Korejac koji mami svojim vrlinama

Korejac koji mami svojim vrlinama

BHT Ovisnik
Redizajnirani korejski kompakt nudi natprosječnu kvalitetu izrade i najduži osovinski razmak u klasi, no mana benzinca sa 109 KS je pretjerana rastrošnost u gradskoj vožnji

kia_270842S1.jpg


Sedmogodišnje jamstvo, europski dizajn i kvaliteta izrade mnoge su prije četiri godine, kada je Cee’d stigao na tržište, nagnale na posjetu salonu korejskog proizvođača. Kao da nisu mogli vjerovati u čudesnu transformaciju tvrtke, čiji je imidž dotad bio tek nešto bolji od, kod nas gotovo ozloglašenog, malezijskog Protona. Nisu samo potencijalni kupci trljali oči u nevjerici, alarm za uzbunu tada se upalio i nizu europskih proizvođača. Tradicionalni favoriti u kompaktnoj klasi, poput Opel Astre ili VW Golfa, neočekivano su dobili snažnog konkurenta, a prvi testovi pokazali su da je strah i više nego opravdan.

kia_270840S1.jpg


Nastavak uspješne tržišne priče sada bi trebala osigurati tehnološki dorađena i dizajnerski dotjerana izvedba. Tim više jer se uz klasične intervencije (svjetla, branici, prednja maska) posegnulo i za konkretnijim zahvatima. Peterovratna izvedba razvukla se za 2,5 cm, dok osovinskom razmaku od 265 cm pripada titula najdužeg među kompaktima. Ponuda prostora u unutrašnjosti tako je sada još izdašnija, što se posebno osjeća na stražnjoj klupi. Prava je šteta što sjedeća površina nije išla ukorak s razvlačenjem karoserije, zbog čega bi putnici u drugom redu mogli rogoboriti na dužim putovanjima. Također, niti prtljažnik se ne može pohvaliti nadprosječnom zapremninom. Sa 340 litara u okvirima je kompaktne klase, no zato vrijedi pohvaliti vozačko okruženje. Osvjetljenje i izgled zaslona audio sustava i putnog računala izvedeno je u najboljim europskim manirima, a isto vrijedi i za oku ugodne prekidače smještene na središnjoj konzoli.

kia_270844S1.jpg


Dok se rukama drži kožom presvučeni upravljač i promatra okruženje, stiče se dojam čvrste i precizne izrade. Upravljač i vozačevo sjedalo podesivi u svim smjerovima pritom osiguravaju idealnu poziciju, a potpunu udobnost u vožnji remeti tek promašeni smještaj komandi putnog računala na trokrakom upravljaču. Nalaze se na donjem, srebrnim lakom premazanom kraku, a baratanje zahtjeva micanje desne ruke s idealne pozicije na upravljaču. Ništa bolji dojam nisu ostavili ni doplatni parkirni senzori, nelakirani izvana, koji nisu radili u svakoj prilici. Ipak, ukupan dojam je više nego dobar, za što zaslugu ima i bogata oprema. Na dugačkom popisu nalazi se sve potrebno za udobnu i sigurnu vožnju (550 eura jeftinija izvedba LX Fresh nema samo alu felge i bluetooth priključak), makar bi se sitničavi mogli zapitati zašto je ESP prisutan tek u 2000 eura skupljoj izvedbi EX Europe.

kia_270847S1.jpg


Osnovnom motorizacijom biti će zadovoljni svi koji ne provode većinu vremena na gradskim ulicama. Neprestana zaustavljanja i kretanja, naime, benzincu 1.4 sa 109 KS nikakako ne odgovaraju, a potrošnju je teško držati ispod 9 litara. S druge strane, dinamičnosti ne nedostaje zahvaljujući promjenjivom upravljanju ventilima CVVT, čemu svjedoči ubrzanje do stotke za pristojnih 10,5 sekundi.

