Mazda Tehnika motora

Mazda Tehnika motora

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
DITD

Dvolitarski turbodizel motor s izravnim ubrizgavanjem goriva i hlađenim dovodom zraka, te 16 V tehnologijom ruši sve rekorde: u svome razredu nudi ne samo ponajbolja, a i najštedljivija vozna svojstva, nego i ponajviše udobnosti u vožnji, prije svega zahvaljujući tome što je iznimno maloj razini buke. U okoliš ispušta 35 posto manje emisije otrovnih plinova. Da bi se sve to postiglo, poboljšavala se tehnologija na svim razinama: korišteni su novi oblici klipova, koji pri sagorijevanju goriva djeluju jednakomjerno i djelotvorno. Novi sustav ubrizgavanja goriva je potpuno precizan te pod svim uvjetima bira najpogodniji trenutak ubrizgavanja te najpogodniji tlak. Za optimalno punjenje cilindra brine, na poslijetku, novi turbinski punjač. Pritom se usisani zrak pri prolazu kroz punjač hladi, odnosno svodi na pravu temperaturu.

Prednosti: mala potrošnja, najbolja vozna svojstva, potpuna pouzdanost, iznimni ugođaj...

VRIS
Variable Resonance Induction System

Mazdin usisni sustav s promjenjivom geometrijom ubraja se među najzanimljivije sustave te vrste koji su trenutačno u uporabi i u drugih proizvođača automobila. Mazda se u razvoju tog sustava ponajviše koristila iskustvima koja je stekla u izradi pobjedničke Mazde 787 B (24 sata Le Mansa). Sustav je koncipiran tako da je pri manjim okretajima motora dovod zraka dugotrajniji, što pripomaže povoljnijem okretnom momentu. Pri većem broju okretaja dovod je zraka kraći, što, pak, pripomaže optimalnijem punjenju cilindra sa zrakom te razvija veću snagu motora. U takvom usisnom sustavu zrak, naime, "pulsira", što rezultira otvaranjem i zatvaranjem usisnih ventila. Pri određenom broju okretaja to proizvodi tzv. ram effect, odnosno zračni valovi ubrzavaju dotok zraka u cilindre motora. Pri kojim okretajima će nastati ram effect ovisi o dužini usisnih kanala. Utvrđeno je, ako su usisni kanali duži, ram effect javlja se pri nižim okretajima, a ako su usisni kanali kraći, pri višim okretima motora.

Mazda se za korištenje tog sustava poslužila s dva ventila, koji otvaraju, odnosno zatvaraju kratkotrajniji i dugotrajniji dovod zraka prema motoru. Većina drugih proizvođača automobila rabi jednostavniji sustav s jednim ventilom. Kombinacijom dvaju ventila značajno se širi područje u kojemu "motor vuče". Veći okretni moment motora istodbno znači i manju potrošnju goriva.
Kada su oba ventila otvorena, put zraka do motora je najkraći, što uvećava okretni moment sile pri većim okretajima (4700 - 6300). A kada su oba zatvorena, dovod je zraka duži, što uvećava okretajni moment pri nižim okretajima (2700 - 3900). Na posljetku, kada je prvi ventil otvoren, a drugi zatvoren, uvećava se okretajni moment pri srednjim okretajima motora (3900 - 4700).

VRIS sustav je ugrađen u V6 motore sa zapreminom 1,8, 2,0 i 2,5 litara, koji se ugrađuju u modele MX 3, xedos 6 i xedos 9. Ranije su se ugrađivali i u MX 6 te prijašnje modele 626 i 323 F. Ti se motori bez ikakvih teškoća vrte do 7600 okretaja (ram effect im je najbolji pri 6300 okreta). U samoj vožnji lako se opaža djelovanje VRIS sustava u vrijeme ubrzanja: lijepo se može čuti kako, pri približno 5000 okretaja, motor promijeni zvuk te "povuče".

