Mikroprekidac vrata, kako resiti problem, OBJASNJENJE

Mikroprekidac vrata, kako resiti problem, OBJASNJENJE

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Skoro je bila tema o ovom problemu, pa da ne trazim, evo nova u kojoj je objasnjeno kako resiti problem. Znaci, u pitanju je VAG-ov program vozila!!!

Evo kako izgleda brava kada se skine.

scaled.php


A evo ga i nas problem :icon_twisted:

scaled.php


To je prekidac kojeg treba zameniti kada se slomi i kada udje voda u njega

scaled.php


Preko prekidaca treba od ovakve plasticne folije izrezati jedan mali kaish

scaled.php


I taj kais treba zalepiti na prekidac ovako

scaled.php


E sada da dam jedno malo objasnjenje.... Kada se brava skine, treba je celu rasklopiti i popraviti lemove na njenoj stampi, jer se desava da i zbog "hladnih lemova" na bravi ne pali svetlo u kabini. Takodje postoji mogucnost da je voda usla u bravu i da je kratko spojila kontakte i dala signal da su vrata otvorena pa se zbog toga pali alarm na autu, sto je bio slucaj na ovoj bravi. Sa svih kontakata brave treba skinuti postojeci kalaj i nanovo ih prelemiti, da kasnije nebi bilo problema. Evo slika .

scaled.php


I Ista slika u vecem formatu ---> zoom slike :)


Evo i video

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=N_QruEFLLCc&feature=player_embedded[/video]
 
svaka cast DULE ovo je veoma koristan DIY od tebe ;)
i ja imam problem na jednim vratima kad se malo vrijeme pogorsa tj. kad bude kise valja i meni ovo rijesiti ;)
 
Administrator
Samo da pohvalim ovaj DIY :) Uradio sam sve kako je kolega rekao i sve radi bez problema. Jesam izgubio malo vremena, i namucio se oko skidanja brave, ali isplatilo se. Isto to bi radio i da sam uzeo novi mikroprekidač. Ovako sam uštedio oko 30-ak KM za dva mikroprekidača :)

Hvala kolega;)
 
Član
Jos dodaj iznad par recenica pomoci kako se skida brava, jer ja kad sam nekad to radio na jednoj cetvorci ubio sam se dok sam skinuo bravu a fazon je bio u popustanju sarafa kroz rupu na strani vrata:

doorm4.jpg


Ne sjecam se tacno svakog koraka ali znam da bez ovog nije moglo da se izvadi i da su mi rekli da se ovo ne smije skroz odvrnuti nego samo onoliko koliko je dovoljno da se cilindar brave izvuce napolje. Jer ako se odvrne skroz onda ce sve to da upadne u vrata pa ce biti malo teze da se sklopi.

Takodje ima i sajlica za otvaranje vrata s vanjske strane koja je zakacena ovako:

doorm6.jpg


to je sto se ja sjecam da mi je pravilo problem pa sam tek onda dosao do pravog problema to jest prekidaca.

U mom slucaju nije ni bio problem prekidac niti hladan lem na ploci nego su bile nagorile zice, pa je moj savjet da prije skidanja svega rastavite napola, recimo skinete tapacirung i onaj lim preko vrata pa onda rukom dopro ispipate sve zice i ako ijedna bude tvrda kao da je celicna a ne mekana i savitljiva do zice je 110% pa treba zamjeniti zicu a ne dirati prekidac.

Da sam to tada znao ustedio bi pola dana, ovako sam sve fino rastavio pregledao i ispitao i tek na kraju kad sam vidio da je sve ispravno i poceo sklapati slucajno vidim da je tvrda zica blizu konektora i izgovorim par ruznih rijeci pa zamjenim zicu i tako dan danas sve radi.
 
Administrator
Ja bravu nisam skroz vadio.

Skinuo tapacirung, zatim filc koji je zalijepljen na vrata i nakon toga sam otvorio vrata i odvrtao sa bočne strane što si menjicu postavio sliku gore. Kada se skinu dva mala čepa(na nekim autima ima samo 1 čep) potrebno je torx-om odvrnuti vijke. Na vratima suvozača kod mene je bio samo jedan vijak, a na vozačevim vratima 2. Jedan ostaje se ne izvrće skroz, a drugi se izvrće tako da je potrebno paziti da on ne spadne u unutrašnjojst vrata kao što se meni dogodilo i ne možeš ga uzeti poslije. Zatim sam odvrnuo i bravu i samo je malo pomjerio da mogu vidjeti i izvaditi mikroprekidač, jer su mi smetali podizači, pa da i njih ne bi skidao da bi izvadio bravu, ovako sam to odradio.

Jedna vrata sam bez problema servisirao i sve je radilo kako treba, dok sam druga vrata isto tako napravio, ali kada sam ih zatvorio nisam ih mogao otvoriti, dok nismo malo lupili rukom po vratima u području brave. To se desilo iz razloga što ova mala sajlica na slici iznad nije bila vraćena na isto mjesto kao što je bilo(ona se može pomijerati, da bi se naštelovalo otvaranje vrata), te sam je vratio i podesio kako treba i to je to :)


Naću slike kako se to radi na octaviji, a isti je princip i na drugim vw-ima pa ću postaviti ovdje.

EDIT: menjic-u taj saraf ne moze da ispadne što čuva cilindar, bar na mojim vratima nema šansi. Odvrtao sam na dvojim vratima i nije ispao :) Samo je ispao neki mali sarafic, za kojeg sam nasao zamjenu :) Jer fabricki je upao negdje u vrata i nisam ga mogao naci :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top