Kao uslov za pomoć GM-u, SAD tražile gašenje Pontiaca

Kao uslov za pomoć GM-u, SAD tražile gašenje Pontiaca

Član
1383548883_12.jpg

Kada je 2009, godine bio nadomak bankrotstva, General Motors se obratio američkoj vladi za pomoć. Međutim, ta pomoć nije mogla doći bez određenih uslova. Iako vlada SAD-a sada očekuje gubitak do 10 milijardi dolara novca poreznika na pružanje te pomoći, jedan od uslova je bio i gašenje Pontiac brenda.

Pomalo čudan zahtev od strane nekoga ko nema nikakav interes u automobilskoj industriji ali tako tvrdi Bob Lutz, bivši potpredsedavajući GM-a. A taj zahtev je stigao možda prerano jer je kompanija pripremala novu liniju modela sa zadnjim pogonom koja bi sudbinu ovog dugogodišnjeg gubitaša mogla konačno preokrenuti.

“Vlada SAD-a je doslovno želela da svede General Motors na Cadillac i Chevrolet brendove. Rekli su nam da nam ne treba toliki broj brendova. Dovoljan je jedan premium i jedan velikoserijski brend. Mi smo odgovorili da se ne možemo osloboditi Buicka jer je on veoma uspešan u Kini. A ukoliko on postane samostalan u SAD-u, onda ni Kinezima neće biti interesantan. Vlada je pristala na to ali je uslovila da sve ostalo mora da ide “na doboš””, izjavio je Lutz.

Da podsetimo da je pružanjem pomoći, vlada SAD-a zauzvrat dobila 60,8 % udela GM-a a trenutno poseduje još 7,3 % udela. Pored nje, Kanada i pokrajina Ontario su posedovali manji udeo, ali je on nedavno prodat.

“Potom su nas upitali koliko smo novca zaradili na Pontiacu poslednjih 10 godina? Mi smo rekli da nismo zaradili ništa i tako je to krenulo. A kada Vam neko maše sa čekom od 53 milijarde dolara i kaže da ne želi Pontiac, vi ćete gotovo momentalno pristati na to. Ili nećete dobiti novac… Ne treba biti posebno mudar i doneti pravu odluku po tom pitanju”, dodaje Lutz.

Međutim, Lutz priznaje da je pogrešno rukovođenje General Motorsom dovelo do takve odluke vezano za Pontiac.

“Mehanički, još od kraja prošlog veka ništa na Pontiac modelima nije bilo vredno buđenja emocija”, zaključuje Lutz.
 
Top