Markione: Opelu bi bilo bolje s Fiatom

Markione: Opelu bi bilo bolje s Fiatom

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Fiat-Linea_2007_1024x768_wallpaper_01.jpg

Šef "Fijata" Serđo Markione ponovo se danas založio za spajanje italijanske kompanije sa "Opelom", pošto je u subotu pre podne uručio nemačkoj vladi prerađeni plan fuzije dveju kompanija.

"Zaposleni u 'Opelu' radili bi u drugoj po veličini evropskoj auto-grupaciji, sa velikim izgledima na rast prodaje i otvaranje novih radnih mesta. Ti izgledi bili bi dodatno poboljšani preuzimanjem 'Krajslera'", rekao je Markione u intervjuu nemačkom nedeljniku "Špigl", dodajući da bi "sposobnosti 'Opelovih' inženjera tada došle do izražaja na širem svetskom planu".
Markione je upozorio na rizike prodaje "Opela" austrijsko-kanadskoj kompaniji "Magna" koja je, prema izveštajima medija, sada u prednosti nad "Fijatom". Prema njegovom mišljenju, "Magna" ne poznaje dovoljno tržište Rusije.
"Magna se ponaša kao da je otkrila Rusiju. Mi smo ti koji sigurno bolje poznajemo to tržište", rekao je šef "Fijata", istovremeno upozorivši da je prodaja automobila u Rusiji u poslednjih šest meseci prepolovljena.
"Oni ne mogu da preuzmu 'Opelove' zalihe, a da istovremeno ne ugroze sopstvenu industriju. Ako bi mi neko od mojih saradnika došao sa takvim predlogom, sutra ujutro više ne bi radio u 'Fijatu'", rekao je Markione, a preneo radio "Dojče vele".
Ukoliko ne uspe integracija sa "Opelom", šef "Fijata" za sada ne namerava da traži druge partnere u Evropi.
"Ako nas 'Opel' odbije, neću pasti u depresiju. Priča sa 'Opelom' trajaće još neko vreme, ali ja više neću biti u njoj. Nikoga ne molim", rekao je Markione za "Špigl".
Nemački radio podseća da su prošle srede planove za preuzimanje "Opela", čija je matična kompanija posrnuli američki "Dženeral motors", nemačkoj vladi dostavili "Fijat", austrijsko-kanadski kooperant automobilske industrije "Magna" i američki investitor "Riplvud". Trenutno, najviše izgleda na uspeh ima "Magna". Do kraja nedelje trebalo bi da bude donesena principjelna odluka.
Međutim, prema saznanjima "Špigla", "Magna" spasavanje "Opela" vezuje za nastavljanje državne pomoći. Na primer, obaveze za isplatu penzija u visini od tri milijarde evra preuzela bi nemačka država. Iako bi broj zaposlenih u četiri nemačke fabrike bio smanjen, "Magna" predviđa značajan porast proizvodnje - samo u fabrici u Rizelshajmu sa sadašnjih 160.000 automobila godišnje, na 250.000.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top