McLaren se ipak izvukao bez kazne

McLaren se ipak izvukao bez kazne

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Danas je u Parizu zasedalo FIA Svestsko Veće za Motor Sport (World Motor Sport Council) koje je trebalo da odluči sudbinu tima McLaren u Formuli 1.
Velika afera izbila je, kao što je poznato, posle Velike Nagrade Australije, nakon što su zvaničnici tima lagali sudijama, odnosno nisu izneli punu istinu o toku događanja prilikom preticanja Jarna Trulli-a od strane Lewis-a Hamilton-a pod režimom sigurnosnog vozila. Laž je otkrivena nakon što su preslušani snimci radio komunikacije između tima i Hamilton-a.Prekršaj se smatrao posebno teškim zato što je McLaren naveo sudije FIA-e da donesu pogrešnu odluku o tom incidentu, i time posebno izblamirali i osramotili FIA-u u celini. Osim toga, postupak McLaren-a smatrao se kao izrazito nesportski čin - što se u bilo kom sportu naravno smatra najtežim prekršajem.
Kazne koje su se u prethodnih mesec dana pominjale i za koje se pretpostavljalo da bi mogle biti izrečene išle su čak i do potpunog isključenja tima McLaren iz takmičenja Formule 1, ili, u blažoj varijanti, barem oduzimanjem svih bodova stečenih u tekućem šampionatu. McLaren je ipak postupio mudro, koliko je god to moguće u ovom slučaju: u potpunosti je priznao krivicu, pismeno se zvanično izvinio FIA-i, javno se izvinio javnosti i navijačima, te dao otkaz jednom od svojih naj starijih i naj iskusnijih rukovodećih članova, za koga je smatrao (ili interno odlučio ?) da snosi najveći deo krivice. Sa svoje vozačke zvezde, svetskog šampiona Lewis-a Hamilton-a, McLaren je pokušao je da spere ljagu tako što je ustvrdio da Lewis nije i nikada ne bi samoinicijativno lagao, već mu je dotični nadređeni naredio da tako postupi...
Veće za Motor Sport je na kraju današnjeg saslušanja izdalo sledeće saopštenje:
"Uzimajući u obzir otvoren i pošten način na koji se šef tima McLaren Martin Whitmarsh obratio ovom Veću, i promenu kulture za koju trvdi da se dogodila u timu i u njegovoj organizaciji, Veće je odlučilo da kazna koju smatra primerenom bude uslovna. Kazna je suspenzija tima sa tri trke FIA Formula 1 šampionata. Kazna će biti primenjena samo ako neke nove činjenice o konkretnom slučaju izbiju na površinu, ili ako u sledećih 12 meseci tim napravi novi prekršaj paragrafa 151c Internacionalnog Sportskog Kodeksa."
Ako nam je dozvoljeno usputno kometarisanje vesti, što bi se u našem narodu reklo: "tresla se gora, rodio se miš"...Nakon čuvene špijunske afere, ovaj događaj još jednom je ukazao na mogući nizak moralni nivo u ekipi McLaren. Možemo samo da se nadamo da Martin Whitmarsh zaista misli više nego ozbiljno kada tvrdi da će se u ekipi korenito promeniti, kako je sam rekao, "kultura".
Jedna od usputnih posledica afere jeste da je Ron Denis, jedan od osnivača ekipe McLaren i njen vođa tokom decenija, koji je već pre par meseci odstupio sa mesta šefa tima, sada u potpunosti raskinuo svaku vezu sa McLaren F1 timom. Ova odluka se zvanično ne dovodi ni u kakvu vezu sa aferom, ali nezvanično stvari ne izgledaju baš tako...
 
Početnik
koja sramota u pi... materinu,treba li su se jos i McM izvinut...


i opet ce navijaci McM pricat kako FIA pomaze Ferrariju...


ovo je stvarno sramotno:icon_rolleyes:
 
Početnik
za druge bi bilo kazne....i opet se neko nadje da kaze da je FIA protiv McM,

kad se sve ovako zavrsilo bolje da su i poziciju vratili Hamiltonu..pa da je nikom nista,

a FIA nek izjavi da se McM salio, da nije lagao
 
Član
da je neko drugo vrijeme bila bi zestoka kazna, ali sad se nema toliko para a i vjerovatno bi merc raskinuo ugovor sa mclarenom da je doslo do kazne
 
Član
to s raskidanjem ugovora i parama nema veze...jel to onda treba da i drugi preticu i prave razna sranja po stazi...
 
Član
ma navodno mercedes je krivio mc laren-a radi ovih sranja i prijetio ako bi došlo do sankcija da ce se rastati ali sto jest jest kazna je bila skroz blaga

a sad i trebaju i drugi poceti sa politikom i jedno pismeno izvinjenje i dobijes uslovno hehehe
 
Početnik
ma nije ni dobio nikakvu kaznu...:icon_confused:

pa vecu je kaznu dobio Fetel,u incidentu sa Kubicom,samo sto je branijo poziciju..:icon_rolleyes:


ovo je stvarno smijesno..
 
Član
Faya_M5 je napisao(la):
to s raskidanjem ugovora i parama nema veze...jel to onda treba da i drugi preticu i prave razna sranja po stazi...

kako nema veze????? pa mercedes je zaprijetio, glavni sponzori. mclaren bi ostao bez motora a i bez sponzora tako da bi morao da se povuce iz f1 a to moze samo da smanji gledanost, nebi bilo koristi od toga. a i nije mclaren neka ekipa koja je dosla prije 2 dana u f1 da se tako lako izbaci. po mom misljenju trebali su im uzeti konstruktorske bodove. svi koji su napravili frku su pobjegli i sad bi donekle bilo glupo da kazne ljude koji se nista nisu pitali
 
Član
Ma FIA je protiv McLarena uvijek bila, zato su sad i dobili ovoliko tesku kaznu! :icon_mad:

Ma ljudi tu su politicke igranke u pitanju ... malo su sponzori zaprijetili, Bernie se prepao da ce izgubiti gledanost,a gledanost=pare, malo su se ovi uvukli u guzicu FIA-i i prosli su da bolje nisu mogli ... Kakva uslovna kazna??? to je smijesno. Pa ja kad god sam isao na sud, molio sam boga da me kazne uslovno, pa ako treba i na sto godina, jer znam da je to samo formalnost, da se pise da se nesto uradilo...

Po meni trebalo ih je kazniti oduzimanjem konstruktorskih bodova, Hamiltona oduzimanjem bodova i zabraniti im nastup na jednoj trci ... po meni je to najrealnije.
Izbacivanje iz sampionata bi bilo stvarno pretjerano, a i zabrana na tri trke je malo previse, ipak sto jest, jest, javno i ponizno su se izvinuli i priznali krivicu
 
Član
ma joooj...kakvo ba gubljenje gledanosti...jbt, pa odma bi ti navijaci nasli novi tim i to je to...:)
eto im brawn-a, eto ima red bull-a...nije to bitno...fazon je sto je FIA ipak realna donekle...nije ni na cijoj strani...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top