Pojacalo i kutija

Pojacalo i kutija

Član
Promjer porta daleko premal.... tuning frekvenicija jako niska (22), što znači dosta viši realani otpor....
F3 ti je na 46hz, a na ovoj mojoj na 41hz....
Uglavnom to ti je frekva ispod koje kutija dosta tiše radi;)
 
Član
Joke-zgb je napisao(la):
Promjer porta daleko premal.... tuning frekvenicija jako niska (22), što znači dosta viši realani otpor....
F3 ti je na 46hz, a na ovoj mojoj na 41hz....
Uglavnom to ti je frekva ispod koje kutija dosta tiše radi;)

daj ti meni reci kako bi to bilo idealno da radi . Znaci kutija od 120 l bi bila idealna kako sam te shvatio :D
 
Član
a nebi bila idelana, al to je najmanja kutija da bi radilia kako treba;)
Bar po nekim mojim računicama....
Po meni bi trebala svirat bar od 40hz, sve iznad je previše, bar za moj pojma muzike u autu;)
 
Član
kutija na 52Hz, sto bi preko 40 bilo previse?

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3P_oGBPyM0I[/video]

ja ne vidim da na vecim frekvama od 40 nesto fali ... razumijem te savrseno sta mislis kad kazes preko 40Hz al vjeruj mi tvoje uho i uho obicnog cojka nemaju iste prohtjeve ... i sam licno sam poslje ove kutije iso na frekve od 33Hz-38Hz i bio osudjen da slusam hard core hip hop kad hocu da cujem bass ... a sa 52Hz sam bez problema rasturo seku u kolima :lol: ... a kako je tek tanja savic krecala ... eeeeeee :D
 
Član
hvala vam al je ovo previse komplikovano. Od koliko litara da napravim jbn u kutiju sa portovima bez portova sta da joj vise radim napravio sam varijantu za 124 litra dal sada da pravim toliku kutiju il manju bez portova. Sutra pravim pa sta god ispadne.
 
Član
Napravi kutiju max litraže koa stane, pa onda napiši koliko si dobio i bude se izračuno port....
Edo, nekom je okej, meni nije jbg.....;)
Jbš sistem koje ne može odsvirat 35hz bez problema:D, a za 50+ Hz su tu 20-ke u BR panelu:icon_eek:
 
Član
Joke-zgb je napisao(la):
Napravi kutiju max litraže koa stane, pa onda napiši koliko si dobio i bude se izračuno port....
Edo, nekom je okej, meni nije jbg.....;)
Jbš sistem koje ne može odsvirat 35hz bez problema:D, a za 50+ Hz su tu 20-ke u BR panelu:icon_eek:


E joke napravljena kutija i evo ti koju sam litrazu dobio . Koje sad portove da stavim ???

cca 123.345 L +- 2 litra :D
 
Član
Ako je 120l kutija 160 port dug 16cm, tuning nekih 40hz, port može i manjeg presjeka, al mislim da ti ovaj jednostavnije za nabavit...:D
 
Početnik
1 stvar NIJE Vas parametar onako koji pokazuje koliko treba litara kutija

2 stvar 130 litara je preveliko za 2x 12 inch

3 stvar velika kutija je dobra radi dubine , ali se izgubi efikanost

4 stvar za toliku kutiju treba proracunati i portove koji bi trebali biti prekratki pa bi se onda pojavljivao PORT NOISE

5 stvar zavisno od nacina spajanja zavojnica mjenjaju se i TS parametri

6 stvar za 2 woofera je 100L sasvim dovoljno , a slot port je nesto na sta bi ja isao obzirom na nedostatak okruglih portova kao i kontstukcije kutije..

7 stvar je ....:) nekad je lakse pitat nekoga ko ZNA nego DIY dok ne nadodjes...
 
Član
Zašto bi 130 litara kutija bila prevelika za 2x12"????


Sa nižim tuningom se izgubi na "efikasnoti" radi dosta većer realnog otpora, al jbg ako želiš da svira kako treba nema drugog načina....

Ne vidim razlog zašto bi kratak port stvaro port noise:icon_confused:, ako je dovoljno vleikog presjeka.... a 160-ka je sasvim dovoljna za 2x12 za neko normalno korištenje:icon_eek:
 
Top