Podešavanje pojačala

Podešavanje pojačala

Član
Pozz, evo mene sa novim pitanjem, dakle interesuje me kako naštimati ove parametre na pojačalu da odgovaraju mom wooferu, odnosno za šta koji služi i kako znati koja je pozicija idealna za dobijanje što kvalitetnijeg i jačeg bass-a ako se to tako može nazvati, evo ovako izgledaju te opcije/parametri koji se mogu štimati kod mene:
bx1000d.jpg


Dakle, šta je Sub Sonic, Low Pass, Phase i Level tj. kako se koji od njih štima :D
Hvala unaprijed :)
 
Član
Sub Sonic - Filtrira signal da pojačalo prima frekvencije iznad njega. (Tipa zaštita za vaše woofere da npr. ne puštate u njega 20hz signal i niže koji može da grije woofer)

Bass EQ - Pojačava bass signal tj. niže frekvencije.

Low Pass - Propušta u pojačalo samo frekvencije do te postavke. (Sve preko se utišaje ili nestaje)

Phase - Određuje stepen pokretanja woofera.
(0 = woofer će pri prvom pokretu membranu gurnuti naprijed pa nazad)
(180 = woofer će pri prvom pokretu membranu gurnuti nazad pa naprijed)
(U biti ovo je izmišljeno što kada vaš woofer napravi bass taj zvuk mora putovati od vašeg gepeka do vas na prednje sjedište pa se ovim mijenja orijentacija zvuka. Ni ja ne kontam ovo baš najbolje tako da ima iskusnijih članova koji bolje znaju)

Level - Pojačava voltažu ulaznog signala i svih frekvencija a time i izlaza na pojačalu.

Ja bi postavio:
Sub sonic - na sredinu da strelica pokazuje gore ili malo ispod toga tako da pojačalo počinje primati signal od nekih 25hz
Bass EQ - na 0.
Low Pass - sredina ili malo manje zavisno šta puštaš u woofer. Do 120Hz je dovoljno za woofer mada ovdje možeš da se igraš pa npr ako staviš na 250Hz možeš i malo slušati muziku kroz bassove a ne samo pritisak :)
Phase - na nulu. Ako hoćeš možeš ovo probati kako se čuje na 0 u autu dok sjediš naprijed pa okreneš i opet poslušaš da vidiš ima li kakve razlike.
Level - OPREZ!!! Neka pojačala imaju obrnut princip da što je više u lijevo okrenuto više se pojačava a desno se smanjuje pa je najpametnije da staviš na sredinu i pustiš na HU 10% pojačano neku pjesmu samo da se et malo čuje. Onda okreći lijevo i desno i utvrdi koja strana smanjuje a koja pojačava i smanji do kraja. (E sada štelovanje uzmeš u HU pustiš neki signal npr 50Hz na repeat i konstatno da se ponavlja. Pojačaš HU na nekih 75% od broja koji možeš pojačati i ideš pozadi taj "Level" pojačavaš dok ne čuješ da bass postaje uobličen i da ne zvuči na bass uopšte. E malo smanjiš ispod toga i završio si.

Sve ove informacije čovjek može naći i na google samo treba malo provest vremena u istraživanju. Sretno sa štelovanjem ;) Pozz
 
Član
Ma tražio sam vjeruj mi, ali nisam očigledno tražio na pravom mjestu i sve što bude objašnjeno ima 1000 nekih naziva za koje nsiam baš stručan, pa se izgubiš u pola rečenice i ovo gore, ne kontam zašto Bass eq na 0? Valjda za jači bass više pojačaš :D
 
Član
Pa ovo za Bass EQ je i tačno a i nije. Razlika je da bass eq samo diže niže frekvencije ka gore na osi ali problem je što se voltaža ne diže ravnomjerno i prije dođe do distorzije. Teško je objasniti ali možda pomogne ovaj primjer. Ako si puštao nekada mp3 pjesme mogao si čut da neke npr. na isto pojačanom volume na HU jače se čuju a neke slabije. One što se jače čuju čim jače pojačš počne zvuk biti čudan i gubi se kvalitet. To je zbog toga što su signali u toj mp3 pjesmi već programom pojačani i nisu na max-no-clip režimu . Čim od nečega što je kvalitetno hoćeš više odma se gubi kvalitet a dobijaš kvantitet.

E ovo gore možeš primjeniti i za bass eq da on samo parcijalno pravi povećanje u jednom segmentu i da će ono do nekog nivoa biti kvalitetan ali sve preko toga će stvarati probleme. Kada pojačavaš Level onda se povećava ukupna voltaža signala i on postaje mnogo stabilniji pri povećanju i neće se dešavati nagli prelazi ili vrhovi signala koji predstavljaju distorziju.

Ako npr. želiš da izvučeš max iz woofera u dB onda puštaš Hz signal koji je konstantan i odgovara vrekvenciji kutije i tada ti bass eq ne treba jer samo puštaš već bass signal, a voltaža signala je onda bitna da se dobije jača i voltaža na izlazu.

Komplikovano za objasniti tako da probaj se malo igrati sa obadva pa vidi kako se ponaša kod tebe. Pozz
 
Član
Eh to, to mi i treba što više db za DB-a, ali ugl. na kraju dođe da je opet sluh neko osnovno mjerilo, malo zavijanja/odvijanja više pažljivog slušanja i da se postigne bolji rezultat :D
 
Top