Koja je razlika??!

Koja je razlika??!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
U pitanju je VW motor 1.9L 110HP engine code ASV
Sad me interesuje koja je razlika motora sa oznakom AHU i ALH u odnosu na ASV.
Jer vidim po netu da se ljudi upustaju u tuning dizel masina samo sa oznakom AHU i ALH. Imam ja i vozilo sa 1.9L 90HP code ALH i primjetio sam da je vidna razlika u samom polozaju motora.

Zaboravih... znam da ima zazlike i u velicini dizni i sl... al me interesuje dali ima neki bitnijih razlika!
 
Putovanja.ba
Administrator
90 PS (89 hp/66 kW) @ 3,750 rpm - 210 N·m (155 lb·ft) @ 1,900 rpm
110 PS (108 hp/81 kW) @ 4,150 rpm - 235 N·m (173 lb·ft) @ 1,900 rpm

To bi bila razlika...
 
Član
Nerazumijes ti mene.. ili ja nisam postavio pitanje kako treba??! :lol:

Imam ja auto i sa ASV i sa ALH oznakom i znam i sam da je pored podatka o "kojima" razlika u diznama, turbini i sta ja znam cemu ali me interesuje jel postoji neka bitnije razlika. Jer kazem ti sve sto sam dizel projekata nasao na netu bili su sa oznakom AHU i ALH :icon_sad: pa se bojim da cu sta zeznuti sa ASV motorom:icon_question:
 
Član
Mrva je napisao(la):
Nerazumijes ti mene.. ili ja nisam postavio pitanje kako treba??! :lol:

Imam ja auto i sa ASV i sa ALH oznakom i znam i sam da je pored podatka o "kojima" razlika u diznama, turbini i sta ja znam cemu ali me interesuje jel postoji neka bitnije razlika. Jer kazem ti sve sto sam dizel projekata nasao na netu bili su sa oznakom AHU i ALH :icon_sad: pa se bojim da cu sta zeznuti sa ASV motorom:icon_question:

pa razlika je u diznama u turbini u pumpi... ubrizgavanju a ako hoces... da radis tuning kakav... nadji na forumu... temu SM CHIPTUNING & BH TUNING i tamo pitaj.... coika koji se bavi tuningom profesionalno
 
Član
evo tu si pogledaj http://www.sun-diagnostics.com/intl/en/pdf/html/full_vw.html

mislim da je između tih oznaka razlika u snazi i godištu, naravno razlika je i kod "istih" motora u polu/golfu/passatu jer se ne postavljaju isto
 
Putovanja.ba
Administrator
Mrva je napisao(la):
Nerazumijes ti mene.. ili ja nisam postavio pitanje kako treba??! :lol:

Razumijem te, al koliko znam to su jedine razlike, neznam sta je tu smijesno. Neko ti pokusa pomoc ti se smijes nesto i pravis pametan.

Zaboli me za tvoju temu, toliko od mene.
 
Član
Kod mene je ASV motor.....i odrađen je chiptuning......sve ok...samo tubina crkla.....zamijenjena je i auto ponovo ide.........

S obzirom da si i ti mijenjao turbinu na tom ASV motoru (vidio sma na forumu da si tražio da je kupiš) ne sekiraj se za nju...neg pravac Gradiška...pa nam javi kako se auto ponaša.....možda bih i ja trebao do Gradiške..
 
Član
bulex*
Znam!! Suradjivao sam sa Srdjanom vec neg nebi da covjeka maltretiram za svaku sitnicu, hvala u svakom slucaju!!

corrado*
Hvala na cojek

Fele*
Smijem se sebi mislici da sam ja pogresno postavio pitanje a sta ti imas komentarisat koji k.... kad neznas sta su ni LED diode. Spusti se na zemlju malo... BLOCK

elmo*
Ma znam druze i kod mene je chipan samo sto je meni vozilo puno preslo a imao sam i prije problem sa turbinom tako da sam i ocekivao da cirkne. Naravno Uzice su odradile dobro svoj posao tako da auto ide ko blentavo sad.



