Klase rada pojačala

Klase rada pojačala

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pojačala se dakle dijele u osnovi vezano uz "kut" provodljivosti ulaznog signala kroz pojačivački sklop (pojačalo)!

A KLASA
Gdje iskoristivost nije krucijalna, većina malih signalnih pojačala su dizajnirana u A klasi, što znači da su izlazni elementi uvijek u provodljivom stanju (izlazni tranzistori)! Pojačala A klase su tipično linearnija i manje kompleksna od ostalih tipova, ali vrlo slabe iskoristivosti! Najviše se koriste kod malih signala ili low-power aplikacija tipa pojačala za slušalice.
Pri radu se prilično zagrijavaju.
Po mnogima pojačala koja imaju najbolji zvuk i najmanje distorzije!

B KLASA
Kod B klase postoje 2 izlazna uređaja (2 tranzistora ili set takvih) od kojih svaki provodi za 180 stupnjeva (ili pola periode) ulaznog signala. Jednostavnije, svaki provodi svoju poluperiodu!
Problem se javlja kod namještanja te točke i popriličnog zagrijavanja tako da većina pojačala radi u slijedećoj klasi!

AB KLASA
Najčešće korištena pojačala!
Prilično efikasnija nego A ili B klasa ali nuspojava je dosta više distorzije!
AB klasa je u principu B klasa koja kod crossover točke (kada jedan tranzistor provodi a drugi ne) ima karakteristiku da oba tranzistora budu u stanju provodljivosti!

C KLASA
Nema primjene u audio svijetu već se koriste kod RF aplikacija.

D KLASA
Relativno nova, D klasa je odmah prisvojila svojom visokom iskoristivošću (80% pa i više)!
Koriste PWM (Pulse Width Modulation) za pojačavanje signala! Znači izlazni tranzistori rade u switch modu, gdje su najefikasniji i imaju najmanju disipaciju snage!
Isto tako, u usporedbi sa prije navedenim klasama iste snage, dosta manje se zagrijavaju te modu biti smještena u manja, kompaktnija kućišta!
Generalno, THD ili Total Harmonic Distortion su veći nego kod prijašnjih klasa!
Primarno korištena kao pojačala za subwoofere, danas ih nalazimo i u sustavima gdje rade u full-range modu, i mogu imati vrlo dobar zvuk!

OSTALE KLASE
Dakle postoji još priličan broj klasa pojačala koja su većinom doduše, varijacije na gore navedene!
Tipa H klasa, I klasa, E i F, XD, pa pojačala koja koriste Tripath čipove (neki ih nazivaju T klasa), Rockford Fosgate ima svoju BD klasu itd.
Zanimljivo je da se većina pojačala AB klase može namjestiti da do određene točke rade u čistoj A klasi!


Eto, ukratko pa možda nekome pomogne! Stručne i stručnije osobe su dobrodošle nadodati tekst te eventualno ispraviti greške!

I na kraju, smatram ovo bitnim za napomenuti
D klasa pojačala ne znači da je pojačalo digitalno!
 
Član
uf jbt podsjeti me uskoro na faxu oko tih sranja opet... nije da me previše zanimaju, više sam tip za asinkrone strojeve i transformatore, iako je i ovo poprilično korisno... al taj korisni dio u RL se uglavnom uči u srednjoj.. ovo na faxu.. ko da ću ja sam sebi pojačalo radit jbt
 
Član
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=28025.0

Evo da se malo nadovezem :

Pojacalo snage u klasi A je ono pojacalo koje ima staticku radnu tacku s naponom iznad 0V. To znaci struja baze tranzistora pojacala u mirnom hodu (Kad su ulazi spojeni na masu) nije 0A, nego tranzistori vuku neku struju. Ujedno, signal koji se stavi na ulaz pojacala ne mijenja smjer struje baze tranzistora. Tako je za takvo pojacalo dovoljan jedan jedini tranzistor. Ako je NPN, tada struja baze cijelo vrijeme ulazi u bazu, bez obzira na signal. Kada signal na ulazu dovoljno padne, tranzistor udje u zapiranje i tu je priči kraj. Ovakva pojacala imaju veliku disipaciju, ali su i kvalitetnija, tj. distorzija pojacala je puno manja nego kod ostalih klasa. Danas se koriste kao pojacala malih snaga (antenska pretpojacala) ili u sustavima gdje je potrebna mala distorzija (gitarska pojacala). Ovakvo gitarsko pojacalo obicno se sastoji od serije hladnjaka koji kostaju vise nego ostatak pojacala. To je i razlog zasto su jos uvijek u modi gitarska pojacala od el. cijevi.

AB klasa se obavezno sastoji od dva komplementarna tranzistora. Jedan tranzistor ima neku struju mirovanja, tj. postoji staticka tacka. Drugi tranzistor se koristi kad signal svojim potencijalom predje ispod mase, tj. promijeni se smjer struje koji teče u/iz pojačala. Tada glavni tranzistor prelazi u stanje zapiranja, ali pomocni tranzistor prelazi u stanje vodjenja. Sustavi s ovakvim tipom pojacala su izuzetno rijetki. Ja već godinama nisam vidio pojacalo koje striktno radi u ovoj klasi.

B klasa je danas najcesca klasa pojacala. Ovo pojacalo ima dva komplementarna tranzistora i nema staticke radne tacke. To znaci da su stanju mirovanja ne teku nikakve struje kroz tranzistora. Cim se radna tacka pomakne, otvara se jedan ili drugi tranzistor. Ovakvo pojacalo ima dovoljno veliku iskoristivost ali i veliki faktor distorzije signala. Koriste se u audio sustavima, kao pojačala snage. Onaj DJ u diskoteci moze koristiti ovakva pojacala, iako je klasicnih pojacala s B klasom i parovima tranzistora ili darlingtona danas sve manje i manje, a zamjenjuju ih pojacala u AA klasi i MOSFET-ovima.

C klasa ima staticku radnu tacku, ali je ona negativna. Uvijek se upotrebljava tranzistor koji je u stanju mirovanja zapravo u zapiranju. Znaci imamo negativnu staticku radnu tacku, struja baze NPN tranzistora bi trebala teći iz baze, no znamo da je to nemoguce, pa se cijelo pojacalo nalazi u zapiranju. Negativna staticka radna tacka je uzrok "supresije" signala, pa pojacalo reagira samo na "vrhove" ulaznog signala. Ovakva pojacala su smisljena iskljucivo s svrhom maksimalnog povecanja iskoristivosti, a koriste se u radio difuziji kao pojacala snage za recimo FM signale, kojima nije bitna amplituda ni informacija signala, nego njegova frekvencija. Takva pojačala se mogu koristiti i za digitalne komunikacije.
 
Član
Pa je to je najbitnije kako svira ali eto kada je Ersan otvorio temu pa neka raja zna nes o klasama ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top