Molba za Igy-a

Molba za Igy-a

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
S obzirom da sam novi clan foruma, pa nisam imao raije priliku da pohvalim tvoj rad, Zelim samo da ti kazem svaka cast majstore. Instrumentalke su ispale extra, i ona prije i ova sad.

Posto sam vidio da si stavio sat sa obrtomjerom, a i ja sam isto to htio da uradim (i kod mene je golf 2), pa me zanima,ako slucajno znas, koju bi instrument tablu trebao kupiti, na sta bih trebao obratiti paznju i tako to... Inace Golf je 86. godiste i obicni diesel...

I ako mogu jos da te pitam, jel jace svijetli neonka od onih LED-ica iz upaljaca, ne bih bas da bez ociju ostanem. Je li ta neonka radi na 12v ili i za nju treba stabilizator ili nesto vec drugo... I gdje si kupio boju za kazaljke i ono mi se pravo svidja? Mozda sam malo dosadan, izvini, ali hocu da sto vise informacija skupim dok ne pocnem razvaljivati tablu.. I jos samo jedno... Sta mi preporucijes: neonku ili LED-ice?

HVala unaprijed...

Puno pozdrava
 
Član
sto se tice boje to ti je ona za makete ima u mercatoru kupiti. neonka je od racunara ona ide svakako na 12V i ne treba ti nikakav stabilizator ili sl. led diode iz upaljaca ti mogu na 12V samo ako stavis u seriju na (+) pol otpor od 1K i to ti je to a sad za vise inf obrati se iGy-ju
 
Početnik
imam ja dodatno pitanje za igy-a
kako se ponasaju tvoje kazaljke na extremnim toplotama kakve su bile zadnjih dana.
ja sam ofarbao svoje :) i sve je ok ... ali na velikim vrucinama boja se ugrije i razrijedi i zalijepi se kazaljka za onu iglicu granicnik .... doduse neznam dali to golf ima
 

IGY

Član
@ucitelj
neonku sam kupio u OBI-ju i kostala je 26 KM, boja je maketarska, ima u mercatoru oko 9 KM je ova floroscentna narandzasta. neonka sa LED diodama ne postoji, ima samo cjev gdje dodzu dvije diode sa strane i to ne svjetli nesto. a kad skopcas neonku ako ti bude jako svjetlila mozes je smanjiti preko prekidaca za svjetlo, gdje i inace smajnjujes intezitet svjetla.a tablu moras ganjati sa jednim dzekom jer je kod tebe stara tipa, a obrtomjer ce ti raditi ne vezano ni za sta drugo, jer svaki auto ima vec predvidzenu ionstalaciju zta sve. ako ti bude trebala jos kakvva pomoc tu sam.

tipo 16v@ kazaljke mi se na temperaturi ponasaju nanžjnormalnije bez ikakvih smetnji jer sam kad sam farbao koristio prvo primer za plastiku pa tek onda farbao
 
Član
E hvala ti puno na informacijama... Isao sam danas u OBI, ali ovaj u MOstaru, pa nema neonki,kazu nestalo. A iskren da budem vise mi se nekako svidja varijanta sa LED diodama,nekako jeftinija, S obzirom da sam rekao dajdzi da mi kupi Plasma tachoscheiben, ako si imao priliku vidjeti na net-u. KOd nje svjetle brojevi sa zadnje strane. Izgleda extra. A ovo mi je nesto kao privremeno rjesenje,mada bi moglo postati trajno,ovi iz Svabije znaju za**bat, al dobro, rekao je da hoce.
I samo da te pitam, je li bitno koliko je gravirana ta instrument tabla sa obrtomjerom. Posto je ova kod mene 200km, pa ako kupim onu od 220, post moram traziti od turbo diesela zbog one zute lampice od grijaca, a oni su pretezno gravirani 220. PA rekoh da mi nece lagati koliko brzo vozim...

