Korigiranje smjese lambda sondom,gljive,zračni filteri

Korigiranje smjese lambda sondom,gljive,zračni filteri

Član
Lambda sonda šaje informaciju ECU-u dali treba dodat više goriva ili manje, da omjer benzina i zraka bude 14.7:1.
Na autu mi je bio stari zračni filter jako prvljav, kada sam stavio novi, auto je slabije išao nekoliko dana. Tek par dana kasnije dok je ECU došao na svoje auto je počelo ić bolje i sada ide bolje nego sa starim filterom.
Kad bi skinuo filter zraka lambda sonda bi primjetila da je previše zraka pa bi dodala još goriva, ali bili mogla toliko dodat? Bili motor mogao nadomirit goriva ili bi se gušio stalno? Ne bi ja vozio bez filtera zraka jer prašina ubija karike. Ali me to zanima
 
Član
Svaki dodatak na autu, kao sto je vefi precnik auspuha, otvoreniji filteri, dizne, usis veci ili drugaciji ili bilo kakve prepravke na motoru ti zahtjevaju novo stelanje, tacnije u tvom slucaju remap, jer tvoj je ecu napravljen za fabricki filter auspuh i ostalo svaka promjena ce "buniti" ecu i tako mozes imati ili isto ili cak manje snage nego sto si imao sa fabrickim filterom ili auspuhom ;) imas na YT gdje su ljudi to radili, stavili auspuh protocni i veci precnik i stavili sportski filter i na kraju na valjcima pokazalo da imaju manje konja nego fabricki sto trebaju imati, i to ne malo nego 15-ak konja manje sa fabrickih 220 oni imali 206 konja nakon postavljanja, ali zato nakon remapa je druga prica :D

Ja sam kod sebe kad sam stavio filter i auspuh sa vecim precnikom prije na forda sto sam imao, osjetio isto gubitak snage na visim obrtajima, i posto moj anjspric se mogao stelati na njemu, kad sam ga poslije toga nastelao onda se osjetilo da ide bolje na visim obrtajima nego prije...
 
Senzor zraka na usisnoj grani je tu da mjeri kolika kolicina zraka ulazi u motor. Normalni pritisak atmosfere je 1 bar. ECU po toj informaciji i lambda sondi odredzuje koliko goriva dizne da propustaju paljenju. Sto laksi pristupak zraka do motora, sve lakse za motor. Dovoljno veliki sport filter je dosta za obicno auto. I ocisti senzor zraka takoder.
 
Član
Da MAF senzor određuje kolika količina zraka ulazi u motor, ali lambda sonda je tu još za "fino" štelovanje smjese. Jer nije ista količina kisika na 100 m nadmorske visine i na 1500 m. Ako ja dadnem motoru više kisika, to će lambda sonda primjetit i davat će više goriva. Samo do koliko to može ić, hoće li mu i sportski zračni filter bit previše pa da neće moć korigirat smjesu?
Sama promjena goriva zahtjeva korigiranje smjese,kut paljenja itd. a za to autu treba nekoliko dana da se prilagodi(bar mome neznam kako je kod drugih)
Remap nebi radio jer se kod mog auta treba mjenjat čip u ECU i preskupo mi je
 
Top