Na vozni park potrošio četiri milijarde dolara

Na vozni park potrošio četiri milijarde dolara

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Suveren Hasanal Bolkijah na svom parkingu ima između tri i šest hiljada automobila

bugati.JPG


Mnogi ljubitelji automobila su tokom svoje mladosti bili pasionirani sakupljači maketa, no jedan čovjek odlučio je taj hobi nastaviti i u starijim danima. Riječ je o Hasanalu Bolkijahu (Hassanal Bolkiah), sultanu od Bruneja.

Međutim,u njegovom slučaju nije riječ o maketama, već o pravim automobilima, kojih na svom parkingu ima između tri i šest hiljada.

Pet hangara

Britanski magazin „Autocar" prvi put je 1998.godine objavio fotografije sultanovih automobila, a do danas se među njima našlo nekoliko jedinstvenih modifikacija modela Ferrarija i Bentleyja. Na kupovinu svih vozila koje ima u posjedu, a čuva ih u pet hangara, tvrdi se kako je potrošio više od četiri milijarde američkih dolara.

Prema podacima Ginisove knjige rekorda, u privatnoj kolekciji, koja se potpuno razlikuje od poslovne ili porodične, ima oko 500 modela marke Rolls Royce, što je najveća zbirka tog brenda na svijetu. U njegovoj garaži (ako se tako može reći), između ostalih su i Porsche Carrera GT, Lamboghini Diablo Jota, Porsche 959, Bugatti EB110, Bugatti Veyron (regularna i Pur Sang verzija), Lamborghini Murcielago LP640, Maybach 62...

Bolidi prvaka

Posjeduje i šest Ferrarija FX, dvije potpuno operativne verzije konceptnog Ferrarija Mythos, te jedini Mercedes Benz CLK-GTR sa volanom na desnoj strani. Interesantno je da ima i bolid svakog prvaka Formule 1 od 1980. godine. Među njima jei onaj Žaka Vilneva (Jacques Villeneuve) iz 1997.godine, tadašnjeg vozača Williamsa, koji se na utrci za Veliku nagradu Evrope sudario s Mihaelom Šumaherom (Michael Schumacher).

Diablo Jota

Lamborghini Diablo Jota prilagođen je za GT utrke, ali je svega nekoliko primjeraka ikada izišlo na stazu. Sultan posjeduje jednog od 12 postojećih na svijetu. Radi se o dorađenom modelu Diabla, s modificiranim sistemom ubrizgavanja goriva, ispušnim sistemom te s prilagodljivim zadnjim krilom.

McLaren F1

Sultan od Bruneja ima osam ovih modela, uključujući GT i LM edicije. McLaren je 1995. godine ušao u historiju pobjedom u utrci 24 sata LeMansa u prvom pokušaju. Kako bi obilježili pobjedu, izradili su pet primjeraka LM-a. Bolkijah posjeduje tri od navedenih pet.

Dauer 962 LM

Dauerov trkaći prototip Porsche 962 je najbrži auto na svijetu. Sa 2.994 kubika, vodeno hlađena Porscheova mašina do 100 kilometara na sat ubrzava za samo 2,6 sekundi. Šest takvih automobila pohranjeno je u sultanovoj garaži.

izvor : dnevni avaz
 
Sve to fino zvuči al...čemu?Ne znam glupo mi to pomalo...:icon_confused: Svi bi mi voljeli imat neke od tih auta al ne vjeurjem baš sve...
 

MTR

Član
libo ga takija , moze kad je najbogatiji , trebali su objavit i kolika mu je kuca ( kompleks ) upalis skuter i sa kraja na kraj kuce ti treba 25 minuta . Odavno je poznato da se njegove ponude u novcu za neku stvar ne odbijaju tako da ....
 
j*o sebe,znao sam da ima bruku veliki broj automobila,cak sam i ja jednom postavljao na forum i citavu listu,ali nisam znao da ima ovako rijetke bisere (Mclaren F1 LM,Dauer 962 LM...) :icon_eek: nije normalan cojek ni sukunde,ali sa druge strane drago mi je,jer njegova garaza dodje malte ne ko muzej,niko ih ne vozi,ali zato pretpostavljam da ih se odrzava,znaci bolje u njegovoj garazi nego u rukama nekog ko ce ih polupat :cool:
 
Član
lik nije normalan koji ce mu vrag toliki auti kad ih i ne vozi...............
sa parama koje je potrosio na te aute mogao je hraniti cijelu afriku bar 10 godina (to bi mu bilo pametnije, ovako kad odapne nista nece ponijeti sa sobom).........budaletina :lol:
 
Član
E ovo je car u pravom smislu reci, svaka njemu cast i njemu je super, a mi mozemo da pricamo sta 'ocemo :icon_smile:
 
Član
rogy je napisao(la):
lik nije normalan koji ce mu vrag toliki auti kad ih i ne vozi...............
sa parama koje je potrosio na te aute mogao je hraniti cijelu afriku bar 10 godina (to bi mu bilo pametnije, ovako kad odapne nista nece ponijeti sa sobom).........budaletina :lol:

Eh to i ja kazem,toliko gladnih u svijetu a neko nezna sta sa parama.....cccccc.....nebi mu zamjerio da ima 100 auta....al vec hiljade glupost.....:icon_mad::icon_mad::icon_mad:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top