Ograničenje uma na 50

Ograničenje uma na 50

Član
C/P pungas
KOLUMNA

Vijest o tome da u našoj dragoj BiH počinje primjena zakona po kojem se dozvoljena maksimalna brzina u naseljenom mjestima u BiH smanjuje sa 60 km/h na 50 km/h zatekla me je na malom roadtripu po Europi.

Baš tog dana, kada sam u pauzi od vožnje pregledao vijesti na mobitelu, vozio sam putevima na sjeveru Italije, gdje sam doputovao nakon nekoliko hiljada kilometara proveženih po Austriji, Sloveniji, Hrvatskoj i Češkoj. Isti dan sam se oduševio kada sam na autoputu u Italiji vidio ograničenje brzine zbog radova na autputu na nevjerovatnih 110 km/h, koje se smanjivalo do maksimalnih 80 km/h na mjestu gdje je baš bilo nemoguće obezbijediti uslove za brže odvijanje saobraćaja (što znači da su bageri faktički bili u jednoj traci autoputa.

Očigledno je da ljudi koji nam donose zakone, kao i oni koji su izvođači radova na cestama u BiH, nikada nisu dobacili dalje od Tučepa u Hrvatskoj, jer da jesu, onda im njihov um ne bi bio ograničen na 50.

Kao što smo i već navikli, u BiH se prvenstveno bave posljedicama pa tek, ako baš moraju (a ne moraju skoro nikad) i uzrocima.

Čemu to famozno ograničenje 50 km/h?

Kao zbog toga da se postignu EU norme… ma koje norme pobogu??? Skoro u svim zemljama EU za vrijeme radova na putevima i autoputevima, ograničenje je 80 km/h, a toleriše se vožnja i po 100 km/h pa i više ( u Njemačkoj). Ali su zato zakonodavci i oni koji provode zakon u EU bavili se uzrocima nesreća na cesti, pa su prije nego i razmišljaju o kaznama za vozače koje prekorače brzinu ili na neki drugi način ugrožavaju učesnike u saobraćaju, POBRINULI da cesta bude adekvatno i pravilno obilježena, počev od znakova usmjerenja, svjetlosne signalizacije signalizacije na cesti kojoj se ne može desiti da je isprana od prve kiše, branika pored ceste koji su u perfektnom stanju (jeste li ikad vidjeli ikad u bilo kojoj državi EU zahrđali branik pored ceste?)

Za svaki udes policija će uredno napisati izvještaj koji će na kraju rezultirati da su vozači vozili neprilagođenom brzinom uslovima na putu. Kojim BA uslovima!

Vozači u Bosni i Hercegovini NEMAJU NIKAKVIH uslova za vožnju. Nema branika, ili su zahrđali ili su polomljeni, nema adekvatne signalizacije ili je ona potpuno pogrešno postavljena, signalizacija koja bi trebala biti iscrtana na cesti uglavnom je isprana ili je nejasna, često i više puta precrtavana tako da više ne znate ni šta znači, čak i ako imate tu sreću da je nije isprala prva kiša koja je pala. Odvodni kanali koji bi trebali vodu odvesti sa ceste? Nema toga, ili su začepljeni. Tuneli sa kojih otpada strop na automobile, prepunih rupa i sa minimalnim ili nikakvim osvjetljenjem.

Da se zakonodavci bave uzrocima nesreća zbog kojih su, između ostalog, i navodno, donijeli smanjenje maksimalne brzine, onda bi fino trebalo donijeti zakon po kojem se zabranjuje upotreba svakog motornog vozila, jer nema nikakvih uslova u BiH da se ista koriste!

Niti jednom nisam čuo da je policija u BiH podnijela prijavu protiv izvođača radova na cesti zbog nepravilno postavljene i zbunjujeće signalizacije. Godinama gledamo signalizaciju za radove na autputu Sarajevo-Zenica koja apsolutno ništa ne znači i koja je krajnje opasna za život. Ali zato uredno viđamo policajce na istoj toj dionici kako stoje sa radarom i kažnjavaju svako pa i minimalno prekoračenje.

