Novi sistem kažnjavanja na putevima EU

Novi sistem kažnjavanja na putevima EU

Član
Vozači u Evropskoj uniji koji budu pravili ozbiljne saobraćajne prekršaje u zemlji članici EU čiji nisu državljani biće kažnjeni za prekršaj po povratku kući.
Prema direktivi čiji su nacrt juče (2. decembra) usvojili ministri za transport država EU, članice Unije će razmenjivati podatke o registarskim oznakama automobila, pa tako češki vozač koga su kamere snimile da je prekoračio brzinu u Francuskoj neće izbeći plaćanje kazne.
"Na evropskim putevima je 5% stranih vozača koji prave 15% ukupnog broja prekršaja koji se odnose na prekoračenje brzine. Pa, ako ste takav vozač, imam loše vesti – došlo je vreme da se tome stane na put", rekao je komesar za transport EU Sim Kalas (Siim Kallas).
Prekršaji obuhvaćeni direktivom su prekoračenje brzine, vožnja pod uticajem alkohola, nevezivanje pojasa i prolaz kroz crveno svetlo. Statistika pokazuje da takvi preksršaji uzrokuju 75% ukupnog broja saobraćajnih nesreća.
Nepropisno parkiranje nije uključeno u akt koji su usvojili ministri za transport.
Direktiva treba da potvrdi Evropski parlament pre nego što bude počela njena primena. Predstavnici Paritije zelenih su taj akt ocenili kao slab i pozvali poslanike Evropskog parlamenta da utiču na njegove izmene i ojačaju ga svojim predlozima.
"Na žalost, ostavljeno je da se odgovornost za prekršaje utvrdi po osnovu pravila pojedinačnih država članica", rekao je poslanik Zelenih iz Nemačke Majkl Kramer (Michael Cramer). "U Nemačkoj, na primer, vlasnik automobila može da odbije da da informaciju o tome ko je vozač odgovoran za prekršaj i na taj način izbegne kaznu", rekao je Kramer.
On je dodao da je za žaljenje to što moći da se naplate samo kazne za prekršaje koje su iznad 70 evra.
Prema direktivi, vozači će biti kažnjeni prema zakonu zemlje u kojoj su načinili preksršaj.
Parlamenti u Britaniji, Irskoj i Danskoj bi mogli bi da odluče da ne izglasaju ovaj akt, pošto su te zemlje ranije odlučile da ne učestvuju u policijskoj saradnji EU, odnosno ostavljena im je mogućnost da budu suverene u toj oblasti.
 
Član
ja koliko znam da to vec ima u eu mom drugu sa it tablama iz svicarske dosla kazna i iz slovenije jos jednom tako da to nista nije novo
 
Pa pripremaju se, znaju kako balkanci voze haha, sad 15. kad bosancerosi ulete gore ce biti katastrofa, u nas i onako vidite i sami kako se vozi, nece to bas EU tolerisat.. U ostalom mogu zamisliti scene bosnjo dos'o na trotoar se parkirao da ode do prodavnice hahaha...
 
Član
almir_gr je napisao(la):
Pa pripremaju se, znaju kako balkanci voze haha, sad 15. kad bosancerosi ulete gore ce biti katastrofa, u nas i onako vidite i sami kako se vozi, nece to bas EU tolerisat.. U ostalom mogu zamisliti scene bosnjo dos'o na trotoar se parkirao da ode do prodavnice hahaha...

Sreca njihova pa ni mi ni vi nikad necemo biti u EU....
 
Top