Najizdržljiviji japanci kada se upali crvena lampica

Najizdržljiviji japanci kada se upali crvena lampica

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Mnogi ne znaju da kazaljka na nuli na pokazivaču stanja goriva u rezervoaru zapravo ne znači prazan rezervoar. Koliko daleko možete stići nakon što vam lampica na ploči s instrumentima signalizuje da vozite na "rezervi", zavisi od vozila do vozila, ali je to najčešće oko 50 kilometara.
Najizdržljiviji japanci kada se upali crvena lampica

"Tank on empty" je veb stranica na kojoj vozači ostavljaju vlastita iskustva i rezultate vezane za vožnju na zadnjih nekoliko litara goriva. Kada lampica zasvijetli, redovno se upitamo koliko daleko možemo stići, odnosno hoće li nam ono što je ostalo u rezervoaru biti dosta za put do prve pumpe? Vozači u prosjeku računaju kako na rezervi mogu preći još 50 do 60 km, ali ima i onih koji na benzinskim parama dostignu i više od 100 km.

Rijetki se odlučuju na ispitivanje pravih kapaciteta rezervoara vlastitog automobila. Ali, oni koji se odvaže na tu malu avanturu, zauzvrat dobiju spoznaju o pravom stanju stvari. A ta informacija će im i te kako dobro doći ako ostanu na rezervi negdje u nepoznatom kraju u gluvo doba noći. Mnogi su skloni vjerovanju prognozama putnog računara, ali mogli bi se neugodno iznenaditi kada se predviđena autonomija od 50 km za svega 10 ili 15 km strmoglavi nadomak nule. Zato, jedan ili dva plastična kanistra napunite gorivom i krenite u istraživanje!

Nažalost, dobijene rezultate vjerovatno nećete odmah moći ostaviti na pomenutoj stranici, jer je izbor automobila ograničen samo na modele koji se prodaju na američkom tržištu. Takođe, nema ni mogućnosti odabira pogonskog motora. Ipak, radi se o zanimljivoj bazi podataka koju treba shvatiti kao zabavno gradivo.

Garanciju za autonomiju na rezervi niko vam neće pružiti. Previše toga zavisi od težine noge na gasu, uslova na putu, vozačkih sposobnosti i mnogih drugih faktora. Ipak, to vas ne sprečava da svaki put pokušate napraviti kilometar više.

Na vrhu liste ponuđenih automobila nalaze se "japanci". Najviše vozača zaklinje se u honda akord, 199 njih prijavilo je prosječni doseg na rezervi od 72,3 km, uz standardnu devijaciju od 24,57. Slijedi još jedna honda. O siviku se izjasnilo 167 vozača koji su uz upaljenu lampicu goriva prevalili prosječno 69,4 km. Treći najpopularniji model je tojota korola, s kojom je 121 vozač u prosjeku na "praznom" rezervoaru prešao 70,1 km.

Osim "japanaca", pri vrhu su i Nijemci. Najbolje je plasiran BMW serije 3, s kojim je 87 američkih i kanadskih vozača u prosjeku na rezervi dostiglo 67,8 km. Boje "Folksvagena" brane džeta (74 vozača, prosječno 64,5 km), golf (70 vozača, 62,4 km) i pasat (56 vozača, 78,8 km). Na listi se našao i jugo, čiji je vlasnik na rezervi uspio prevaliti čak 62,8 km.
Kako štedjeti sa benzincem

Treba krenuti u prvom stepenu prenosa, već nakon desetak metara treba prebaciti u drugi stepen i pritisnuti gas "do daske". Kod otprilike 2.000 obr/min treba prebaciti u treći stepen i ponovno "gas do daske". Postupak se ponavlja i u višim stepenima, a treba voziti sa što manjim obrtajima, u što većem stepenu i sa što pritisnutijom papučicom gasa. Uz uspon je bolje ići u višem stepenu prenosa s većim pritiskom gasa, nego turirati u nižem.
Kako štedjeti sa dizelašem

Motor ima prigušen usis, a pritiskom papučice gasa mijenja se količina ubrizganog goriva. Kod takvih motora neka pravila za štedljivu vožnju su ista, a neka drugačija nego kod benzinaca. Treba voziti u što višem stepenu i sa što nižim brojem obrtaja. Kod ubrzavanja treba ići nešto iznad obrtaja najvećeg obrtnog momenta. Treba izbjegavati vožnju s punim gasom, jer se tada ubrizgava najviše goriva.
Generalna pravila

Treba izbjegavati nagla ubrzanja i kočenja, jer se tako najviše rasipa gorivo.

Treba voziti ravnomjernom brzinom sa što manje kočenja.

Treba izbjegavati velike brzine, jer tada eksponencijalno rastu aerodinamički otpori i potrošnja goriva.
 
Član
il fino pratis kazaljku i et:D
sala,ima par savjeta,nisam znao ovo sve...a nisam znao da vw ima lampicu:icon_question:
bar je ja nisam vidio:icon_biggrin:
a jos me zanim jedna stvar,u mene se lampica pali postepeno,znaci,kad sam na ravnom,postepeno se pojacava kolicina svjetlosti koju isijava,e sad,jel mjereno od samog pojavljivanja lampice il tek kad dostigne maximum,tj,kad si stvarno samo na rezervi:D
 
Član
ne pokusavam imo sam ruzno iskustvo sto se ticetoga i otad nikad vise naspem kolko imam ako nema i nevozim
 
Član
rijetko kad dozvolim da se upali lampica od rezerve...I ako se upali, odem odma do benzinske....
Sa W124 i nisam toliko obracao paznju,dosta sam vozio na rezervi... Sa C klassom necu isprobavati sigurno:));)
 
Član
u bosni to ne pokušavajte,moj savjet,dosta sam puta vozio na rezervi,kao prvo naše gorivo nevalja
i pri dnu rezervoara se nakupi talog,tačno sam znao na gasu kad je rezerva netreba mi lampica jer
auto ne vuče više isto,a druga je stvar tankanje poslje vožnje na rezervi,sve nasućeš kasnije
malo po malo,kilometar po kilometar,odeš natankaš za cvanciku vozaš malo ope rezerva se upali,tuga :lol:
ošla cvancika u rezrvu :lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top