Mjenjač ispao iz ležišta

Mjenjač ispao iz ležišta

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pozdrav!

Nisam stručnjak nit se baš nešto pretjerano razumijem. Imam veliki problem sa mjenjačem. Naime, dok sam mjenjao u prvu brzinu odjednom je mjenjač postao labav. Kao da ne mogu ubaciti unijednu brzinu. Kao da je u leru cijelo vrijeme. Probao sam krenuti i krenuo sam, ali izgleda da mogu voziti samo u 3. brzini i kad unazad ušaltam u 4. Tako nemogu voziti. Da li netko možda zna u čem je problem?
 
Hvala Trizex na brzom odgovoru. Rekao mi je frend da je moguće da mi se nešto otkačilo. Zanima me je li to problem zamijeniti? Je li skup popravak?
 
Član
u principu nije, ako je samo do biraca, cifra reda MAXIMALNO 30-50 maraka, a vjerujem i puno manje od toga....ne znam tacno kakav sistem ima renault 19, pretpostavljam na sipkice, nego najlaksi metod ti je da nadjes nekog da sjede u auto i salta brzine, dok ti dignes haubu i gledas u sipkice koje dolaze od kabine prema mjenjacu, i vidjet ces da li su sve citave itd...
 
Trebala ti biti kruta veza tj 1 sipka, dolje je ulaz u mjenjac...Zna se desiti da ta nazovimo je "sipka" ispadne iz lezista i nema funkcije...Pretpostavljam da ona ima ulogu biraca...Provjeri i poluosovine...
 
Vidio sam da mi je ispod bloka motora, poluga nekakva, kao šipka koja je spojena na mjenjač. Imam još jedan Renault 19 pa sam usporedio. Izgleda da je ta šipka izletila iz ležišta potpuno, dok je na drugoj 19. ukopčana i sve radi. Pitanje: da li mogu samo utaknuti nazad ili treba još toga dodati?
 
Hmm zavisi odakle je ispala...Napisao sam ti vec da ta poluga ulazi u mjenjac i da ima ulogu biraca...

Evo ti i shematski prikaz...
[attachment=24990]

Vjerovatno si bio malo grublji prema mjenjacu pa je pukao bolcn koji drzi sipku unutar mjenjaca itd...Uglavnom nije bas jednostavan posao da se vrati, jer moras skinuti mjenjac, a da bi ga skinuo moras skinuti most, prije skidanja mosta okaciti motor na nesto da "visi u zraku" jer motor i mjenjac stoje na mostu...Kad skines most i skines mjenjac onda ga moras i rastaviti sto moze biti dalja muka...Sve u svemu jefitnije dodje da uzmes polovan mjenjac koji ti dodje od 100 - 150 KM nasarafis, usput pregledas korpu, lamelu i druck lager...
 
e tome se nisam nadao. Otišla je ona plastika koja drži onu malu osovinu pa je iskočila. Mislio sam da se to može jednostavnije rješiti. Nema nego do mehaničara onda. Hvala na pomoći
 
evo samo da vam javim da je problem riješen. Otišla je pna plastična kuglica koja drži sponu mjenjača za sam mjenjač. Ona osovinica je skinuta, nabavio mi mehaničar polovnu jer nove nema nigdje i zamijenio. Inače radi u Renault servisu pa je rekao da ne mora dizati cijeli mjenjač nego ima neka caka za promijeniti. I tako, donio komad, potrošio 2 sata i auto vozi i mijenja bolje nego prije. A cijena komad + ruke = cca 30 eur. Eto. Hvala na pomoći
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top