo... ;)

Da to su kune, samo sam copy/pasteao iz maila... Na zalost, sad se nema para za neko pojacalo, ali pretpostavljam da bi se moglo kasnije ugradit? Zanima me hoce li zvuk s tim zvucnicima biti u redu ili ce krcit kad pustim glasnu muziku. I koliko kosta neko solidno pojacalo?
 

IGY

Član
imas fino pojacalo
4 kanala
ESX 480
mislim da je oznaka novo kosta 350 KM
ali si onda miran sto se tice te strane muzike
a nece ti ni ovo krcati samo sto neces imati ni 30 % onoga sto oni nude
ali opet ces imati puno bolji zvuk nego na fabrickim
 
Član
Ok, znači najbolje bi bilo za sad kupiti ove zvučnike, pa onda kad se skupi love to spojiti na neko pojačalo... Zanima me da li bi se nakon toga svega na to isto pojačalo mogao spojiti subwoofer pa da na istom pojačalu budu i zvucnici i subwoofer (iako je to jos daleko sto se tice para :p) ili bi za to trebalo posebno pojacalo?
 

IGY

Član
ako mislis vezati i woofer na isto pojacalo onda ti treba AB + D klasa pojacala,
mada ti je bolje uzeti posebno pojacalo za sisteme a posebno kasnije monoblock za woofer
i ako mozes cetverokanalca iskoristiti za dva izlaza za prednji sistem i dva za jedan woofer koji bi stavio u bridge
ali onda ti ostaju zadnji sistemi
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top