Kia sve više ide prema zelenim tehnologijama

Kia sve više ide prema zelenim tehnologijama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Korejci s ulaganjima u visini 3 milijarde američkih dolara žele usavršiti ekološki prihvatljivije tehnologije, jer poslovna grupacija Hyundai-Kia (zvanično se korejski gigant zove Hyundai-Kia Automobile Group) do 2012. godine želi biti među prva četiri automobilska proizvođača sa najnižim emisijama CO2.
kia%20ECO-ceed%20.jpg

2012. godina nije određena tek tako, jer je to datum kada Kia u Južnoj Koreji namerava predstaviti serijsko vozilo sa FCEV pogonom na vodonikove gorive ćelije (FCEV - fuel cell electric vehicles).
kia%20forte%20lpi%201.jpg

Za model cee'd Kijini inžinjeri razvijaju benzinske i dizelske hibride, koji će u kombinaciji sa sistemom ISG u narednim godinama smanjiti emisije ugljen dioksida. Kia takođe radi na razvoju tzv. plug-in (upotreba električnih utičnica za punjenje baterija) hibridnih tehnologija i usavršava jedan od najsavremenijih pogona sa gorivim ćelijama. Pošto je južnokorejsko tržište vrlo zanimljivo za nove, okolini prihvatljive tehnologije, ti noviteti će se prvo predstaviti upravo tamo.

Grupacija Hyundai-Kia je sasvim odlučna svetu ponuditi cenovno prihvatljiva vozila, koja koriste okolini prihvatljivije tehnologije, što i dokazuje sa nadolazećim modelima kao što su cee'd ISG (Idle Stop & Go – sistem automatskog gašenja motora kod mirovanja vozila u trajanju nekoliko sekundi) i Forte LPI (Liquid Petroleum Injection: ukapljeni naftni gas – u Evropi poznatiji kao LPG – za sada na raspolaganju samo u J. Koreji).

Kia se jedina od automobilskih proizvođača može pohvaliti R&D centrom (research & development: centar za istraživanja i razvoj) u južnokorejskom Mabuku, koji se isključivo bavi razvojem ekološki prihvatljivih tehnologija, uz jednu od najsavremenijih ekološki prihvatljivih fabrika (Žilina, Slovačka).
Kia%20Borrego%20FCEV.jpg

Kia već nekoliko godina testira vozila sa pogonom na gorive ćelije, trenutno sportski terenac Borrego (Mohave) FCEV sa ovom tehnologijom može preći razdaljinu 560 km s jednim punjenjem vodonika. Za pohvalu je, između ostalog, paljenje pri vrlo niskim temperaturama (-25º Celzijusa), što se sve donedavno činilo nemogućim i omogućava brzo komercijalizaciju vozila širom sveta. Osim toga Kia je različitim korejskim ministarstvima (većina naravno tamošnjem ministarstvu za zaštitu životne sredine) dala u testnu upotrebu vozila sa »eko« tehnologijama (LPI, FCEV, ISG) i sebi zadala cilj omogućiti serijsku proizvodnju svih tih modela najkasnije do 2015. godine.

Ulaganja u okolini prihvatljivije tehnologije u visini čak 3 (!) milijarde dolara predstavljaju znatan deo sredstava koje ta grupacija, inače 5. najveći automobilski proizvođač na svetu, ulaže u istraživanja i razvoj (ukupno 8 milijarde dolara za R&D)
 

MTR

Član
bice kinezi bolji automatski ako kupe Volvo , jer ovi imaju vec odavno motore sa ULEV-II ( Ultra Low Emission Vehicle ) specifikacijom , vidjet cemo ko ce da bude brzi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top