Izvinjavam se zbog konstantno dugih postova...

Hvala unaprijed
 
Član
ucitelj je napisao(la):
E hvala ti puno na informacijama... Isao sam danas u OBI, ali ovaj u MOstaru, pa nema neonki,kazu nestalo. A iskren da budem vise mi se nekako svidja varijanta sa LED diodama,nekako jeftinija, S obzirom da sam rekao dajdzi da mi kupi Plasma tachoscheiben, ako si imao priliku vidjeti na net-u. KOd nje svjetle brojevi sa zadnje strane. Izgleda extra. A ovo mi je nesto kao privremeno rjesenje,mada bi moglo postati trajno,ovi iz Svabije znaju za**bat, al dobro, rekao je da hoce.
I samo da te pitam, je li bitno koliko je gravirana ta instrument tabla sa obrtomjerom. Posto je ova kod mene 200km, pa ako kupim onu od 220, post moram traziti od turbo diesela zbog one zute lampice od grijaca, a oni su pretezno gravirani 220. PA rekoh da mi nece lagati koliko brzo vozim...

Izvinjavam se zbog konstantno dugih postova...

Hvala unaprijed

Ako ti je gravirana do 200 km/h treba ti ta od 200 jer ti nisu ista razmaci izmedju brojeva i nece ti tacno pokazivati koliko ides. Kod one 220 ti 120 km/h dodje na 12 h tj na vrhu ;)
 

IGY

Član
ucitelj je napisao(la):
E hvala ti puno na informacijama... Isao sam danas u OBI, ali ovaj u MOstaru, pa nema neonki,kazu nestalo. A iskren da budem vise mi se nekako svidja varijanta sa LED diodama,nekako jeftinija, S obzirom da sam rekao dajdzi da mi kupi Plasma tachoscheiben, ako si imao priliku vidjeti na net-u. KOd nje svjetle brojevi sa zadnje strane. Izgleda extra. A ovo mi je nesto kao privremeno rjesenje,mada bi moglo postati trajno,ovi iz Svabije znaju za**bat, al dobro, rekao je da hoce.
I samo da te pitam, je li bitno koliko je gravirana ta instrument tabla sa obrtomjerom. Posto je ova kod mene 200km, pa ako kupim onu od 220, post moram traziti od turbo diesela zbog one zute lampice od grijaca, a oni su pretezno gravirani 220. PA rekoh da mi nece lagati koliko brzo vozim...

Izvinjavam se zbog konstantno dugih postova...

Hvala unaprijed


sasvim je ne bitno jeli ti graviran na 220 ili 200 ili cak od GTI 260 da stavis KM/h sat mora pokazivati tacno koliko ides jer ti se vrti sajla a ne sat, zaci slobodno stavi tu od 220, a isto tako mozes i prebaciti svoj KM sat u novu tablu sa obrtomjerom, tako da ti ostane tvoja stvarna kilometraza ako ti je i taj detalj bitan. A cak i da stavis tablu od 1.6 benzinca isto bi ti pokazivao samo sto bi te onda obrtaji zajebavali jer je na diezelu 5 a na benzincu 7 hiljada, a lampica od grijaca ti ne bi bila zuta nego bi ti gotila ona od temperature.
 
Član
Ako ti je stalo do tvoje kilometraže bušilicu na pinjon i opleti, daleko jednostavnije od prebacivanja sata iz jedne table u drugu tablu.
Obrtomjer od dizela ne odgovara benzincu i obratno zbog različitog načina povezivanja, a i drugačije skale naravno. Obrati pažnju na tip mjenjača, preko mjenjača dobivaš brzinu na brzinomjeru.
 