Da ne bude zabune: Apsolutno sam protiv divljanja na cesti, ali sam isto tako i za to da se uzroci nesreća na cestama u BiH pomnije ispitaju, pa kad se piše izvještaj da se ustanovi i stanje ceste, stanje signalizacije, i generalno kvalitet same saobraćajnice pa tek onda da se priča o faktorima proput prilagođavanja brzine uslovima na putu. Ako je pravilno obilježena dionica radova na autoputu do Zenice, zašto i tamo ne bi bilo ograničenje 80 km/h a ne 40 km/h?

Kao da zakonodavci u BiH ne žele da narod putuje. Jer kako objasniti da Vam za put: Brčko-Tuzla-Banja Luka-Tuzla-Sarajevo, treba 14 sati vožnje, vozeći dobro preko ograničenja, a za put Brčko – Linz- Prag treba 12 sati vožnje poštujući sva ograničenja? I još sa pauzama za odmaranje?

Dok je u EU na koju se naši zakonodavci tako vole pozvati, sasvim normalno da prevalite 900 kilometara za manje od 8 sati, za isti takav put u Bosni i Hercegovini vam treba 2 dana vožnje. Naravno da ćete odustati od ideje da upoznaste bolje BiH, kada znate da put od 120 kilometara zna trajati po 3 sata ukoliko vozite po ograničenjima.

Političari, kojima je um odavno ograničen ne na 50 nego na 33, kao da žele da još više otupe jadni narod, koji nema priliku da vidi kako je dalje od ivice vlastitog grada (jer i da bi izašao iz grada, recimo Sarajeva, zna biti potrebno i više od sat vremena vožnje za par kilometara ceste). Ovce koje ne znaju puno, neće se ni buniti puno. Baš kao što se nisu ni bunili puno kada je donešen ovaj zakon, i baš kako sa ponosom policajci u današnjim dnevnim novinama sa ponosom ističu kako su u Vilsonovom kaznili vozača koji je žurio na posao i koji je zaustavljen i kažnje sa 40 maraka jer je vozio, pazi sad, 66 km/h.

Pravi je zločinac taj čovjek koji je žurio na posao da bi plaćao porez iz kojeg će isti ti policajci primiti platu.

O zastarjelosti i načinu rada naše saobraćajne policije nekom drugom temom, ali kao uvod u to, spomenut ću i uputstvo koje se nalazi u turističkom vodiču za strance koji posjećuju BiH, a koje su i napisali stranci. Tamo se navodi doslovno sljedeće: „Ukoliko Vas neki čudni ljudi obučeni u nešto što liči na uniformu, budu zaustavljali mahajući nekim čudnim predmetom u obliku lizala- zaustavite se. To je policija u BiH.“

U normalnim državama tako se više ne zaustavlja učesnike u saobraćaju, ali pošto su kod nas umovi na 33, može i tako.
 
Član
Bolje bi bilo da malo obrate pažnju na rad policije (na stranu to što su podmitljivi, i što za njih postoje samo 3 saobracajna prekrsaja, alkhol, prekoracenje brzine, i crveno), ti ljudi ne poznaju zakon uopšte...A sad me i ne cudi kad ovi što bi trebali biti "pametniji" donose ovako glupe zakone...
Bravo za tekst odličan je ;)
 
Tekst je odličan;) Autor bi ga trebao proslijediti Ministarstvu saobraćaja i Ministarstvu unutrašnjih poslova, kao i važnijim novinama u našoj zemlji, pa bi možda neko i razmislio pri donošenju nekog novog glupog zakona i još glupljih propisa.
 
Član
nama na 50 ogranicenje a ti koji donose zakon jure po cesti, samo upale rotacije i za njih uslovi su odma bolji....
 
