Klima kompresor

Klima kompresor

Član
Da li je neko imao problema sa kompresorom klime.Vozim Leona II i trenutno sam nasao na gresku da mi kompresor klime ne pravi dovoljan pritisak.Umjesto 14bari pravo oko 6.Klima radi jos uvjek ali ne hladi kako treba i treba joj dugo da pocne hladiti.U servisu kazu da mi treba novi kompresor.Ali ja bih volio da cujem da li mozda poznaje neko nekog majstora za popravku kompresora.Jer na njemu imaju ventili koji se takodje mogu kupiti,pa onda vjerovatno se mogu negdje i zamjenitio_O
 
Član
Enes - Kuplung Dubrave-Zivinice, ja imam dobro iskustvo, remontovao mi kompresor prije 2-3 godine, sve super..
 
Član
Najjaci covjek za klime u Tuzli je Rule, nalazi se na putu od pivare prema gradini, gdje su one garaze, idi nek ti pregleda klimu i on ce ti sve reci sta je.
 
Član
ok hvala na savjetima,ja sam bio u interautu i oni su mi pregledali klimu i od njih sam dobio informaciju vezanu za kompresor
 
Član
Klima druze nepravi 6 bara nego je 6 bara pritisak napunjenog sistema u stanju mirovanja tj.pri ugasenoj klimi.Kad se kompresor aktivira pritisak ide od 15 do 22 bara zavisno od auta.Potom pali ventilatore hladnjaka da oduzme toplotu i ohladi plin u hladnjaku te samim tim obori pritisak na 12 do 17 bara opet zavisno od auta do auta.
Kod tebe zeza ventil regulacije rada kompresora koji se moze zamijeniti a cijena ide od 140 pa gore zavisnosti koji je kompresor i koji je ventil.Na tvoje auto ide 3 razlicite vrste kompresora i 5 razlicitih vrsta ventila.Posto neznam tacno koji je kod tebe nemogu ti reci ni tacnu cijenu ali imas ovo okvirno gore plus ruke.
Sve ovo pod uslovom da ti pokazuje tacnu vanjsku temperaturu.Ako ti je vanjska na tabli -40 stepeni nediraj kompresor nego dobrom elektricaru da ti zamijeni instalaciju senzora vanjske temperature.
 
Član
Meni je ovo receno kada sam bio u ovlastenom servisu.sto se temperture tice, na displeju u autu mi pokazuje uvjek stvarnu temperatur.recimo danas oko23.5 ako na to mislis?
Znas li slucajno nekoga koji bi mogao mi zamjeniti taj ventil?
 
Član
Druze tebi se kaze jedno a ti forsiras inter auto. Najbolje ti je onda u Inter auto, ne znam ni sto pitas onda uospte za pomoc.
 
Član
Druze tebi se kaze jedno a ti forsiras inter auto. Najbolje ti je onda u Inter auto, ne znam ni sto pitas onda uospte za pomoc.
Drug moj kad mi je klima oslabila morao sam otici u ovlasteni servis,jer ovi sto pune klime nemaju pojma.Gledaju frajeri po autu,jedan hoce auto da mi rastavlja,fol da vidi nesto a veze nema.Jedini u Interautu su mi ustanovili kvar.E ja sam pitao da li ima neko da popravlja kompresore? Ovaj je objasnio sa wikipedije sta klima radi,znam i ja kako i sta regulise, al mene zanima otklanjanje kvara!!!
 
Super Moderator
nije ti on s wikipedije sigurno objasnio :) a ljudi su ti rekli gdje ces raditi klimu!
 
Član
Klimacentar u Butmiru. 13. Juni ulica, a klimacentar ne mozes fulit, veliki objekat. Odeš i kažeš problem, ljudi sve završe. LP
 
Član
Jel se ovo sa wikipedie odnosilo na mene?Ako jest da te malo uputim.Prvi servis klima i samo klima uredjaja na vozilima je moj i to radim vec 16a godina.Strane certifikate od proizvodjaca klima uredjaja necu spominjat ali cu ti reci da jedini u ze-do i srednjobosanskom kantonu imam certifikat izdat od Ministarstva trgovine BiH a za koji sam polagao na Masinskom institutu u Sarajevu.Mnogi sa ovog i ostalih nasih foruma mogu potvrditi sve napisano pa sljedeci put malo provjeri prije nego sto lupis nesto ovakvo_Odo sad malo na wikipediu da vidim sta to pise o radu klime.
 
Član
Ajdine de da te ja pitam nesto kad je vec aktuelna tema, ovom ce interauto rijesit problem :D
Auto je ford fiesta tdci, nisam imao vremena ici na servis klime a u zenicu dolazim non stop pa bi mozda i ti mogao pogledat. Naime kad upalim klimu cuje se kako se aktivira kompresor, zavrti se onaj ventilator,potom se gasi i ponovo pali,non stop tako. Jel fali plina ili je neko drugi fol
 
Član
Ajdine de da te ja pitam nesto kad je vec aktuelna tema, ovom ce interauto rijesit problem :D
Auto je ford fiesta tdci, nisam imao vremena ici na servis klime a u zenicu dolazim non stop pa bi mozda i ti mogao pogledat. Naime kad upalim klimu cuje se kako se aktivira kompresor, zavrti se onaj ventilator,potom se gasi i ponovo pali,non stop tako. Jel fali plina ili je neko drugi fol

Sto se tice pregleda kod mene nije nikakav problem.063 497 573.Javi se kad dolazis i rijeseno.
Svi Fordovi su malo specificni jer im je presostat montiran na usisnoj strani kompresora.U slucaju malog nedostatka plina na presostatu prilikom paljenja kompresora pada pritisak i on ugasi kompresor.Sto ce reci da moze biti do manjka plina.
Sa druge strane Ford ima kapilarni sistem hladjenja i moze biti i do zacepljenosti kapilarnog filtera.Naravno ako ga nisi nikad mijenjao.Pretpostavljam da nisi jer 99% "majstora za klime" nezna ni sta je to ni gdje se nalazi a trebao bi se mijenjat barem svake druge godine tj.prekontrolisat i po potrebi zamijenit.
Posto neznam koliko pravila foruma dopustaju stavljanje broja telefona admini ako smatrate da je visak brisite.
 
Član
Ja sam ovdje pitao jednog majstora cisto neformalno jer prosto ne mogu dati bilo kome ni da mi klimu napuni, opekao sam se dosta puta. Taj majstor mi je rekao takodje da fali plina, ali mi je isto tako rekao i da mi je otisao lezaj kompresora klime, jer se kao cuje, i fkt se cuje ali samo kad duze radi, pa sam onda prestao i da palim klimu. Ti bi mogao napraviti jedan topic o klimi i njenom servisiranju, da u jednoj temi pisemo sve o tome, radis s tim i to po rijecima kolega jako dobro,pa je onda svaki savjet dobrodosao
 
Član
Ako ti je lezaj klime otisao bolje ti je drzati klimu upaljenu dok to nerijesis.Jer kad klimu upalis kvacilo kompresora centrira remenicu.Ali sumnjam jer lezaj kompresora se cuje stalno cim upalis auto i zvuk se malo smanji kad upalis klimu.Najbolje druze kad budes u ze navrati da pogledam.Pregled clanove foruma ne kosta nista a znas na cemu si.
 
Top