Par informacija o turbinama i rasprava

Par informacija o turbinama i rasprava

Početnik
Da li turbina smije stalno da fila,tj da se zakoci ona polugica i da stalno fila,tj da je stalno "U Pogonu".Jer kad se skontam dodje na isto ili bilo zatvoreno do 2000rpm i naglo otpusteno ili otvoreno stalno i da polako nabija pritisak.Msm po mom nekom razmisljanju dodje na isto.
PS:interesuje me ovo vezano za tdi motore
Eto dajte prijedloge,misljenja cinjenice i sl.Znaci nije u pitanju da se dobije ni na performansama nit ista vec cisto da se tipka o malo ozbiljnijim stvarima,da naucim nesto i stvarno me to interesuje.
 
Član
RE: Par informacija o turbinama

Pratim temu i mene zanima.
Ps nije samo zato sto mi se turbina cujena 1200 obrtaja :D
 
Početnik
RE: Par informacija o turbinama

Franki je napisao(la):
Pratim temu i mene zanima.
Ps nije samo zato sto mi se turbina cujena 1200 obrtaja :D

Ma otvorio cisto da imamo o cemu pisat u moru bezze tema,a i stvarno me interesuje i kopka to duze vremena.A i mozda pomogne nekome ;)
 
Član
Turbina ti i jeste stalno u pogonu, od trenutka kada upališ auto. Fila ona braco non stop, hahahaha
 
Početnik
ZELA GTI je napisao(la):
Turbina ti i jeste stalno u pogonu, od trenutka kada upališ auto. Fila ona braco non stop, hahahaha

Et, nije daleko dogurala rasprava, a sarajlic dosta nauci :D
 
Član
Zanimljivo pitanje,evo kod mene konkretno cim upalim auto ona se polugica podigne dokraja,a preko neki 2 hiljadarke cuje se zvidzanje to jest,prepostavljam da je tad tek u punom pogonu;)
 
Član
Da,istina je da turbina uvijek radi,ali najveci koristan rad ima na cca 2000-2800obrtaja.
Imao sam dosta problema sa turbinama,evo slike zadnje 'polomljene' :D
[IMG=http://img197.imageshack.us/img197/6548/18032011.jpg][/IMG]


Pocetni simptomi da je ona u kvaru su da auto gubi na obrtajima,gusi se,trza prilikom kretanja,gubi na snazi,dimi na vecim obrtajima,auto vise trosi,neugodann zvuk i slicno. :cool:
Najlakse utvrditi da je turbina pri kraju provjerite cete tako sto skinete crijevo dovoda zraka sa turbine (filtera zraka) i provjerite ima li tamo ulja,takodje poslije rukom pogledati ima li lufta na leptirici,ako da,potrebna je nova za par stotina km.:D

Razne firme vrse reparacije,tacnije ociste turbinu od čađi i promjene pixnu na leptirici,ali ubrzo nakon toga problemi se vracaju.
 
Početnik
Ma znam ljudi da ona stalno "radi" ali me cisto interesuje hoce li biti sta motoru npr ako se ona polugica fixira i da je stalno u otvorenom polozaju. ;)
 
Početnik
NeverMind je napisao(la):
meni je samo drago sto je jos jedna tema otvorena i sto smo potvrdili sto vec znamo :spam:

Skini mi se vise. ;)

Pitao sam nesto sto me interesuje i na sta neznam odgovor,a to je hoce li biti sta motoru ako se polugica fixira.
 
Sarajlicu jel ti mislis na turbinu sa varijabilnom geometrijom, da na njoj fiksiras te lopatice koje regulisu pritisak:icon_question:
 
Član
Nemrin je napisao(la):
Da,istina je da turbina uvijek radi,ali najveci koristan rad ima na cca 2000-2800obrtaja.
Imao sam dosta problema sa turbinama,evo slike zadnje 'polomljene' :D
[IMG=http://img197.imageshack.us/img197/6548/18032011.jpg][/IMG]


Pocetni simptomi da je ona u kvaru su da auto gubi na obrtajima,gusi se,trza prilikom kretanja,gubi na snazi,dimi na vecim obrtajima,auto vise trosi,neugodann zvuk i slicno. :cool:
Najlakse utvrditi da je turbina pri kraju provjerite cete tako sto skinete crijevo dovoda zraka sa turbine (filtera zraka) i provjerite ima li tamo ulja,takodje poslije rukom pogledati ima li lufta na leptirici,ako da,potrebna je nova za par stotina km.:D

Razne firme vrse reparacije,tacnije ociste turbinu od čađi i promjene pixnu na leptirici,ali ubrzo nakon toga problemi se vracaju.

Druze nisi u pravu za ovo da ako ima ulja i ako ima lufta da je turbina rika. Turbina mora imati lufta i novu kad kupis jer osovinica turbine ne stoji na piksama i ne okrece se na piksama, nego pod pritiskom ulje dolazi u turbinu i prolazi kroz pikse i ona (osovinica turbine propela) tako reci pliva u ulju i ne dira pikse uopste, tako da mora imati malo lufta kad gledas osovinicu propele. Turbina koja nema nimalo lufta znaci da ce pojesti pikse za par stotina kilometara i otice i tri **** :D Ako dira kuciste percima eh tada su dosle pikse do kraja i ta je turbina gotova i mora na reparaturu da se zamijenu pikse i karikice za ulje. Turbina moze biti masna na usisu od uljnih para koje dolaze iz oduske motora tako da ni to sto si rekao ne drzi vodu. Dok god ne dimi auto nazada plav dim i dok god ne trosi ulje, mislim trosi u granicama normale koje su propisane, ako auto dobro ide a ne dimi nazad plav dim, turbina je ispravna. Rastavi recimo pasata V+ 1.9 TDI pa pogledaj kako je masna usisna grana i turbina a auto ide i ne trosi ulje :D A to je od uljnih para iz oduske motora i dr. Ona ne smije da kad skines crijevo sa filtera sto ide na turbinu da iscuri ulje iz crijeva jer to je znak da su pustile karikice koje sluze da ulje ne ide van turbine, i tada treba na reparaturu ili zamjenu, ali ona moze biti malo masna od uljnih para koje dolaze iz oduske motora, a to se pogotovo desi kada je zacepljen filter zraka pa nema dovoljno zraka pa pocne da vuce iz oduske pomalo zrak i tako dolazi da uvuce u sebe i usisnu granu uljne pare koje se taloze tamo.
Turbine na lose cipovanima TDI motorima koji jako dime najcesce odu zbog toga sto se na izduvna perca nakupi cadji i tada turbina vise nije u balansu u kojem treba da bude i dolazi do toga da osovinica pocne pomalo da kaci pikse i potrosi ih brzo i na kraju ode, to se ne desi tako brzo ali joj dosta skrati vijek trajanja. Treba se gledati da se ona okrece oko 150 000 obrtaja u minuti.
 
Top