Lakiranje auta, cijena materijala?

Lakiranje auta, cijena materijala?

Član
Naime zelio bi ofarbati auto licno, da probam malo ustediti novca, da ga ne gonim profesionalcima, imam kompresor, pistolj i veliku volju da to odradim i imam iskustva sa farbanjem, pa me interesuje koliko bi me mogao izaci materijal za farbanje, dakle farba, lak, smirgl papiri i sta vec sve treba, bice crvena boja (ne metalik), samo s'vana se farba;
Ne treba se nista kitovati ni variti, samo farbanje posto je boja izblijedila;
Ako bi ko mogao sto preciznije da mi odgovori;
U pitanju je golf 2
 
Poslednja izmena:
Član
Pa ako je tako k'o što kažeš neće mašiti cifru od 150KM. Treba ti minimalno 1,5 kg boje, učvršćivač, razrjeđivač i to je negdje oko 100km (akrilna boja). Papir za zaštitu, traka, antisilikonska krpa, vodobrusni papir, nitro uvijek zatreba za nešto i to je to. Ne možeš ni potrošiti 150.
 
Član
bez komore ti to nece valjati al et,lak ti ne treba, boja,učvršćivač. razrjeđivac,traka...kao sto rece kolega nece ti masiti 150km ;)
 
Član
bez komore ti to nece valjati al et,lak ti ne treba, boja,učvršćivač. razrjeđivac,traka...kao sto rece kolega nece ti masiti 150km ;)
planirao sam kod jednog komsije u garazu, dobro je provjetrena, a nek izdrzi dvije godine meni dosta, a zasto mi ne treba lak, hoce Li boja sama od sebe imati dovoljan sjaj?
 
Član
Treba ti ovako vodeni smirgl 600 ili 800 da mozes proci dobro citavo auto, tabla tog smirgla ti dodje 1km sad ce ti trebati najmanje 4-5 tabli ako hoces to kvalitetno uraditi i da ne drljas jednom tablom puno nego da uradis kvalitetno to. onda sto se tice laka ja bi ti preporucio da uzmes uniton boju (baza + bezbojni) jer sa ovim 2K bojama, Akrilima ako uradis te boje jako brzo izbljede na suncu, ali ako neces, ako bas hoces sa obicnom bojom 2K boju ili akril boju (na vodenoj bazi ti je akril) i onda lakiraj auto, kupi najmanje 2kg boje jer ces treati to kvalitetno uraditi a ne samo zamaskirati tankim slojem... meni je na moje auto otisli 2.2kg baze i 2.5 kg bezbojnog i to pazi haubu nisam lakirao, znaci auto bez haube u zadnjeg spojlera na gepeku je otislo toliko laka. Kad sam prije forda lakirao (njega sam dva puta lakira jer mi se nije boja svidjala :D ) i na njemu ni je na oba puta otislo 2kg boje jer sma isao kvalitetno da se uradi...

Sto se tice toga da mislis da ti nece trebati nista osim pripreme vodenim smirglom, ja mislim da nije bas tako, trebace tu popraviti i parnice sigurno i mala ulegnuca i ostecenja od kamencica i slicno, jer nijedan lak koji je preko godinu star ne moze da bude savrsen, uvijek ima ostecenja od kamencica, parnice i slicno, a to sve ako lakiras preko toga ce se vidjeti, i sva ostecenja ce se vidjeti. Zato kupi soft body git i spatle, tako da njega uzmes i napravis ga i posto je on dosta mekan git mozes sa njim da popunjavas rupice naprijed i okolo i on moze takodje da popuni i parnice jer je dosta njezan git i mekan, nemoj ga debelo navlaciti nego jaaako tanko da popuni samo rupice. Onda vodenim 400-500 i predjes laaagano sva ta ostecenja gdje si stavljao git da to poravnas i ja bi ti preporucio jos da kotistis paknu za slajfanje, jer ako nisi nikad radio rukama i smorglom vodenim, mozes lako da "iskopas" lak i da ostavis neravnive, dok pakna zauzima veliku povrsinu i onda ravna ravno.

