Pitanje za iskusnije

Pitanje za iskusnije

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ovako motor 1.8 90 KS mjenjac 4 brzine iz golf dva dizel sta mislite mozel izdrzat cuo sam da bi se mogo rasut al za sad nepravi nikakve probleme i vuce ko lud pa me zanima mozel on to izdrzat i mozda buducih 20-tak konja ili nes vise unaprjed hvala
 
Član
moze drzati jos 20-tak KS bez problema ne brini... jedino sto trebas paziti je saltanje prilikom izvlacenja max-a iz auta.

ni jedan dio na autu (pocev od mjenjaca, preko guma, felgi pa do dizni ....) nije pravljen da trpi striktno odredjenu mjeru "Iskoristivosti" vec je uvijek ostavljena neka manja ili cak veca (u zavisnosti od funkcije istoga) tolerancija radi sigurnosti u globalu.

Stoga, tvoj navedeni mjenjac ako je "ispravan" bez ikakve brige moze trpiti jos dodatnih 20-tak KS... naravno ako neces raditi neka extremana ulaganja i prerade, tipa olaksavanje pokretnij djelova motora u svrhu povecavanja obrataja motora a samim time i ukupne snage istoga.
u tom slucaju problema bi bilo i to puno, od stradanja lezajeva u mjenjacu, podmazivanja i milion drugih faktora..

naravno u svemu ne moze jare i pare... znaci ako dodas tih 20-tak ks koje ce mjenjac trpiti koliko toliko, neki drugi sklo/dio na autu ce da osjeti vise nego mjenjac tu promjenu... prvo sto mi pada na pamet jeste lamela, ista mora biti odgovarajuca, s odgovarajucom potisnom plocom i druk lezajem..

ajd ustvari , prvo napravi tih dodatnih "20 KS", onda ces vidjeti sta je usko grlo
 
Član
Ma znam ja to neg me brine mozel on i ovih 90KS al ugl rece mi jedan majstor da treba olaksat zamajac i da ce mu onda bit lakse a lamela i potisna i druk to sve ide novo i najvaznije kako si i napiso odgovarajuce a sad tih 20-tak konja to manje vise a nisam mislio nes od toga sto si naveo radit to mi je puno nije ovaj motor za toliko ulaganja neg ono pomalo nes ugl to sam ja lupio sad 20-tak ono okvirno nidje veze al et nadam se da nece biti belaja vidjet cemo sve kad rikne znacu da ne moze ako ne rikne onda super jer bi bas volio da mi ostane 4 brzine ima efekta definitivno bolje je ubrzanje puno znas vec to i sam da ti ne pisem beze.

Hvala na savjetu i puno srece u tvom daljem radu POZZ
 
Član
nije bitno koliko brzina imas, bitno je kakav je mjenjac sam od sebe , tj kakvi su prenosni odnosi u istom... olaksavanjem zamajca dobijes samo "ubrzanje" - ne znam kako drugacije da se izrazim... motoru tj radili je lakse zavrtiti laksi zamajac nego tezi logicno. naravno isti mora biti perfektno balansiran inace eto jos problema... imao sam sliku. mrzi me sada traziti, uglavnom irijec je o opel corsi s 2,0 let motorom gdje je zamajac bio ultra olaksan par kilograma, momak je vrtio, vrtio, i puf izleti i probije sve sto se dalo probiti, naprijed je branik prosjekao i odletio pravo negdje vani :-D... hehe to nije posao za svakoga... ja sam svog testirao ba brzini od 240 km/h licno i nema nikakvih viskova :)...

olaksavanjem zamajca puno ces da osjetis razliku u odnosu na neku "gljivu" ili "sportski auspuh" auto tj motor lakse "puni" brzine i nista vise. rasteretis motor... sto je i moj motor
 
Član
jojo je napisao(la):
Ma znam ja to neg me brine mozel on i ovih 90KS al ugl rece mi jedan majstor da treba olaksat zamajac i da ce mu onda bit lakse a lamela i potisna i druk to sve ide novo i najvaznije kako si i napiso odgovarajuce a sad tih 20-tak konja to manje vise a nisam mislio nes od toga sto si naveo radit to mi je puno nije ovaj motor za toliko ulaganja neg ono pomalo nes ugl to sam ja lupio sad 20-tak ono okvirno nidje veze al et nadam se da nece biti belaja vidjet cemo sve kad rikne znacu da ne moze ako ne rikne onda super jer bi bas volio da mi ostane 4 brzine ima efekta definitivno bolje je ubrzanje puno znas vec to i sam da ti ne pisem beze.

Hvala na savjetu i puno srece u tvom daljem radu POZZ

Ubrzanje mora biti bolje jer je mjenjac kraci i pravljen je za manje obrtaje max 5000rpm a ne kao za benzinca do 6500rpm.Zato i ide i ubrzava kao lud.
 
