Kolaps hrvatskog tržišta automobila

Kolaps hrvatskog tržišta automobila

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
CRNE slutnje kako se hrvatsko tržište novih automobila neće zaustaviti na katastrofalnim prošlogodišnjim rezultatima dobile su i svoju prvu potvrdu. Tijekom siječnja registriran je tek 2.601 novi automobil, što predstavlja drastičan pad, čak i u odnosu na prošlogodišnji prosjek.

HRtrzisteV.jpg


Podaci su još više poražavajući, ako se prisjetimo tzv. predkriznog razdoblja. Naime, u siječnju 2008. godine prodano je 7.263 novih automobila, a godinu dana kasnije (siječanj 2009) prodaja pada za 42,5% na 4.163 primjeraka. Ovogodišnji siječanj donosi daljnji pad od čak 37,5%, odnosno nevjerojatnih 64,2% u odnosu na stara dobra vremena kad su vlast i njeni vrli "stručnjaci" bili odlučni u negiranju mogućnosti da kriza uopće zaviri u naše krajeve.

VWpolo_nnnnV.jpg


Nema sumnje kako su sveopća kriza i, u najblažu ruku rečeno, zakašnjele, ako ne i neadekvatne, državne mjere kumovale ovakvoj situaciji. Potonje potvrdu nalazi u prodajnim rezultatima nekih drugih europskih tržišta gdje su državni poticaji čak i povećali prodaju. No, ne ulazeći u daljnje rasprave o ekonomskoj politici i laik može konstatirati kako sveprisutne prodajne akcije i sve drastičnija sniženja malo toga više mogu učiniti. Kraj prošle godine pobudio je nadu u barem kakvu takvu stagnaciju na mjesečnom prosjeku iznad 3.000 automobila, no siječanj nas je odmah razuvjerio.

OAstra09_NV.jpg


I na ovakvom okljaštrenom tržištu neke marke imaju razloga za utješno slavlje.

Naime, nakon višegodišnje dominacije Opel je skinut sa trona, a mjesto najprodavanijeg zauzeo, pogađate, Volkswagen. Tako nešto već smo najavljivali na osnovu mjesečnih rezultata protekla tri mjeseca gdje je VW bio najprodavaniji. Ovog mjeseca njemački je brand isporučio 359 vozila i zauzeo udio na tržištu od 13,8%. Drugoplasirani Opel plasirao je 320 (12,3%), a trećeplasirani Peugeot 209 automobila (8,04%).

Još zanimljivije su podaci na ljestvici najprodavanijih modela. Suprotno od očekivanja, najjeftiniji modeli iz tzv. bestbuy skupine nisu uvijek najpopularniji. Vrh ljestvice zauzimaju već poslovično Opel Astra te VW-ovi aduti, novi Polo i Golf.

VWGolfVI_TspV.jpg


Pozitivan rezultat pojedinih brandova, poput Chevroleta i Hyundaija, preslikao se i na ljestvicu modela, pa se tako tri Hyundaija nalaze u Top 20, dok je Chevrolet Cruze skočio do 9. mjesta.

Ovdje valja još spomenuti povratak Octavije na realne okvire nakon što je prodaja istih državnim službama u prosincu limuzinu digla do 3. mjesta.

Također, opozivima oslabljena Toyota u siječnju se na HR tržištu još uvijek dobro držala zadržavši prošlogodišnji udio. Još uvijek je prerano govoriti o tome hoće li na hrvatske kupce negativna kampanja imati utjecaja, ili će ostati vjerni snažnom japanskom brandu.

TVersot_sp2nV.jpg


I da rezimiramo. Sada već neodrživo stanje na hrvatskom tržištu ne budi nadu u bilo kakav oporavak, čak ni po cijenu da se izravno uplete država, makar kakovim ekološkim subvencijama ili sniženjem trošarina. S obzirom na predimenzionirana državna davanja na nautičkom tržištu koje je gotovo pa upropastilo domaću proizvodnju, u takovu "pronicavost" vlastodržaca je teško vjerovati, pa čak i nadati se.
 

MTR

Član
ako nastave ovako to je godisnje cca 25000 vozila , u odnosu na 75-80 hiljada od prije po godini to ne da je pad vec pad u bunar
 
Legend
A njihovo trziste je uvjek bilo najmanje 30% jace od naseg... Propast...:icon_question:
 

MTR

Član
daki je napisao(la):
A njihovo trziste je uvjek bilo najmanje 30% jace od naseg... Propast...:icon_question:

ma nije brate 30 % , jos vise

mi cca 15000
oni cca 75000

eto sracunaj , a samo npr.Astre su godisnje prodavali po 10000 komada ( zadnjih 4-5 godina apsolutni broj 1. )
 
Član
jos mi daleko zaostajemo za njima sto se tice trgovine autima.oni su pali al ce se dignut za par godina,a mi vazda na dnu
 
Legend
Pa kad jedva cekamo da odobre uvoz starih kola da opet navucemo krseva na nase ceste...

