Moja KIA Ceed JD 2017...

Moja KIA Ceed JD 2017...

Pozdrav svima još jednom. U ovoj temi ću predstaviti svoj skromni auto:

(napomena: koga ne zanimaju KIA detalji moze preskociti na dio sa slikama...)

Radi se o modelu KIA Ceed druge generacije - oznaka JD (prva generacija je imala oznaku ED (2006-2012), i to facelift model, godina proizvodnje 2017.

Motor: 1.4 benzin sa 100ks (mpi, cvvt), (moram napomenuti da ceed poslije 2016. godine koristi novi Kappa III motor u odnosu na stariju verziju koja se koristila prije 2016 pod oznakom G4FA (razliku cete znati tako sto Kappa III ima kubikazu 1368 ccm, a stariji G4FA ima kubikazu od 1396 ccm), razlika je u tome sto stari G4FA nema hiropodizace ventila te je potrebno raditi podesavanje ventila svakih 30.000km, dok kod novijeg nije potrebno, osim toga imaju razlicite dijelove za servis (filter ulja, sviijecice, mikroremen...) pa treba paziti pri kupovinu u radnjama, jer prodavnice cesto ne prave razliku - licno sam kupio pogresan filter za ulje koji nije pasao. Ne posjeduje zupcasti remen, dakle radi se servis samo ulje i filteri... Da ne detaljisem vise o motoru.

Do sada sam presao 30.000km za nekih godinu i pol. Auto sam kupio novo, dakle prvi sam vlasnik. Ima paket opreme LX Vision (peti od šest). Do sada prezadovoljan. Prije njega sam vozio Hyundai IX 35 takodje kupljen nov 2011. godine, (osnovni paket opreme) i mogu reci da mi se vise svidja ovaj Ceed u vožnji, a jeftiniji je za registrovanje, i održavanje.

KIA daje garancijuod 7 godina, medjutim ja sam uradio prvi servis čisto reda radi, a dalje sam počeo sam sebi da mijenjam ulje, filtere itd... Ima više razloga, prvi i glavni je cijena - 460KM za zamjenu ulja i filtera?! Isti obavim za 100KM sam sebi. Nisam baš za tu ideju da 7 godina bacam pare na servis. Prethodnog Hjundaija sam vozio 6 godina bez ikakvog problema, tako da pretpostavljam da garanciju neću ni koristiti. Drugi razlog je politika svih servisera generalno, što se ne može gledati auto dok se radi servis, ko zna kakvo ulje sipaju itd....Lično sam imao iskustvo sa prošlim autom gdje mi nije bio mijenjan filter LPG-a na 2 uzastopna servisa, a uredno je naplaćivan... tako da nemam povjerenje u ovlaštene servise, već radim sve sam sebi (o tome imam i par video klipova na youtube koga interesuje neka potraži (keywords: kia ceed zamjena ulja). Takođe mijenjam uljee na 7.500 km, a ne na 15.000, jer želim da mi motor bude što duže u što boljem stanju. Ako neko ima Ceed-a a interesuje ga nešto slobodno neka pita, pošto sam svoj proučio detaljno kroz Wokshop service manual, pa znam par stvari tu i tamo. Treci razlog je sto volim raditi oko auta sam sebi tako to zadovoljstvo ne bih imao ako mi servis sve odradjuje...

Evo i par slika na kraju (uz napomenu da je skinut ovaj ružni omotač volana koji sam stavio na početku, jer šteta je da se kožni volan ne koristi kada je već u opremi... )

IMG_7002D.jpg IMG_6994A.jpg IMG_7021H.jpg IMG_6964A.jpg IMG_6910A.jpg
 
Poslednja izmena:
Član
Svaka cast na potezu sto se servisa i licnog angazovanja oko istih tice. Istog sam misljenja. Dodao bih samo da kad je ulje u pitanju, a mozda neznas, za tvoje auto je vjerovatno preporuceno 5W-30 507.00 specifikacije koje ima interval zamjene 30.000 km, za nase podrucje je prepolovljeno, a ti nemas apsolutno potrebe da i taj prepolovljeni opet polovis. Moje misljenje. Srecno.
 
Da znam to za ulje, ali eto nešto sam "rahatniji" sto se tiče zamjene na 7500 - 8000km. Za moje auto preporuka specifikacije ulja je ACEA A5 (5w30), medjutim malo sam istrazivao pa sam dosao na zakljucak da je mozda bolje da koristim ACEA C2 specifikaciju, jer ispunjava sve isto sto i A5, ali ima "midSAPS" tj. snizen nivo sulfatnog pepela, sto pogoduje TWC katalaizatoru koji ima moje auto. Tako da sam malo istrazivao razna ulja, do sada sam koristio Total, ali sada razmisljam o INA ULTRA PC 5w30 (ACEA A5 i ACEA C2, API SN... specifikacije ima), pogotovo sto cu mijenjati cesce ulje, nema mi bas logike davati 20KM na litar Shell ulja ili slicno, ovo ulje je 11KM/L, a ispunjava i premasuje sve specifikacije koje trazi moj motor, pogotovo na skraceni interval zamjene mislim da ce biti vise nego odgovarajuce. (da ne spomijjem ostala premium brend ulja na nasem trzistu ko zna je li original i da li je to to sto pise na flasi)
http://www.ina-maziva.hr/UserDocsImages/proizvodi/ina_ultra_pc_5w-30_103535.pdf

Tako da u sljedecu zamjenu planiram to INA ULTRA PC ulje (sintetika, ACEA C2) mislim da ce biti sasvim OK.
 
