obrtni moment i snaga pojasnjenje

obrtni moment i snaga pojasnjenje

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pošto svi pricamo o snazi motora, evo teksta koji ima za cilj da malo rasvetli šta koja od ovih velicina znaci u realnom životu. Da bi se opisao napor koji su konji od davnina ulagali radeci ne baš prijatne poslove, naucnici su pokušali opisati rad (koji je konj izvršio), vreme (koje je konj proveo radeci) i medjuzavisnost ovih vrednosti. Rezultat je ono što mi svi sada nazivamo "Konjska snaga".
Šta je to konjska snaga?Definicija konjske snage
Prema toj prici postavljena je definicija, koje se danas držimo, a koja govori kako je jedna KS = 75 kg m/s. Prebacimo to u razumljiv recnik: prosecni konj (snažan 1 KS) u stanju je da predmet težak 75 kg podici za 60 m vukuci ga 1 minutu (slika 1). U novije vreme prelaskom na metricki sistem, snagu izražavamo vatima (W) odn. kilovatima (kW). Ono što dalje predstavalja problem je pretvaranje tih vrednosti.

Odnos je sledeci: 1 KS = 0,735 kWodnosno 1 kW = 1,35962 KS.



Jedna KS potrebna je da se telo teško 75 kg podigne 60 m za 1 minut

Definicija obrtnog momenta
Medutim opisivanje snage nije dovoljno, da bi u potpunosti sagledali performanse motora potrebna Vam je još jedna velicina: Moment sile.

Opšte poznat kao "obrtni moment", je u stvari nešto što je "jednako proizvodu sile i udaljenosti mesta na kojem deluje ta sila od ose rotacije". Ali o cemu se zaista radi? Zamislite kljuc za skidanje šrafova na tockovima. Što dužu polugu imate to ce vam posao odvijanja biti lakši jer cete istu silu primenjivati na vecoj udaljenosti od ose rotacije (šrafa). Ova se udaljenost zove "krak sile", a ono što pri odvijanju primenjujete na šrafu zove se "moment" (jedinica: Nm).

Dijagram rada 4-cilindricnog otto-motora:
- najveca snaga 33 kW (45 KS) pri 5000 o/min
- najveci moment 88 Nm pri 2800 o/min
Potrebno je spomenuti još jedan detalj, a to je broj obrtaja motora. Što je veci broj obrtaja motora, jasno je - veca je i kolicina sagorenog goriva, a time je i proizvedeno više energije. Pojednostavnjeno, više obrtaja - više snage gledamo li to kroz jedan te isti period vremena.

I konacno, sad po prvi puta dobijamo priliku da povežemo snagu i moment, što ce uciniti magicna formula: KS = Nm * O / 7024, gde je O broj obrtaja motora izražen u 1/min.



Zbog cega nam je sve to bitno?

Snaga motora, bitna je da bismo znali da li ce neki automobil ici brzo. Moment nam je potreban da bi znali kada ce taj automobil ici brzo. Pojednostavnjeno govoreci, što je viši maksimalni moment koji neki motor razvija (pri odredenom broju obrtaja) to ce automobil bolje "vuci" pri nižem broju obrtaja jer ce ujedno njegov motor moci ostvariti vecu snagu pri nižim obrtajima. Krivulja obrtnog momenta i snage s obzirom na broj obrtaja motora (slika 2) veoma slikovito opisuje meduzavisnost ova tri elementa.
 
Član
Kada vec radis c/p copiraj i slike i postavi i njih! Gore pise "slika 1" a ja ne vidim nikakvu sliku!
 
Član
Sliku istu gdje si nasao taj tekst, kliknes desnim klikom i odes na properties i kopiras link i samo ga zalijepis ovdje na ovom mjestu gdje ti je text! Nadam se da sam ti pomogao!

Nisam ja nista mislio lose , nije tesko to c/p ali kad vec postavljas temu, postavi je cijelokupnu! Pozdrav!
 
Član
Pa odakle si skidao, tu ima slika! Sve sam textove skinuo ali mislio sam da imas i te sematske prikaze ali nema veze!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top