Pomoc oko pritiska u gumamam

Pomoc oko pritiska u gumamam

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
Mada je banalna stvar, ali zanima me na koliko bar-a se pusu gume dimenzije 225/40/18 i 235/40/18

Znaci zanima tacno na kolio to ide, pa pleas help !!!
 
Član
na mazdi su serijski 225/40/18 i bilo je oko 2.3,2.5 bara
pogledaj preporuku proizvodjaca guma. koje su, dunlop, michelin, bridgestone etc.
 
Legend
Hehe, pa znam i ja odprilike, ali imali neke razlike izmedju to dvoje, recimo ako je 2.3 i ako je 2.5 osjetil se na kolima, i koliko utice to.
 
Član
Prvo zavisi od proizvodjaca guma,al recimo da to zanemaris,
drugi bitan faktor je tezina vozila,odnosno nosivost guma,
dalje je jako bitno po kakvoj se cesti vozis,

Vjerovatno pitas za svog focusa?
Ja ih nebi ispod 2.5bar drzao (prednje)
Zadnje mozes uvijek za 0.2 - 0.3 nize od prednjih ako puno ne teretis auto

Ali najbolje ces sam osjetiti,kreni od 2.5 pa na nize,vidi kakva je udobnost,kakav grip

Recimo meni je na coupe-u 2.5 propisano fabricki ali po nasim cestama je to jako nezgodno,i ja sam utrefio na nekih 2.3 da mi je najbolje.
 
Član
pise fabricki al do 16-17,preko nista ne pisu

najbolje je kontaktiraj proizvodjaca guma pa nek ti kaze koji je pritisak najoptimalniji,svaka guma je drugacija.
i ja sam dugo oko toga mozgao na pocetku puhao na 2.2 2.3 pa kasnije 2.5-2.4 i extra je,kod mene su 225 35 19

u svakom slucaju ako previse napuses osjetices svaku neravninu na cesti,ako bude malo opet ces osjetiti neravninu al felgom ne gumom :),ja kad se penjem i silazim s trotoara vidim jel ispuhala il nije :)
 
Član
Ja napumpao neki dan na 3.0 :D drugo auto, nista ni sa cim, trese, lupa, drama :D ja pumpam na 2.5 , s tim da su moje 205/40/17, to mi je onak, prihvatljivo, a i radi felge.
 
Član
kod mene 16 ke vazda bile napumpane na 3.0 ako je ispod ispusu:):):)

nije lose bilo toliko......jbt jos i danas trap dobar na onom autu:):)
 
N

nenad

Sorry na off-u, na kolko je normalno da pumpam gume 195/45/15 na Puntu?
 
Član
smajke je napisao(la):
kod mene 16 ke vazda bile napumpane na 3.0 ako je ispod ispusu:):):)

nije lose bilo toliko......jbt jos i danas trap dobar na onom autu:):)

Vjerujes da sam te se sjetio neki dan kad sam to uradio :D odn. tvog tipa i vjecnih 3.0 na onim gumama :D
 
Član
nenad je napisao(la):
Sorry na off-u, na kolko je normalno da pumpam gume 195/45/15 na Puntu?

mislim da bi bilo negdje oko 2 bara,pogledaj na poklopcu rezervoara za gorivo mozda pise,a ako nema tu imas mozda na vratima suvozaca ili vozaca ondje gdje je brava bude na naljepnicama,ako nemas ni tu onda imas autodata i tu pise a ako nemas ni tu onda pusi na 2 :)
 
Član
hmmm, mogu ti rec da to nikad nemozes potrefit tacno osim da kontaktiras proizvodjaca ili da naletis na neki program koji ti na osnovu tvog auta i tih guma izracuna optimalno pritisak u gumama, ja sam svoje 17-ke 205/40 i 215/40 puho na 3 zbog felge, jer kad je vishe napumpana guma imas manju sansu da na rupi dodje do felge i da je iskrivis... međutim tad gubis udobnost i puno vise proklizuju gume pogotovo na kisi...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top