Poslednja izmena:
Slobodno produzi interval mjenjanja ulja na >10K Km.
Bez problema mozes na 15K Km mjenjat. Steta ti je na 7-8 bacat ulje. Nevozis GT-R :D
Ja sam spustio Longlife interval sa 30K na 15K Km ali samo zbog Turboladera.
 
Jarane svaka ti cast za one snimke "uradi sam"!
To 100% pomaze svima sto sada ili u boducnost budu vozili Kiu Ceed a imadnu neka pitanja!
Nije kao mi ovdje smo blabla! :D
Pod hitno umi mikrofon! Odzvanja!
A vidim da ce biti jos vise snjimanja sa tvoje strana, pa da to bude sto kvalitetnije!
 
Hvala na savjetu. Slazem se. Ovo su prvi klipovi vise kao test koncepta... Uskoro planiram uzeti mikrofon da audio bude malo bolji. Bice nadam se jos klipova, sto iz razloga da drugi nesto nauce a i iz razloga sto vise ne idem na ovlasteni servis pa mi to dodje kao dokaz ondosno video servisna knjizica da sam servis odradio...
 
Iskreno da ti kazem i ja nisam zadovoljan sa ovlastenim servisima osim di je Vlasnik glavni Majstor.
Bio sam u D, CH, HR i BiH. Svi su oni ljubazni ali kada malo tezi zadatak dodze vise nemaju pojma.
Ja nazalost moram kod ovlastenog ici zbog pecata u srvisnoj knjizici inace u CH neces skupocjeno auto prodati bez kompletne dokumentacije od ovlastenog.
 
Član
Pregledao sam vecinu klipova, lijepo je slusati nekoga ko zna formulisati recenicu i ko je strucan u onome sto prica i radi.
Volio bih jedino da si naveo proizvodjaca one nano zastite sto si nanosio na sajbu, onda npr. koju dash cam si koristio u klipovima i tako te detalje koji mogu biti korisni.
Nego, nije mi normalna cijena od 460KM za mali servis,a pogotovo kad tome dodas troskove puta do Sarajeva i nazad izadje stvarno previse. Iskreno se nadam da ti garancija nece ni trebati i da ce se ovaj tvoj DIY rad finansijski isplatiti :D
 
Pozdrav, mislis na ovaj klip:

Haha, to je bas stari klip, vec sam bio i zaboravio na njega (btw, zvuk je ubacen u softveru haha). To su one NANO maramice za staklo, kosta jedna oko 5KM, ne znam kako se zovu tacno, ali dobro si me podsjetio, i zaboravio sam kako je to dobra stvar, na vecim brzinama od 60kmh i ne trebaju prakticno brisaci. Uzet cu ponovo pa javim tacno kako se zovu.
A sve te klipove sam snimao mobitelom (Xiaomi MI A2) i Canon G7X II kamerom, a tamo gdje ima OBD overlay to je isto mobiel + Torque pro app. Sto se tice sadzaja klipova, trudim se prvo dobro istraziti temu o kojoj zelim pricati, iako nisam mehanicar po struci, već samo volim auta.
Vezano za cijene servisa, posto kod Ceed-a ima lanac umjesto zupcastog remena, servisi idu jedan 250, drugi 460km, i tako naizmjenicno, u prvom se mijenja samo ulje i filter ulja, u drugom ulje, filter ulja, filter zraka, filter benzina i filter kabine. E sad u uputstvu proizvodjaca za europu pise da se filter benzina nikad ne mijenja (lifetime), takodje na proslom Hyundaiju (isto kupljen nov), sam presao 150.000km bez ikakvih problema nije taj filter nikad ni diran, a na Ceed-u u BiH bi ga kao mijenjali svakih 30.000km sto je smijesno (da li bi ga uopste zamijenili? Jer je u rezervoaru uronjen u benzin, u sklopu benzinske pumpe kao da bih ja ikad mogao otrkriti je li zamjenjen ili nije?! - ranije sam imao lose iskustvo u jednom LPG servisu (zasa proslo auto) gdje nije nikad mijenjan filter gasne faze a naplacivan je na 2 uzastopna servisa... tako da nemam poovjerenja bas u servise, dosta ima klipova na youtube kako servisi zakidaju po Engleskoj i slicno, sta ocekivati u BiH onda, pogotovo sto nije moguce biti uz auto kod servisa).
 
Poslednja izmena:
Top