molim pomoć auto riga crn dim

molim pomoć auto riga crn dim

Član
Ovako imam Forda Mondea 2005 god,motor 2.0 TDCI,na satu ima 147000 KM ( mada nevjerujem da niko ništa nije čačkao) kupio sam ga prije dvije godine.Kada prijeđe 3000 obtaja motor počne na izbacuje crn dim u ogromnim količinama,neki tamo naš majstor mi je mijenjao filter zraka i navodno čisti EGR ventil ali nema nikakvih promjena.Ako iko ima bilo kakav savijet molim Vas pomagajte ili ako neko zna na području Tuzle majstora koji bi mi mogao pomoći nek piše.:icon_sad::icon_sad:
Sa nadom da ćete mi pomoći unaprijed Vam se zahvaljujem !!!
 
Administrator
upravo kao sto ti je olensoner rekao... i ja svoju octaviu kad tjeram preko 3000 obrtaja cadi... a meni je jedan covjek rekao da u drugoj i trecoj brzini dam jaci gas da izbacuje crni dim, da se malo procisti i auspuh i sve ostalo, jer kaze ako ne das dovoljno gasa u manjoj brzini da logicno je da stedis gorivo i da ti manje auto trosi, ali isto tako ga gusis... i zato idi malo propusi motor tako sto ces u drugoj i trecoj dati malo jaci gas da izadje crni dim ;) prvo to uradi... jer normalno je da dizeli cade pri vecim obrtajima... nama je samo u redu kad stari automobili cade i govorimo da je star pa cadi, a u isto vrijeme i nasi dizeli cade samo treba pritisnuti gas kako treba ;)
 
Član
ako ga vozis penzionerski,pa povremeno stisnes preko 3k,mnora cadit,dok izbaci garez

ovako :D

http://image.dieselpowermag.com/f/9109985/0801dp_06_z+2002_vw_jetta_tdi+smoking.jpg
 
Član
Ja koliko znam bar kod sebe Toledo 2001 god, 1,9 TDI ne cadi nista... koliko god ga stisnuo i ako zacadi to je vrlo malo il skoro neprimjetno na vecim obrtajima...

odvezi u FORD servis na dijagnostiku i mozda ti pomognu.. nije skupa..Usput provjer MAF senzor, on ti je jako bitan...:)
 
Član
elvise pomoc iz prve ruke ,znam kakva su vremena ali te masine ne smije cackati svako,ja radim u fordovom servisu i zato ti mudrujem ali ovako:pregledaj crijeva od izlaza turbine do usisne grane,prije i poslije intercoolera da nije negdje puklo jer zbog toga moze biti veliki crni dim da ti sad ne mudrujem kako i sta to ti je najvjerovatnije, ako slucajno nebi bilo to poslusaj me i idi na dijagnostiku u fordov servis ako si u Tuzli imas REMEX;)
 
Super Moderator
Kod mene focus 1.6TDCi nema dima ni sekunde... doduse ima oko 40 000km
Auto zna poceti dimit ako mu je recimo probusen intercooler ili ako je neispravan... isto tako ako ti je crijevo negdje probijeno pa vuce fals zrak
svejedno on da je ispravan ne bi dimio jer sigurno nesto nije uredu... imam u familiji dosta dizela i samo jedan dimi to je megan sa probijenim intercoolerom i to i on dimi tek poslije 3000/min i izgubi snagu ;)

I da ne zaboravimo nase gorivo na koje su posebno osjetljivi noviji dieseli i cesto imaju probleme sa diznama ;)
 
Član
kod druga na passatu 4, puklo crijevo sto ide od turbine na IC, znaci odma ispod turbine, auto cadi nenormalno, a ne ide ni blizu kako bi trebao... pa eto provjeri to, il najbolje na servis
 
Član
Normalno je malo da cadi mada i nije jer je to TDCI nije onaj TDDI ;)
ipak misli mda t ise zacepio ARG ventil ili nesto slicno na turbini :icon_smile:
 
Član
jargo je napisao(la):
elvise pomoc iz prve ruke ,znam kakva su vremena ali te masine ne smije cackati svako,ja radim u fordovom servisu i zato ti mudrujem ali ovako:pregledaj crijeva od izlaza turbine do usisne grane,prije i poslije intercoolera da nije negdje puklo jer zbog toga moze biti veliki crni dim da ti sad ne mudrujem kako i sta to ti je najvjerovatnije, ako slucajno nebi bilo to poslusaj me i idi na dijagnostiku u fordov servis ako si u Tuzli imas REMEX;)

pa neznam šta da radim,iskreni nevozim ga nešto bijesno pa da se zbog toga se nakupit puno gareži u auspuhu,netroši ni kap ulja,vuče kao lud,pazim gdje sipam gorivo,stvarno mi nije jasno a iskreno ovi mi u Remexu nisu baš za neku saradnju,neće ti dat neki savjet nego uvijek idu na zamjenu dijelova koji možda i ne prozrokuju taj poremećaj,imao sam skoro slučaj da mi je motor brundao na leru,promijenili mi mikro remen,rolere i čak onaj amortizer uzeli mi cca 800 KM,kad ono isto,ispostavilo se kasnije da je belaj pravila remenica radilice džaba baci 800 KM pa onda daj još 450 za remenicu.Nadam se da je kod Vas u Sarajevu malo druga politika poslovanja.Ali opet hvala puno na savjetu ;)
 
Član
ja licno izbjegavam ovlasene servise jer su preskupi i nema majstorluka neko samo prodaja i ugradnja, mjenjaj dok ne pogodi sta je.. jeftina i dobra varijanta po meni ti je ASD u miladijama, pogotovo ako potrefis da ti Zdenko radi a i fino omzes sa ljudima popricat i vidjet sta preporucuju
 
Početnik
Ovako,da ne otvaram novu temu.
U zadnje vrijeme auto mi je poceo plavo dimit kad ga upalim i dok se ne zagrije.
Kad se zagrije prestane dimit plavo.Sad neznam jel to ikakav kvar ili to mora tako biti.
Radi se o 1.6D,originalnih 215000 km,ne trosi ulje,ne dimi crno,ulje,filter ulja i filter nafte promjenjeni prije 2000 km,a filter zraka je BMC panel.
 
Član
Plav dim znaci mjesanje ulja i goriva, a na jutarnjem paljenju ili kad ostoji 3-4 h i baci plav dim to znaci gumice ventila da su lose (ako ne dimi i vruc motor).
Ako je obicni dizel onda ti mogu biti lose karike ili gumice ventila, a to mozes ispitati tako da izmjeris kompresiju i ako nije kompresija losa onda su ti gumice ventila otisle tacnije da su lose i da su se skrutile, ako je TD onda moze biti do turbine da su pri kraju pikse. Od to dvoje jedno jeste 100% ako je obicni D, a ako je TD onda moze to uzrokovati i turbina.
 
Top