U vožnji se osjećaju i poboljšanja podvozja, a bolji je i osjećaj na papučici kočnice. Prema tvorničkim podacima, najveća brzina iznosi 187 km/h, no motor dah gubi već iznad 150 km/h, kada i buka u unutrašnjosti tjera na smirivanje tempa. No, kada se vozi u okvirima zakona, kilometri se redaju bez ikakvog napora. Za 14.250 eura teško je dobiti više...

+ jamstvo, bogata oprema, cijena, kvaliteta izrade

- potrošnja u gradu, neudobna stražnja klupa

Serijska oprema

ručna klima * radio/CD s komandama na upravljaču * putno računalo * upravljač i ručica mjenjača u koži * upravljač podesiv po visini i dubini * el. namjestivi i grijani vanjski retrovizori u boji karoserije * središnje zaključavanje * prednja sjedala podesiva po visini * el. podizači prednjih stakala * prednji naslon za ruku s pretincem * prednji i bočni zračni jastuci * bočne zračne zavjese * ABS * maglenke * alu felge 16” * priključak za USB

Dodatna oprema testnog modela

metalik boja 340 EUR * parkirni senzori 355 eura * UKUPNO 695 EUR

TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

MOTOR

Vrsta: benzinski, redni

Cilindri/ventili: 4/16

Obujam: 1396 ccm

Snaga: 80 kW/109 KS pri 6200/min

Moment: 137 Nm pri 5000/min

PODVOZJE

Pogon: prednji

Mjenjač: ručni, 5 stupnjeva

Ovjes: sprijeda McPherson, straga polukruti, stabilizatori

Kočnice: sprijeda samoventilirani diskovi, straga diskovi, ABS

Gume: 205/55 R16, Sava Eskimo S3

KAROSERIJA

Dimenzije: 426x179x148 cm

Osovinski razmak: 265 cm

Prtljažnik: 340/1300

Masa: 1263 kg

PERFORMANSE

Brzina: 187 km/h

Ubrzanje 0-100 km/h: 10,5 s

Potrošnja: 7,2/5,1/5,8 l/100 km

Potrošnja na testu: 8,7 l/100 km
 
BHT Ovisnik
meni se pro'ceed svidila na prvi pogled,na lageru svaki dan gledam mocnu crvenu,u pregovoru sam sa starim da po pola uzmemo do godine,jer ionako bi je vozao on samo par puta godisnje,gdje god nađem clanak za ceed i pro'ceed samo sve pohvale,a eno na akciji sad 20000km:cool:
 
Član
i moj je isto htio,,ja sam imao priliku da vozim pro'ceed,stvarno mi se svidjela,bijela,dvoja vrata,prelijepa stvarno,,a sto kazes sad su 20000km,a opreme brdo,za te pare isplati se kako god,garancija kao nigdje
 
BHT Ovisnik
pa stvarno,mamu sam uspio nagovoriti,samo stari zapeo za daciu logan karavan:icon_confused: a i ne voli auto sa 2 vrata, meni se pro'ceed sviđa u svakom pogledu,u gradu ih sve vise,posebno tih bijelih,sad saom neznam kako su udobne i jel ima mjesta na zadnjoj klupi,motor mi se čini fin,smao me prepade ova potrosnja po gradu sto vele
 
Član
ja sam se vozio i na zadnjoj klupi,po meni je ok,jedan moj prijatelj ima pro'ceed,dodje iz slovenije s njom,kaze da je prezadovoljan autom,odrzavanjem i svim ostalim,potrosnja solidna,potjera kad treba,inace sve ok,standardna voznja,kaze da se nije pokajao,,bio je u dilemi oko seat alter i kie,,nagovarali ga na seata,kao korejanac je ovo,nepoznato,tamo vamo,i kad je pregledao oba auta,sta ko nudi i sve ostalo uzeo kiu,i ne vjerujem da ce je mijenjat u skorije vrijeme
 
Top