IGY

Član
Kenno je napisao(la):
Ako ti je stalo do tvoje kilometraže bušilicu na pinjon i opleti, daleko jednostavnije od prebacivanja sata iz jedne table u drugu tablu.
Obrtomjer od dizela ne odgovara benzincu i obratno zbog različitog načina povezivanja, a i drugačije skale naravno. Obrati pažnju na tip mjenjača, preko mjenjača dobivaš brzinu na brzinomjeru.

ne bi se slozio sa tobom to za vracanje kilometraze, jer da se sat rastavi i ponovo sastavi, treba ti nekih 15-ak minuta
 
Član
Joj ja se izvinjavam, nisam bas dobro objasnio. NIje mi bitna kilometraza, nego me zanima nesto drugo. Na mojoj instrument tabli su oznaceni kilometri do 200, a kod turbodiesela obicno do 220. Pa me zanimalo hoce li mi "lagati" koliko brzo idem. Ili to nema veze s tim.
A mislim da moze ins. tabla od svakog starijeg tur. diesela, posto kod mene ima 5 brzina...
 
Član
JOj jesam glup, ja citao odozdo. Zanemarite zadnji post. I hvala vam puno svima. Sutra idem traziti inst. tablu. Pa cim promjenim osvjetljenje postavit cu slike. Nadam se da cu brzo kuci...
 
e ako stavis obrtomjer od dizela na benzinca kad malo stisnes gas kazaljka od obrtomjera ce da okrene puni krug jedno dva tri puta i vise

to ne moze obrtomjer od dizela se spaja preko altenatora a od benzinca preko bombine ili razvodnika paljenja
 

IGY

Član
mijo_16v je napisao(la):
e ako stavis obrtomjer od dizela na benzinca kad malo stisnes gas kazaljka od obrtomjera ce da okrene puni krug jedno dva tri puta i vise

to ne moze obrtomjer od dizela se spaja preko altenatora a od benzinca preko bombine ili razvodnika paljenja

to je razjasnjeno vec, nego sam mu govorio zbog lampice da to nema veze, a naravno da se RPM od diezela na benzincu vise vrtiti to je bar logicno
 
Član
Evo sad sam ohbisao sve otpade u Mostaru i to sa skuterom. Presao sam u komadu 200km, a skuter je RObot-ov. Otpade mi dupe.

Uglavnom, na svakom su mi otpadu rekli da cu to tesko naci, ustvari nikad. Kazu pravo malo je tad bilo turbodiesela a i u njih su se pretezno ugradjivale ins table sa satom, bez obrtaja. Je li moguce spojiti od novijeg modela na ovaj stariji?

Isao sam u ovaj Merkator u MOstau i kad sam pitao za boju za makete isto kao da sam pitao nesto za space shutlle. Kazu nema to kupiti nigdje. Nista moram u Sa doci. E jedino su odmah nabavili neonke u OBI-u. Sto je rec SVabo...

I jos jedno pitanje, Pozadine za inst tablu. JE li moguce napraviti pozadinu da izgleda kao ona na golf 4. Gdje to mogu nabaviti i koliko je para. Ovako nesto:[attachment=2000]
 

IGY

Član
moze ti se spijiti i o novije tipe tabla samo sto moras otici kod elektricara da ti pofata zice, jer ako je kod tebe tabla sa dva dzeka a nadzes tablu sa jednim dzekom to je problem, prvo vidi koliko imas dzekova na svojoj tabli. a te podloge mozes sam napraviti u corelu ili PS. ako uspijes to napraviti posalji i meni podloge na PM ili putem email-a na igyracer@hotmail.com, pa cu ti vidjeti da ti to ostampam na podlozi narandzastoj, a isto tako mozes i brojeve izbiti tako da kad isprintas na floroscentno narandzastu podlogu svjetlili bi ti i brojevi, i cjeli krug, jer na toj podlozi pod uticajem plave neonke sve sto je floroscentno daje utisak da svjetli. I naravno podloga na koju bi to printao mora biti malo deblja (npr. karton od sveske sa tankim koricama) i moras printati laserskim printerom, jer kad bi printao obicnim printerom razljevala bi ti se boja
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top