Član
a ajdine posto se ti razumijes mozel izdrat dizelov mjenjac ovo ti imas i vise iskustva i sve pls odg.

@Znam tepso to kakav efekat ima zamajac al kaze sad da imenujem Neven Sandor da olaksam zamajac i da dobijem to bolje ubrzanje a da cu i samim tim rasteretit mjenjac i tako mize i jos konja mislim tako sam sasluso covjeka zato sad i pitam jer ne znam unutrasnjost mjenjaca sta moze izdrzat i kakvu kolicinu obrtaja al hvala ti na odgovorima u svakom slucaju nes sam i naucio
 
Član
jojo je napisao(la):
a ajdine posto se ti razumijes mozel izdrat dizelov mjenjac ovo ti imas i vise iskustva i sve pls odg.


Moze izdrzat neko vrijeme.E sad koliko to ti niko nemoze reci.Mozda ce raditi normalno jos 10 godina a moze riknuti za par mjeseci.Relativna stvar.A Neven ti je sto se tice zamajca dobro rekao.Balansiran i olaksan zamajac doprinosi boljem i ravnomjernijem ubrzanju.E sad koliko to konja gura i koliko dobijes nesto nisam siguran.
E sad caka je u tome sto taj golf sa tim motorom inace ide kao blesav.Znam jer sam ga imao i vozio dvije godine.Sa ovim mjenjacem od dizela sto je kod tebe teoretski gubis na krajnjoj brzini.Sa kracim mjenjacem imas bolje ubrzanje i vucu ali se smanjuje max brzina.Neznam koliko si vozio ti ovog svog ali ja sam svog vozio 210.Mjenjac 5 brzina standard njegov.Vjerovatno je i sat lagao na njemu ali opet nije to veliko odstupanje.
 
Početnik
jojo je napisao(la):
Ovako motor 1.8 90 KS mjenjac 4 brzine iz golf dva dizel sta mislite mozel izdrzat cuo sam da bi se mogo rasut al za sad nepravi nikakve probleme i vuce ko lud pa me zanima mozel on to izdrzat i mozda buducih 20-tak konja ili nes vise unaprjed hvala



moze bolan

a za dici 20 ks na n/a motoru sa karburatorom se treba dobro potrudit ;)
 
Početnik
HerrNuki je napisao(la):
koliko kosta to olaksavanje zamajca i dali mu se time skracuje vjek trajanja


to je bezvezarija

to ti moze uradit i svaki tokar

ali ono sto nemoze je izbalansirat ga. nista prije zagreba
 
Član
ja sam svoj zamajac olaksao i balansirao u SArajevu... vozio sam kao krkan nakon toga puno kilometara, cak sam i max speed koji je oko 220-230 km/h testirao par puta i auto se ponasa ok, nedavno je skidan mjenjac i sve detaljano pregledano, nema problema sto znaci da je zamajac olaksan i balansiran kako treba... olaksan je za nekih 0,7-0,8 kg... to je malo olaksanje kako se radi ali ipak je izvodivo, i osjetno je uglavnom...
ja cu sebi kupovati od Helix-a uskoro aluminijski zamajac koji ima oko 4kg i tek ce tada da bude razlika... ako je neko zaintresovan za ovo moje (odgovara i na alfa romeo 2,0 motor TS) neka javi pa se dogovorimo...
 
Član
Hvala vam na odgovorima

Ajdine hvala puno i nisam testiro koliko mi ide golf jer mi nisu nes kocnice pa cekam to i opruge a ne radi mi ni kilometar sat al ugl ima u sarajevu na skenderij mjesto gdje ti izbaci brzinu tvoju i izbacio mi je sa uzasno losom lamelom 90 km/h u drugoj brzini tako da sam zadovoljan a leti fkt uzasno samo da ga sredim po svom.Hvala jos jednom!
 
Član
tepSIJA je napisao(la):
ja sam svoj zamajac olaksao i balansirao u SArajevu... vozio sam kao krkan nakon toga puno kilometara, cak sam i max speed koji je oko 220-230 km/h testirao par puta i auto se ponasa ok, nedavno je skidan mjenjac i sve detaljano pregledano, nema problema sto znaci da je zamajac olaksan i balansiran kako treba... olaksan je za nekih 0,7-0,8 kg... to je malo olaksanje kako se radi ali ipak je izvodivo, i osjetno je uglavnom...
ja cu sebi kupovati od Helix-a uskoro aluminijski zamajac koji ima oko 4kg i tek ce tada da bude razlika... ako je neko zaintresovan za ovo moje (odgovara i na alfa romeo 2,0 motor TS) neka javi pa se dogovorimo...

koliko je tebe kostalo to olaksavanje zamajca ovde u sarajevu
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top