Svaka riječ je na mjestu ;), svaka čast


Samo problem je što političari u BiH imaju samo jedan dio mozga, a to je onaj koji određuje koliko će novca spremiti u svoj džep i kako što bolje iskoristiti proračun za osobne potrebe (putovanja, vozni park, hrana itd...)
Za sve ostalo im je praznina u glavi, ili eventualno nekakav dim. :icon_rolleyes:
 
Član
davno je jedan covjek rekao OVO JE OVDE BALKAN
ovom drzavom upravlja gomila ''mozgova'' koji imaju otprilike 2 stanice mozga u funkciji jedna sluzi da broje novce a druga da ne kenjaju u gace dok sjede na sjednicama i blenu u prazno
 

MTR

Član
sve ziva istina , meni od Zenice do Beca treba 7-8 sati ( kad normalno vozim ) s tim da mi od Zenice do Broda treba 2,5 sati zbog silnih ogranicenja al pravo glupo rasporedjenih , od Zenice do Doboja limit 60-70 , od Doboja do broda 50-60-70 a murije u svakom grmu ima , fuj brate .
E sad ako cu iz Zenice do npr. Trebinja i nazad trosim cijeli dan :icon_mad:

Moj primjer: vozim se 60 po ogranicenju , ne smetam nikom , odjednom 5-6 auta pod rotacijom idu 140-160 blicaju sviraju i onaj konj na celu kolone se dere preko onog megafona : MAJMUNE SKLONI SE DESNO , e j*o ti ja mater ministarsku ne sklanjam se da vas ima jos 20 , tad bio sam sa djipom od oko 2,5 tone , brate gurni me ako mozes , zajasim ja bijelu traku i boli me k* prodji ako mozes , nakom minutu dvije galame tipa : KONJU , DEBILU itd prodju me svi i zadnji me zaustavi , ja fino stanem a on ko da je cesta njegova , a ja fino njemu kazem kulturno : BOLI MENE ***** JEl MINISTAR ILI DIREKTOR SVEMIRA U TOJ KOLONI , J..O VAM TITO MATER SVIMA , pisi kaznu klosaru i odj*i od mene .
Moralno sam pobijedio , a finansijski nisam :lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Član
MTR je napisao(la):
sve ziva istina , meni od Zenice do Beca treba 7-8 sati ( kad normalno vozim ) s tim da mi od Zenice do Broda treba 2,5 sati zbog silnih ogranicenja al pravo glupo rasporedjenih , od Zenice do Doboja limit 60-70 , od Doboja do broda 50-60-70 a murije u svakom grmu ima , fuj brate .
E sad ako cu iz Zenice do npr. Trebinja i nazad trosim cijeli dan :icon_mad:

Moj primjer: vozim se 60 po ogranicenju , ne smetam nikom , odjednom 5-6 auta pod rotacijom idu 140-160 blicaju sviraju i onaj konj na celu kolone se dere preko onog megafona : MAJMUNE SKLONI SE DESNO , e j*o ti ja mater ministarsku ne sklanjam se da vas ima jos 20 , tad bio sam sa djipom od oko 2,5 tone , brate gurni me ako mozes , zajasim ja bijelu traku i boli me k* prodji ako mozes , nakom minutu dvije galame tipa : KONJU , DEBILU itd prodju me svi i zadnji me zaustavi , ja fino stanem a on ko da je cesta njegova , a ja fino njemu kazem kulturno : BOLI MENE ***** JEl MINISTAR ILI DIREKTOR SVEMIRA U TOJ KOLONI , J..O VAM TITO MATER SVIMA , pisi kaznu klosaru i odj*i od mene .
Moralno sam pobijedio , a finansijski nisam :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

:cool::cool::cool:
 
Član
odlican text, i slazem se da bi ovo trebalo proslijedit avazu ili nekim novinama da se objavi...
 

MTR

Član
ma jok ba , nakon smirivanja tenzija usli smo u normalan razgovor , pa i njima je j*eno , samo ih handre gore dole , j*u im i oni mater al sta ce ljudi valja i njima zaradit platu za zivot ,poslije smo se smijali kako sam onog izj*o na celu kolone hahahahah, a kaznu sam platio simbolicno 50 mara
 
Top