Motor ne smije da se pregrije

Motor ne smije da se pregrije

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Kako nastupa veoma toplo vreme i temperature iznad 35 stepeni Celzijusa, bilo bi dobro da automobil pripremite za letnje vrućine. Prema preporukama stručnjaka, zamenite pneumatike i proverite pritisak u njima. Osim toga, pre uključivanja klima-uređaja dobro je da ga prekontrolišete u kakvom je stanju. Nije na odmet da zavirite ispod haube i uverite se u stanje sistema i tečnosti za hlađenje motora.

Prema rečima Milana Božovića, asistenta sa Saobraćajnog fakulteta, zbog veoma visoke radne temperature motora, veoma je važno da se postarate da on ne „prokuva“. Do njegovog pregrevanja može da dođe kad sistem za hlađenje ne može da održava radnu temperaturu rashladne tečnosti i celog motora.
– Radna temperatura agregata je veoma visoka, a kod mnogih proizvođača je ona iznad 90 stepeni Celzijusa. Najčešći razlozi zbog kojih motor „prokuva“ su otkazivanje ventilatora ili regulatora radne temperature motora. Naime, ukoliko kontakti na ventilatoru nisu ispravni ili merači temperature, on se neće uključiti – kaže za „Blic nedelje“ Milan Božović, i objašnjava da je zadatak ventilatora da smanji temperaturu rashladne tečnosti.
pregreje-ver.jpg

Zbog visokih temperatura može da dođe i do otkazivanja regulatora radne temperature motora. Ovaj regulator je u stvari ventil, čiji je zadatak da omogući izmenu rashladne tečnosti u hladnjaku i bloku motora, kada se ona u bloku motora zagreje do gornje dozvoljene granice.
– Ako tada ovaj ventil ne propusti tečnost, temperatura u bloku motora će nastaviti da raste do tačke ključanja. Postoje i drugi slučajevi kada motor „prokuva“, ali tada je uzrok veća neispravnost. To se dešava, na primer, zbog neispravnosti zaptivka glave motora – kaže Božović.
Ulje u motoru nije potrebno menjati češće nego što to preporučuje proizvođač. Međutim, ako je koncentracija sumpora u gorivu veća od jedan odsto, tada period zamene ulja (koji je preporučio proizvođač) treba prepoloviti.
– Koncentracija sumpora u gorivu veća je samo u gorivima lošijeg kvaliteta, tako da nije neophodno menjati ulja u vozilima s promenom godišnjih doba – kaže Božović.
A da biste uživali u vozilu na temperaturi nižoj od spoljašnje, neophodno je da proverite da li je potpuno ispravan klima-uređaj. Klimu najjednostavnije možete da proverite tako što ćete je uključiti i videti da li ispušta hladan vazduh. Ukoliko se vozilo rashladi – sistem radi.
– Kad ustanovite da iz klime ne izlazi hladan vazduh, ili se ne uključuje kompresor, onda je najbolje obratiti se ovlašćenom servisu za dijagnostikovanje i eventualno otklanjanje kvara. Najčešći problem sa klima-uređajima je „curenje“ rashladnog gasa iz sistema. Tada nije moguće ostvariti željeni efekat hlađenja, a ako u sistemu nedostaje veća količina gasa, ne uključuje se ni kompresor – objašnjava Božović, i dodaje da redovno treba menjati rashladnu tečnost, odnosno onda kad ona izgubi svoja svojstva.
Kako kaže naš sagovornik, tokom leta nije neophodno često menjati rashladnu tečnost, ali je veoma važno voditi računa o nivou ove tečnosti u sistemu za hlađenje. Naime, usled visokih temperatura, rashladna tečnost više isparava, pa je moguća češća promena njenog nivoa.
 
mjenjati ulja u vozilima s promjenom godisnjih doba??? vecina vozila u nasoj zemlji imaju non-stop novo ulje u motoru,ne mjenjaju ga,dosipaju svako 1000km :lol:
 

IGY

Član
AldinShpura je napisao(la):
mjenjati ulja u vozilima s promjenom godisnjih doba??? vecina vozila u nasoj zemlji imaju non-stop novo ulje u motoru,ne mjenjaju ga,dosipaju svako 1000km :lol:

hahha takavm sam ti ja :lol::lol::lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top