Nekad bilo, sad se spominjalo: Uređaji kojih uskoro više neće biti!

Nekad bilo, sad se spominjalo: Uređaji kojih uskoro više neće biti!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
24SI - Mnogi se možda sjećaju kako je 80-ih godina prošlog vijeka bilo moderno imati Walkman. Eh, za tim vremenima možemo samo uzdisati, jer su već odavno nova tehnička dostignuća zamijenila kultne uređaje poput Walkmana ili gramofona.

thumbnail.php


Pisaća mašina

Izumljen je 1808. godine. Tvorac pisaćeg stroja, Pellegrino Turri, prvobitno gaje bio namijenio kao pomoć za slijepe ljude. Međutim, ubrzo je pisaća mašina osvojila mnoge kuće i kancelarije. Danas ih je upotpunosti izgurao kompjuter te se pisaće mašine u klasičnom izdanju više i ne proizvode. Dobri stari modeli se tako danas mogu pronaći na samo jednom mjestu - u muzeju.

0,,4521123_1,00.jpg


Gramofon

Gramofon je 1887. godine izumio Emil Berliner. Sa njegovom pojavom je započela nova era individualne muzičke kulture. Gramofon je bio jedno od najvećih dostignuća tog vremena, jer je prvi put omogućio slušanje muzike među vlastita četiri zida. Do tada su ljudi uglavnom morali posjećivati koncerte ili sami svirati instrumente ako su htjeli slušati muziku. Prije svega 50-ih i 60-ih godina prošlog vijeka gramofon je prolazio kroz svoje zlatno doba. Danas ga se može jedino pronaći u stanovima ljubitelja starih gramofona i u pojedinim klubovima. Jer, neki DJ-evi ipak još za svoje kreacije koriste ploče i gramofone, i time obogaćuju moderni zvuk kultnim ritmovima.

0,,4521791_1,00.jpg


Analogni fotoaparat

Era fotografije je započela 1841. godine sa legendarnom Camerom Obscurom, koju su dugo znali koristiti samo stručnjaci za fotografiju. Uvođenje manjeg fotoaparata je 1924. promijenilo pristup ovoj umjetnosti. Sa 35-milimetarskim filmom i automatikom na okidaču je od tada jednostavno svako mogao fotografisati njemu najdraže trenutke života. Od 30-ih godina 20. vijeka se to moglo uraditi i u boji. Posljednjih decenija prošlog vijeka je analogni fotoaparat bivao sve moderniji, ali i modernizacija ga nije spasila od pobjedonosnog pohoda digitalnog fotoaparata.

0,,4502051_1,00.jpg


Televizor sa katodnom cijevi

Dnevnik, Bolji život i Nadrealisti - sve su to emisije i serije koje smo pažljivo pratili preko starih televizora, koji su pomalo podsjećali na nekakve tamne kutije. U socijalističkoj Jugoslaviji je televizija započela svoj pohod 1956. godine. Ali, masovno konzumiranje televizije je uslijedilo tek 70-ih i 80-ih godina kada je sve više ljudi kupovalo televizore. Zatim je crno-bijeli televizor ubrzo zamijenio onaj u boji. Iako se u mnogim kućama u državama bivše Jugoslavije još uvijek može pronaći klasični televizor, padom cijena LCD televizora, odnosno onih sa plazma ekranom, u sve više dnevnih boravaka se i na našim prostorima može naći ovaj tanki ekran. U Njemačkoj će klasični televizor sa katodnom cijevi 2010. potpuno nestati sa polica u prodavnicama.

0,,4526718_1,00.jpg


Audiokaseta

Od 1965. godina su se pjesme mogle slušati na jednoj strani, a dvije godine kasnije već i na dvije strane - A i B strani. Kaseta je ubrzo postala sastavni dio mladalačke kulture. Konačno su se prilično jednostavno mogle snimati pjesme koje su puštane na radiju te presnimavati od prijatelja i tako stvarati individualne liste najomiljenijih pjesama. Jedino što je smetalo je traka, koja se lako mogla uvrnuti ili prekinuti, pa je tako bila potrebna izuzetno mirna ruka kako bi se traka zalijepila i tako spasila omiljena kaseta od bacanja u kantu za smeće.

