Lockheed Martin napravio automobil za 9 sati!

Lockheed Martin napravio automobil za 9 sati!

Član
1386592363_25.jpg

Kažu da ne morate biti “raketni naučnik” da biste napravili automobil, ali ne bi škodilo ukoliko to jeste…

Grupa od 200 inženjera iz Silikonske Doline, koja svakodnevno radi na super-tajnim vojnim projektima letelica, su dobili poprilično zanimljiv izazov gradnje jednog „prizemnijeg“ projekta – pravljenje automobila za jedan dan. Rezultat – gotov proizvod za 9 sati!

Inženjeri često navode da su spremni za svaki izazov tako da je direktorima Lockheed Martina palo na pamet da iz razdrma i proširi im vidike izvodeći ih iz okvira svakodnevne rutine. A automobil je bio pravo rešenje za to. Iako krajnji rezultat nije spektakularan kao jedna od njihovih kreacija pri uzletanju, upak su zadovoljni ostvarenim rezultatom postignutim za nešto duže od uobičajene radne smene.

„Moje ime je Amanda Foo i ja sam rukovodilac dizajna raketa u Lockheed Martinu“, priznaje dama koja prethodno nije znala ništa o gradnji automobila.

Poput Amande, oko 200 inženjera je dan započelo ne znajući ništa oko gradnje automobila ali je njihov cilj bio da naprave jedan koji bi trošio manje od 2,5 litara benzina na 100 km. Projekat je inače bio vežba kako bi kompanija inspirisala inženjere da pokrenu svoje kreativne mogućnosti, timski rad i kako bi se bolje suočili sa budućim problemima.

„To znači da neuspeh nie bio opcija. Morali su brzo da se fokusiraju na zadatak, pronađu sami rešenja problema, postaraju se da sve urade ispravno već iz prvog puta jer nije bilo vremena da se pojedini ciklusi iznova ponavljaju. Čak i prilikom našeg konvencionalng razvoja proizvoda, samo nastajanje traje daleko duže. No, to su uslovi pod kojima moraju da žive“, izjavio je Tory Bruno, potpredsednik strategije i raketnog sistema odbrane.

Sam projekat nije zamišljen kao jednostavan zadatak gradnje. Zaobljene površine su ubačene u dizajn kako bi dodatno otežale izazov.

„Imamo grešku veličine 100 mm u segmentu gde je pogon, te moramo podesiti deo oko točkova a na kraju i gde je sam motor“, izjavio je Ray Deiotte. Upitan da li je to jednostavno za popraviti, dodaje : „Lakše je od prepravke karoserije.“

Prototip je delo WIKISPEED organizacije koja radi na naprednim rešenjima efikasnih komutera a Lockheed Martin inženjeri nisu samo sklapali automobil već su morali da rešavaju i nekoliko mana na koje su naišli tokom tog procesa.

Jedan kupac je platio čak 25.000 dolara da bi upravo taj prototip poneo sa sobom. Sa druge strane, Lockheed Martin inženjeri su bogatiji za jedno novo iskustvo koje će sigurno iskoristiti kod sledećeg problema na koji naiđu.
 
Top