Sunčani krov na sunčevu energiju
Sunčani krov s ugrađenima sunčanim ćelijama koje proizvode električnu energiju, za pokretanje ventilatora za hlađenje unutarnjeg dijela automobila te za istodobno punjenje njegova akumulatora, prvo je ugrađen u Mazdu 929.

Comprex
Comprex punjači zamišljeni su kao alternativa klasičnim turbo punjačima. Švicarsko poduzeće Brown Boveri je u početku 80-tih godina mnogo radilo na razvoju comprex punjača (uz pomoć Ferrarija, čak i za formulu 1). Mazda je, pak, comprex punjač počela rabiti tek u proizvodnji ranijih generacija modela 626 (od 1987. godine pa dalje).

2002478071216801628_rs.jpg


Wankelov motor
Felix Wankel - izumitelj rotacijskog motora Wankelov motor je dobio ime prema izumitelju Felixu Wankelu. Usprkos tome što je većina automobilskog svijeta bila otpisala Wankelov motor, Mazda je od NSU-a otkupila sva prava na taj motor i razvijala ga dalje. Najpoznatiji automobil s tim motorom je sportski model Mazde RX 7. Mazda je s tim motorom pobijedila na prestižnoj utrci 24 sata Le Mansa. Uspjeh je tim veći ako se zna da je Mazda jedina među japanskim proizvođačima automobila do sada ostvarila taj uspjeh. Motor koji je bio ugrađen u taj pobjednički automobil imao je četiri klipa-rotora. Ranije spomenuti model RX 7 ima, pak, dva takva klipa. Uz zapreminu od približno 1300 ccm te pomoću dva sekvencionalna turbo punjača, postiže 250 KS. Najnoviji modeli, koji se za sada nude samo u Japanu, razvijaju snagu i do 285 KS.

Presjek Wankelovog rotacijskog motora Zanimljivosti ostavljene za kraj.
RX 7 je najvjerojatnije automobil s najdjelotvornijim kočnicama na svijetu (makar kada je riječ o automobilima serijske proizvodnje). Ta djelotvornost se odnosi na put kočenja. Naime, kako Wankelov motor ima slabi učinak kočenja, kočnice su opterećenije no u običnih automobila i posvećena im je posebna pozornost. Prema mjerenjima, model RX 7 treba samo 80 metara da bi se iz brzine od 160 kilometara na sat zaustavio. Najbliži konkurenti, prema sličnim rezultatima mjerenja, trebaju 90 metara. A prosječni automobili, pri istoj brzini, čak 120 metara.

2002461448449515535_rs.jpg


Millerov motor
Presjek Millerovog motora Mazda je jedina među proizvođačima automobila koja nudi i Millerove motore. Oni se razlikuju od Ottovih motora po tome što im je odnos kompresijskog takta drukčiji negoli kod radnog takta motora. Mazdin Millerov motor nudi, uz istu zapreminu kao i Ottov motor, 50 % veći okretni moment, pa uz 10 % do 15 % manju potrošnju goriva ostvaruje istu djelotvornost kao i Ottov motor.

Nekoliko detalja Taj Mazdin motor pri kompresijskom taktu ima kompresijski količnik 1:8, a pri radnom taktu taj mu je količnik 1:10. Kada klip pri kompresijskom taktu ide prema gore, usisni ventili motora ostaju otvorenima 1/5 puta. No, ni to Mazdi nije bilo dovoljno. Ona je tom motoru dodala još i vijčani lysholm kompresor. Uz njegovu pomoć, motor postiže 210 KS te 300 Nm pri zapremini od 2255 ccm.

2002451410237449369_rs.jpg


4WS
Četvorokotačni upravljač 4 Wheel Steering

Skraćenica 4 WS označava četvorokotačni upravljač (4 wheel steering), koji je Mazda rabila pri nekim modelima 626 i MX 6. Trenutačno ga koristi u najnovijem modelu Mazde millenie (xedos 9). 4 WS pridonosi boljem ležanju automobila u zavojima, kada se okreću i stražnji kotači. Pritom se postižu optimalno opterećenje podvozja i pouzdanija vožnja.

2002485996475152275_rs.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top