0,,4526236_1,00.jpg


Videorekorder

Po stotinu i prvi put gledati Lawrenca od Arabije ili Rogera Moore-a u filmovima o agentu 007, Jamesu Bondu - to je postalo tek moguće sa videorekorderima 70-ih godina prošlog vijeka. Kvaliteta filmova na VHS vrpci je, nažalost, bila slabija nego na filmskom platnu u kino dvoranama, ali se zato omiljeni film mogao gledati koliko te volja. Kasnije su razvijeni i modeli videorekordera koji su mogli biti tako programirani da snime omiljenu seriju ili film i kad niste kući. Izumom DVD-a, međutim, videorekorder sve više nalazi mjesta jedino u podrumu ili u smeću.

0,,4526231_1,00.jpg


Discman / CD-Player

Prijenosni CD-Player je 1984. godine nagovijestio polagano izumiranje popularnog Walkmana i audiokasete. Sada više niste morali okretati kasetu ili motati naprijed ili nazad da biste poslušali omiljenu pjesmu. Na CD Playeru je jednostavno trebalo pritisnuti odgovarajuće dugme. Nažalost, mnogi su modeli bili veoma osjetljivi na udarce, brze kretnje i ogrebotine, zbog čega nisu bili pogodni, na primjer za džoging. Pojavom mp3-playera i popularnog i-Poda, CD Player i Walkman su potpuno utonuli u zaborav.

0,,4526084_1,00.jpg


Satelitska antena


Dok se na prostorima jugoistočne Evrope televizija još uvijek dosta gleda putem satelita, u Njemačkoj se satelitske antene polako skidaju sa krovova. Naime, u februaru 2010. će se njemački javni servis u potpunosti digitalizovati. Ostale televizije će slijediti. Tako sada u njemačkim kućama ljudi uglavnom hvataju zemaljski digitalni signal (DVB-T) kako bi gledali televiziju. Zemlje bivše Jugoslavije koje su najviše odmakle po pitanju digitalizacije televizije su Slovenija i Hrvatska.
 
a walkman :icon_rolleyes: trebala si ga stavit zajedno sa cd playerom,zasluzio je,a i stariji ;)

za satelitsku se ne slazem,jbt kako ces gledat digitalnu :icon_question:
kablovska nema toliko programa koliko digitalna...

sto se tice gramofona,uzitak slusanja je neponovljiv,ovi danasnji basovi i kojekakva sranja padaju u vodu,kad se gramofon upali...:cool:

a pisaca...joj ima moj dido jednu...vjerujte covjek ima preko 70god,a kuca bolje od mene,nisam mogao vjrovat :lol:
 
ja u njemackoj sve prek ove uticnice koristim. digital tv, radio i internet
- kabel digital home
[/quote]

znam,al oni su ispred nas u svemu,mislim znas bolje od mene da ti ne pametujem...tako da sto se tice satelitske antene,koristit cemo je jos dugo
 
BHT Ovisnik
@ rcat
i u mene je tako u kuci,samo internet nije tako pusten inace je sve tako povezano
,a sto se tice walkman-a ja sam bio hadzija u dvoristu oko 99 kada sam ga imao,nema sta mi nisu djeca davala samo da slusaju kad su vani:cool::cool:
 
gramofoni jos uvijek nisu "nekad bilo , sad se spominjalo" mislim jesu ovakvi kao na slici ali vecina DJ-eva ih jos uvijek koriste u "saradnji" sa laptopom jer je tesko nabaviti gramofonsku plocu sa npr. house htiovima 2009. :icon_smile:
 
Član
jest Vernese, al nisu svi DJovi :)
za domacinstvo su vec proslost. ili ti vidjas po trgovinama jos koje u ponudi?
 
pa nema ih u trgovinama , al u prodavnicama koje se bave audio uredjajima ima ih kupiti , i jaaaaaaaako su skupi :icon_twisted:
 
Član
onda su ih ovi na zapadu izbacili iz sortimenta.. ni u technickim trgovinama ih ne vidjam. osim u dj-storu..
mi smo imali od sony muzicku liniju, to je tad hit bio :lol: oni ormarici i gore gramofon
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top