Od sutra, 15.11. obavezna zimska oprema

Od sutra, 15.11. obavezna zimska oprema

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Administrator
Iako većina to zna, i mnogi već su se sigurno pripremili za zime nije lose da napomenemo:icon_biggrin:

U skladu sa odredbama Zakona o osnovama bezbijednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, od 15. novembra, počinje se primjenjivati zimski režim u odvijanju saobraćaja, što podrazumijeva obavezno posjedovanje zimske opreme na vozilu.

Član 4. „Pravilnika o saobraćaju u zimskim uslovima“ propisuje da se pod zimskom opremom koju treba da imaju motorna vozila u zimskim uslovima, smatra:

a) Za putnička motorna vozila i ostala motorna vozila čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500 kg i nemaju više od 8 sjedišta:

1) zimski pneumatici na sva četiri točka. Zimska guma (pneumatik) je na svom boku označena sljedećim oznakama: MS, M+S ili M&S i znakom snježne pahuljice na stilizovanom obrisu planine s tri vrha, čija dubina gazećeg sloja po dubini iznosi najmanje 4 mm,

2) gume sa ljetnim profilom čija dubina gazećeg sloja iznosi minimum 4 mm i u priboru odgovarajući lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uslova.

b) Za motorna vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 3.500 kg i autobuse:

1) zimski pneumatici na pogonskim točkovima. Zimska guma (pneumatik) je na svom boku označena sljedećim oznakama: MS, M+S ili M&S i znakom snježne pahuljice na stilizovanom obrisu planine s tri vrha, čija dubina gazećeg sloja po dubini iznosi najmanje 4 mm, a pod zimskom opremom za ova vozila podrazumijevaju se još i lanci za snijeg i priručni alat (lopata, vreća pijeska od 25 do 50 kg),

2) gume sa ljetnim profilom čija dubina gazećeg sloja po dubini iznosi minimum 4 mm i u priboru lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uslova, a pod zimskom opremom za ova vozila podrazumijevaju se još i priručni alat (lopata, vreća pijeska od 25 do 50 kg).

Napominjemo da su za nepridržavanje nevadenih normi predviđene novčane kazne koje se kreću u rasponu od 40,00 za fizička do 5000,00 KM koliko je predviđeno za pravna lica.
 
bice bice, i to veoma jebenog, da bogda da se otopi do maja, cuo sam da su najavili pravo jaku zimu,,,,,

mada ja jos ni antifriz nisam nasuo, hehehe, ima ga od prosle godine, ali svejedno ide na mjenjanje, u sto se tice guma ionako po zakonu mogu ljetne sa dobrom sarom + lanci, tako da me i zaustavi, moze duvati.....
 
Član
pioneer_09 je napisao(la):
Napominjemo da su za nepridržavanje nevadenih normi predviđene novčane kazne koje se kreću u rasponu od 40,00 za fizička do 5000,00 KM koliko je predviđeno za pravna lica.

al u ovoj drzavi vlada stalno protiv svoje privrede...


a što se tiče ovog pod B) mi nije jasno, šta koji ***** sad spominju i ljetne gume i lance, znači nemoraš ni mjenjat vazno je lance imat ? ili šta ?:D
 
Početnik
i ja ovo kontam,ako su mi na autu zimulje doduse one MS oznake ali hajd..znaci lanci netrebaju,ali hajd ko ce to ovim nasim lesinarima objasnit..
 
po zakonu, ili imati sve zimske gume, bez lanaca (znaci sve 4 zimske) ili imati ljetne sa minimum 4mm sare i lance u gepeku,,,,

tako zakon kaze, e sad kako ce koji drot prevesti ove zakone to je kod nas problem, moze ti kod nas traziti zimske gume na autu i ljetne da vozas u autu, sa lancima, jbg vidis da tako pise u zakonu..... dundjeri policijski
 
jebo ti državu, u kojoj možeš vozit na ljetnim gumama uz lance...džaba kad ona ni na suhom ne prijanja ko zimska, na niskim temperaturama...
 
Početnik
zen3dom je napisao(la):
po zakonu, ili imati sve zimske gume, bez lanaca (znaci sve 4 zimske) ili imati ljetne sa minimum 4mm sare i lance u gepeku,,,,

tako zakon kaze, e sad kako ce koji drot prevesti ove zakone to je kod nas problem, moze ti kod nas traziti zimske gume na autu i ljetne da vozas u autu, sa lancima, jbg vidis da tako pise u zakonu..... dundjeri policijski

proslu zimu bas zbog toga ja plati kaznu :cool: sve 4 nove ljetne gume mi bile, al je bilo i lijepo vrijeme, iako je februar bio, i imao sam lance u gepeku..
al on uporan da moram imati zimske, i pokaza mi to u nekom clanu pise, nisam obracao paznju koliko je star taj njegov zakon :D
 
Član
ali kad nasem drotu umjesto lanaca pokazes one "carape" za zime... e to je reakcija, :lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top