Bez uvrede al nema potrebe da se vise komentarise na temu, jer vidim kako neki ljudi samo pisu gluiposti kako bi sebi nabili broj postova ili sta ja znam cega... valjda da se vidi kako znaju sve. Ako sam rekao da znam da je razlika u jacini, turbini, injektorima i diznama i sta ja znam cemu nisam trazio da mi to odgovaraju to sto i sam znam. Mora da su ljudi bezveze izmislili kodove motora, jer ako je razlika u ASV i AHU u jacini koja je onda razlika u AHU i ALH??! Znam JA, i jedan i drugi imaju po 90 HP te oznake beze stavljaju samo. :lol:
Mislim, nisam nikog htjeo uvrijediti ovim al to je nesto sto neznam i samo sam pitao dal neko zna, nista vise!
Pozdrav svima
 
Član
haha uvijek se neko posvada , neko vezano za pitanje nebi reko da ima konkretnih razlika :icon_smile:
 
Početnik
elmo je napisao(la):
Kod mene je ASV motor.....i odrađen je chiptuning......sve ok...samo tubina crkla.....zamijenjena je i auto ponovo ide.........

Vidim dobro si ti to chipovao pa je "samo" turbina crkla :lol:
 
Član
Neznam sada tacno po slovnim oznakama,ali mislim da si ti po netu nasao da ljudi rade tuning na PD dizel motorima.
Pumpa dizna a kod tebe je Bosch pumpa,razlika je bukvalno u svemu. Sasvim drugi motor.
 
Član
AHU je stari motor,1Z i AHU su prvi tdi motori koji su ugradjivani u golfa 3 pa kasnije u neke novije aute.

ASV je zadnje generecije motor od 110 ks i imas elektroniku sa fleshom i turbinu novije generacije u odnosu na AFN koji je prvi motor od 110 ks i koji nema flash elektroniku a njegov naslednik je AHF koji takodje je dosta losiji i starije tehnikom od tvoga motora i takodje nema flash u ECU nego plcc eprome.

Znaci suma:

90 ks konja motori i 110 ks motori su razliciti u mnogome i nemas to sta porediti,u sustini sve su to isti motori ali nisu iste ni dizne ni turbo ni pumpa,nist.
90 ks TDI je krenuo od 1Z -> AHU -> ALE ->AGR -> ALH pa dalje su PD
110 ks je krenuo od AFN -> AHF -> ASV i to se zaustavio,daljeg razvoja vise nije bilo i ti imas posljednje genaracije motor sa najmanjom turbo tupom,koji imas flash elektroniku kao PD motori a ovi ostali 110 ks to nemaju.

Eto nadam se da sam ti pomogao.
 
Početnik
Al_Galone je napisao(la):
Neznam sada tacno po slovnim oznakama,ali mislim da si ti po netu nasao da ljudi rade tuning na PD dizel motorima.
Pumpa dizna a kod tebe je Bosch pumpa,razlika je bukvalno u svemu. Sasvim drugi motor.

Haj da vam razbijem nedoumice ;)

AHU je stari TDI motor iz generacije Golfa 3 i ima 90 KS (klasicno direktno ubrizgavanje mehanicki regulisano )

ALH
se poceo ugradjivati poslije 1997 godine u Golfove 4, ima takodjer 90 KS ali je opremljen sa tzv BOSCH "Diesel Control" sistemom. Nema vise mehanicke regulacije goriva nego sada elektronika regulise koliko ce nafte biti ubrizgano a gas ne ide na sajlu nego je "drive by wire" sistem (pedala gasa ide preko potenciometra koji dalje daje info ECU-u koliko da odvrne nafte

ASV
je ista koncepcija kao i AHU motor samo je razlika u snazi. ASV ima 110 KS
 
Član
Malo da te popravim i nadopunim :lol:

I AHU ima EDC sistem (electronic diesel control) ali nosi oznaku SG i kod AHU motora elektronika kontrolise i gorivo i pritisak turba.

ALH elektronika nosi oznaku EDC 15V kao i ASV i ta dva motora su suparnici po tehnici a ne ASV i AHU
 
Član
KRVOLOK je napisao(la):
Malo da te popravim i nadopunim :lol:

I AHU ima EDC sistem (engine diesel control) ali nosi oznaku SG i kod AHU motora elektronika kontrolise i gorivo i pritisak turba.

ALH elektronika nosi oznaku EDC 15V kao i ASV i ta dva motora su suparnici po tehnici a ne ASV i AHU

Vidi se ko zna, hvala druge
Vidi se ko je majstor nema sta
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top