Ovali na pojacalo?

Ovali na pojacalo?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Imam pioneer ovale 360w (60w rms)
Nekako mi headunit 4x50w (4x22w rms) slabo gura ove zvucnike, pa rekoh a sta da stavim neko pojacalo? da li se to uopce radi?
Koje snage?
kakav je rezultat?
 
Putovanja.ba
Administrator
Stavis jednog novog Renegade za 150KM i miran ;)

REN 550 S
2 x 275 Watt Max.
2 x 75/150 Watt RMS @ 4/2 Ohm
255 X 55 X 200 mm
 
Član
Takvi zvucnici se rijetko stavljaju na pojacalo osim ako imas woofer i drugo pojacalo ,pa da ti oni sviraju kao srednji tonovi ,ako mislis da ce ti oni jace svirati sa pojacalom to je vrlo tesko mozes ih samo poderati, narociti ako su postavljeni u zadnju policu gepeka.
najbolje ti je da kupis woofer i pojacalo , a te zvucnike odvojis nekim HPF filterom ili skretnicom ili bipolarnim kondenzatorom
 
Član
Ja koje god sam spajo na pojacalo elipse crkle su a pojacalo je 4X150 W maximalne snage,tak'da ostavi to na HU i onako nemaju te elipse puno RMS-a, bolje malo jos stedi pa kupi woofer neki i pojacalo,to ti je bolje rjesenje, i trebaju ti jos i kablovi da pospajas to i mjuza je ;) !
 
Član
Ma ne baljezgajte, nece zvucnici nikad zvucati tako dobro preko pojacala iz HU kao sto ce zvucati kada se stave na standalone pojacalo, ja sam uvijek spajao svoje zvucnike preko pojacala, i prednje i elipse, a izgorit ce ako stavis neku zlj marku zvucnika sa "max 5000w" na prejako pojacalo, i naravno tjeras zvucnik ili pojacalo u clipping.

Jedan jedini put sam uspio spaliti elipsu na pojacalu, radila par mjeseci na radiu, GODINU dana na pojacalu, a ko se samnom vozao zna da je kod mene muzika 99% vremena pojacana do max, i opet je izgorila tek nakon sto je svirala 6 sati bez prestanka pojacana do kraja, i najbitnije na suncu, a taj dan je bilo 35 stepeni vani :D

Pokle, topla preporuka, ako mozes probati prvo kod nekon na pojacalu kako bi to zvucalo, iznenaditi ces se sta tvoji zvucnici mogu :D

P.S. Ne spajaju se zvucnici na pojacala samo radi glasnoce, ili basa, vec i radi kvalitete zvuka. Znatna je razlika kada pojacalo s 50% snage pogoni zvucnik nego kada je pojacalo na 90% svoje izlazne snage. Hint - clipping ;)
 

IGY

Član
stavis sve to na HU i pojacas do kraja, i pocne da krci, razlog previse nelinearne snage, stavis na pojacalo postimas sve kako treba, pojacas do kraja i niti krci, niti susti
ako imas mogucnost stavi na pojacalo, evo ovo sto ti je fele stavio je sasvim dovoljno za tvoje hajmo reci solidne potrebe, imaces cist i kvalitetan zvuk
 
Član
Evo zasto sam zakljucio da je potrebno vise snage,

Kad sam odkopcao ove pioneer ovale i spojio druge ovale kenwood 170w, ocito manje zvucnike, stare par godina, dobio sam puno bolji zvuk, kvalitetniji.

Ne moze to biti razlika u zvucnicima, vec jednostavno HU moze kvalitetno gurati ove manje 170w, a kod ovih pioneer od 360w malo se gubi??

isto kao sto 4x35w cdplayer nije htio svirati na ovim 170w kenwood ovalima, mislim jest svirao, ali nesto slabo, bez ikakve kvalitete.

A sad ako zvucnici imaju 60w RMS valjda bi i doticno pojacalo trebalo imati isti output ili manji???
Vidim Fele preporucuje pojacalo sa 75w rms izlazima???
 

IGY

Član
mozes ti imati na pojacalu vise rms nego sto su zvucnici, jer to im je snaga na 14.4, koji je tesko postici u autu,
znaci ono bi bilo idealno, jer kad spojis na pojacalo zvucnike, vremenom ce ti to postati slabo, pa ces uzeti jace zvucnike, pa ce ti i to biti slabo, i na kraju ces zaglaviti kao ja i ostali db fanatici sa muzikom vrijednom koliko i samo auto, odprilike :lol:
 
Član
trizex je napisao(la):
Pozeljno je imati jace pojacalo od zvucnika, pojacalo uvijek mozes smanjiti ;)

sve receno jednom recenicom ....

P.S. HU pojacalo je stavljeno za osobe koje nemaju malte ne nikakve zahtjeve kad je u pitanju ICE, a ako imas imalo zahtjeva za imalo glasan a kvalitetan zvuk tu su externa pojacala .... i naravno uvijek je pozeljno imat jace pojacalo od zvucnika jer se pojacalo uvijek da smanjit tako da se pojacalo ne opterecava, a zvucnik svira svoj ajmo reci maximum .... pozzz
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top