Kompresor klime 'propuhao'

Kompresor klime 'propuhao'

Član
Kako je došlo vrelo ljeto tako i potreba za klimom. Međutim kada sam je par puta uključio puše toplo - ne hladi. Haj nada zadnja umire, kontam treba je dopuniti.
Odem juče kod momka na Barama, priključi on nju, kaže nemaš kapi gasa u sistemu, mora da je neka rupa u pitanju, da bi nakon vakumske provjere utvrdili da ipak ne uvlači zrak nigdje. Priključi on aparat za mjerenje pritiska kad imamo šta vidjeti, kompresor ne stvara nikakav pritisak, odnosno njegovim riječima propuhao. Naš zaključak je bio da prethodni vlasnik namjerno nije dopunio klimu jer je takođe bio svjestan da mu je riknuo kompresor pa zbog toga nije bilo gasa us sistemu.

E sad on meni predlaže ugradnju polovnog koji se kreću oko 200 i na PIK-u i po otpadima, s tim da ima on nekog svog prijatelja koji će nam 'sigurno' dati ispravan, a i u slučaju da ne bude, mijenjaćemo dok ne potrefimo, ili da kupim nov koji je 450...

Mene interesuje je li ko imao sličnih problema, da li ići sa polovnim koji je fabrički, ali može riknuti za mjesec ili za pet godina, ili sa novim na koji je garancija 'samo' godinu dana i Bog zna ko ih proizvodi i kakve su kvalitete.

Stvarno sam u nedoumici...

Naravno imam i opciju da vozim bez klime sa tošibom :)

PS: auto je golf 4 tdi climatronic
 
Član
Nema fakat, nigdje ne pušta, najvjerovatnije da ću pokušati sa ovim polovnim pa šta bude

toki je napisao(la):
Sve dok nema rupa u sistemu, OK je :D
BTW: je li moguća reparacija kompresora??

Objašnjavao mi je juče imaju neke stvari koje se mogu reparirati, a koje ne mogu i ovo je kao jedna od tih nepopravljivih situacija...
Najveći razlog za zaribanje kompresora je što većina misli da ako hladi ne treba servisirati i mijenjati ulje, a iako mnogi servisi tvrde da je dovoljno svake druge godine uraditi servis, kod ovih starijih auta se preporučuje svake godine.
Prenosim ti njegove riječi...
 
Član
ako misliš na Dinu u Barama slobodno ga poslušaj kako ti on savjetuje, dobar je i obrazli majstor i ako ti proda polovan koji on izabere on će stajati iza toga sigurno...
dakle ja ti preporučujem da uzmeš polovan i ubuduće ga redovno servisiraš i bićeš miran 100%
 
Član
GTI TDI je napisao(la):
ako misliš na Dinu u Barama slobodno ga poslušaj kako ti on savjetuje, dobar je i obrazli majstor i ako ti proda polovan koji on izabere on će stajati iza toga sigurno...
dakle ja ti preporučujem da uzmeš polovan i ubuduće ga redovno servisiraš i bićeš miran 100%

e super, hvala ti na savjetu i izgledao mi je ok momak, bavi se tim već duže vrijeme
 
Član
to i mene zanima,sta treba servisirati,ja sam jucer u pola punio klimu,bilo 285 gr freona dopunjeno oko 500 i nesto gr a bilo ulja 2ml dopunjeno 12 ml. Ja radio u makbelu i sve me izislo dezinfekcija,filter klime i punjenje 58 KM
 
Član
marshal je napisao(la):
to i mene zanima,sta treba servisirati,ja sam jucer u pola punio klimu,bilo 285 gr freona dopunjeno oko 500 i nesto gr a bilo ulja 2ml dopunjeno 12 ml. Ja radio u makbelu i sve me izislo dezinfekcija,filter klime i punjenje 58 KM

ja koliko sam upratio baveći se ovim problemom, trebalo bi da ti izvuku gas i ulje iz sistema, ubace novi i novo ulje, dezinfikuju i to je to otprilike, e sad kod tebe su izgleda samo dopunili, ne znam je li to dobro jer sam istraživajući shvatio da i ovo ulje ima svoj vijek trajanja kao i svako i da ga treba mijenjati da ne bi zaribao kompresor, opet kažem ne znam šta su ti konkretno uradili.
 
Član
Sad sam i ja u nedoumici :icon_rolleyes: Znao sam da se klime trebaju servisirati, ako nista dezinfikovati jer se stvaraju alge koje mogu uzrokovati alergije,bla,bla...a majistor mi rece nista ne diraj dok radi(konkretno za moje auto i dvoozonsku klimu). Ne kontam trebaju li ili ne i kad bi se trebalo to raditi?!
 
Član
Kad smo već kod klima, i meni treba dopunjavanje, samo ne mogu da odlučim da li da radim u Klima centru u hrasnici, ili negdje drugo.

Kakve su konkretno preporuke u vezi održavanja za područje Sarajeva?
 
Član
svirexx je napisao(la):
Sad sam i ja u nedoumici :icon_rolleyes: Znao sam da se klime trebaju servisirati, ako nista dezinfikovati jer se stvaraju alge koje mogu uzrokovati alergije,bla,bla...a majistor mi rece nista ne diraj dok radi(konkretno za moje auto i dvoozonsku klimu). Ne kontam trebaju li ili ne i kad bi se trebalo to raditi?!
Ti možeš sam dezinfikovati, ima u autodijelovima sprej nekih 20 KM i na njemu uputstvo, nije to ništa strašno uraditi

toki je napisao(la):
Kad smo već kod klima, i meni treba dopunjavanje, samo ne mogu da odlučim da li da radim u Klima centru u hrasnici, ili negdje drugo.

Kakve su konkretno preporuke u vezi održavanja za područje Sarajeva?

Evo ako ne žuriš sačekaj da ja vidim kako će sve ispasti kod Dine pa ću ti napisati, čini mi se ok lik i da zna svoj posao



nookey je napisao(la):
svirexx je napisao(la):
Sad sam i ja u nedoumici :icon_rolleyes: Znao sam da se klime trebaju servisirati, ako nista dezinfikovati jer se stvaraju alge koje mogu uzrokovati alergije,bla,bla...a majistor mi rece nista ne diraj dok radi(konkretno za moje auto i dvoozonsku klimu). Ne kontam trebaju li ili ne i kad bi se trebalo to raditi?!
Ti možeš sam dezinfikovati, ima u autodijelovima sprej nekih 20 KM i na njemu uputstvo, nije to ništa strašno uraditi

toki je napisao(la):
Kad smo već kod klima, i meni treba dopunjavanje, samo ne mogu da odlučim da li da radim u Klima centru u hrasnici, ili negdje drugo.

Kakve su konkretno preporuke u vezi održavanja za područje Sarajeva?

Evo ako ne žuriš sačekaj da ja vidim kako će sve ispasti kod Dine pa ću ti napisati, čini mi se ok lik i da zna svoj posao, a Klimacentar nazvao kaže lik joj jarane gužva nam je eto dođi pa ćemo vidjeti hoćemo li imati vremena, isto kao da on meni plaća i naravno ja sam mu samo spustio slušalicu...



 
Član
Pa da je gužva, garant jeste, ko kad smo inteligentni i sjetimo se klime tek kad zatreba :D
 
Top