Znaci to se odnosi na ljude koji ce to iskoristiti za sverc kolima, ganjace da nadju sto losije auto,malo ga ispolirati i prodavat ovde nasim levatima..
 
Član
Strasni podaci,sta mi treba onda da ocekujemo,bice ova godina interesantna...........:icon_eek:
 

MTR

Član
daki je napisao(la):
Pa kad jedva cekamo da odobre uvoz starih kola da opet navucemo krseva na nase ceste...

Znaci to se odnosi na ljude koji ce to iskoristiti za sverc kolima, ganjace da nadju sto losije auto,malo ga ispolirati i prodavat ovde nasim levatima..

upravo tako brate , baba ga vozila , nije udaren Allaha mi , kupio ga od brata on je u Njemackoj 30 godina eee , i slicni komentari prilikom preprodaje , zalosno kako uspiju finom covjeku uvalit krs auto za dobru lovu :D
 
Član
pa ne razumijem, ako vec ljudi ne kupuju sto prodavaci ne reaguju, uvedu kakve akcije, snize cijene bolje nesto prodat nego nista...
 
Početnik
MTR je napisao(la):
daki je napisao(la):
Pa kad jedva cekamo da odobre uvoz starih kola da opet navucemo krseva na nase ceste...

Znaci to se odnosi na ljude koji ce to iskoristiti za sverc kolima, ganjace da nadju sto losije auto,malo ga ispolirati i prodavat ovde nasim levatima..

upravo tako brate , baba ga vozila , nije udaren Allaha mi , kupio ga od brata on je u Njemackoj 30 godina eee , i slicni komentari prilikom preprodaje , zalosno kako uspiju finom covjeku uvalit krs auto za dobru lovu :D


ma kako god okrenes ne mogu se uvest veci krsevi nego sto su sad u drzavi....:icon_rolleyes:,

valjda nece narod opet uvozit Golfove 2...:D
 
Legend
Astra je napisao(la):
pa ne razumijem, ako vec ljudi ne kupuju sto prodavaci ne reaguju, uvedu kakve akcije, snize cijene bolje nesto prodat nego nista...

Cijene, evo ti cijene i akcije...

Volvo XC90 D5 KINETIC bio 116.000 KM
Sadasnja cijena : 67.100,00 KM

Volvo S40 BIO 48.000 KM
Nova cijena 28.900 KM

Ford Focus: Bio 33.500 KM
Nova cijena 22.900,00 KM

Eto iz moje branse, e da Mazda CX7 4x4 2.2 Dizel 170KS opremu da ne pominjem 55.900,00 KM

Ostalo je jedino jos da pocnemo davati kola djabe i jedno 10.000 Maraka u koverti uz njih... :icon_question:
 
Član
E daki, ovako gledajuci sa nekog amaterskog/neukog mjesta ta vasa razlika u cijeni je poprilicna, sto meni govori da vi imate poprilicno veliku marzu i da nema krize zadrzali bi ste cijenu...

Ovo ne govorim sa sigurnoscu sto se tice auto trzista(ne zelim da izazovem sukobe i sl.), ali sa sigurnoscu govorim sto se tice trzista odjece, obuce na podrucju BiH i provjereno tvrdim da su im marze 200%, a u nasoj drzavi je tako haman na svakom trzistu, sta ces moze im se...
 
Legend
Rabat svakog dilera ide maksimalno do 10%, na cijenu sa PDV-om.
Znaci ovo nebitno koju marku kola prodaje. Cinjenica je da su Fabrike odnosno ljudi koji stoje izmedju fabrike i dilera nabili velike cijene auta.

Zamisli da diler ima ovoliku razliku u cijeni, pa svi bi mi prodavali nesto, ja bi odmah otiso u koreju naso bilo kakav brend i poceo prodavatida to tako ide.

Eh sad upravo tvoj momentar me vuce na to da bi bilo najbolje da daju kola djabe i uz kola jos 10.000 u kesu...

;)
 
Član
veliki respect za vas, ali to ste vi, ko zna kako se ponasaju drugi dileri... ocigledno ne kao vi
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top