To su te pakne

Dura-Block%20AF4401.jpg


onda kad to sve fino poravnas i sredis bi bilo najbolje da prodjes, najbolje bi bilo da predjes to jos spric gitom ili filer ga zovu i onda se on oslajfa sav vodenim 600 da bi popunio sve parnice koje si ostavio ako si smirglao grubljim smirglovima. A ako neces da koristis filer onda bar sva ta mjesta jos zagladi sa 800 vodenim smirglom da malo poravnas parnice ako ih ima... kad to sve zavrsis onda predes jos jednom auto citavo sa 800 vodenim i kupis onaj vosak sa kojim ces prebrisati cijelo auto, on oktlanja sve necistoce, masnoce, prljavstinu, prasinu sa auta i onda poslije toga se lakira auto. Isto tako trebace ti dosta papirne trake sa kojim ces stititi branike, lajsne i ostalo da ih ne ubrljas bojom :D i naravno papira, sad hoces koristiti novine ili kupiti papir to je do tebe :D

Ovako

2kg boje (akril) - oko 140km
Paprina traka (preporucujem 3M koja se sigurno nece odljepljivati i imati problem sa skidanjem) - 3.5km
papir za zastitu- 7-10km rola
Vosak za cistiti auto prije lakiranja - oko 20km
nitro razrjedjivac za cistiti psricu - 3-4km litra
smirgl papri racunaj oko 5-6 km 5 tabli
Sotf git - 7-8km pola kile ili imas manja pakovanja jeftinija ali bolje dati jos 2-3 km i kupiti pola kg
spatle za gitanje - 5km
pakna za slajfanje - 10km
ja mislim da je to to sto ti treba. ali uvjek racunaj 10-20km gore da imas spremni jer uvijek nesto iskrsne

To su cijene ovdje u bihacu, sad kod tebe moze biti malo skuplje ili jeftinije zavisi...

Nadam se da sam pomogao... :D
 
Član
Treba ti ovako vodeni smirgl 600 ili 800 da mozes proci dobro citavo auto, tabla tog smirgla...
Hvala ti na savjetima i na odvojenom vremenu, sad me interesuje kad budem to smirglo jel treba da skroz skinem vec postojeci crveni lak i bazu ili da baza ostane, i kad budem farbo kolko puta preci farbom, a kolko bezbojnim?
 
Član
Samo se to malo smirgla da lak postane mat da bi se imao novi lak za sta uhvatiti, znaci voda i mirgl i smirglas malo i saperes vodom i prebrises i presusis i ako je mat, ako nema sjaja, to je to...
 
Član
Samo se to malo smirgla da lak postane mat da bi se imao novi lak za sta uhvatiti, znaci voda i mirgl i smirglas malo i saperes vodom i prebrises i presusis i ako je mat, ako nema sjaja, to je to...
Znaci ne trebam puno smirglati, ova trenutna crvena he matirala od sunca tako da nece biti puno posla oko toga.
Hvala na savjetima, cim se mall vrijeme stabilizuje bacam se na posao.
 
Član
Moj ti je savjet matiraj dobro auto, odmasti pripremi sve, zastiti
trebace ti oko 200km minimalno materijala, i pocasti nekoga da ti to ofarba
kako treba,pozz
 
Član
Nemoj ti to samo malo mahnuti vodenim i to je to, prodji ti njega, ne zali na vodenom jer je jeftin a to ako dobro ne osmirglas gulice se lak, tako da je priprema sve...
 
Član
rs brate da si blize negdje platio bi ti pice, kako imas zivaca ovo sve pisat, postoji sigurno 10 tema o lakiranju i u svakoj ima tvojih KORISNIH postova!
rasho, sve su ti ljudi rekli sta ti treba itd itd, ali vjeruj nije to bas jednostavan posao za uradit, jedino ako hoces da ti auto izgleda kao da si farbao neku ogradu onda ok, sem toga svega treba znat pomjesati boju-lak, treba znati omjer ucvrs-razredj, proces nanosenja boje ili laka kako da se razlije lak da ne procuri ihi hii! tebi sretno u radovima svakako!
 
Član
rs brate da si blize negdje platio bi ti pice, kako imas zivaca ovo sve pisat, postoji sigurno 10 tema o lakiranju i u svakoj ima tvojih KORISNIH postova!
rasho, sve su ti ljudi rekli sta ti treba itd itd, ali vjeruj nije to bas jednostavan posao za uradit, jedino ako hoces da ti auto izgleda kao da si farbao neku ogradu onda ok, sem toga svega treba znat pomjesati boju-lak, treba znati omjer ucvrs-razredj, proces nanosenja boje ili laka kako da se razlije lak da ne procuri ihi hii! tebi sretno u radovima svakako!
Jasno da nije jednostavan posao, imam kompresor odavno, potrosio sam sa njim Boga pitaj kolko kutija farbe, zbog toga sam se i odlucio na ovaj korak, mislim da imam dovoljno iskustva sa gustinom farbe i proljevanjem, uostalom vidicemo, hvala...
 
Top