Kamen temeljac modernog sustava elektronskog ubrizgavanja benzina

Kamen temeljac modernog sustava elektronskog ubrizgavanja benzina

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Bosch%20D-Jetronic-3.jpg


Bosch slavi 40 godina od uvođenja prvog elektroničkog ubrizgavanja goriva u velikoserijske automobile. Boschev D-Jetronic položio je temelje za moderne benzinske motore, a glavne prednosti elektronskog ubrizgavanja benzina je manja potrošnja goriva, smanjenje emisije C02 i štetnih tvari. Sustav elektroničkog ubrizgavanja goriva debitirao u VW 1600 LE/TLE, a povod za njegov razvoj bio je poštivanje strogih američkih standarda u pogledu ispuštanja štetnih plinova, što je bila velika prekretnica za veliku pobjedu suvremenih benzinskih injektorskih sustava.

Boschev D-Jetronic slavi ove jeseni svoju četrdesetu obljetnicu. D-Jetronic bio je prvi u svijetu elektronički kontrolirani sustav ubrizgavanja benzina serijski ugrađen u osobno vozilo. Prvi je put predstavljen javnosti u VW 1600 LE/TLE tijekom Međunarodne izložbe automobila (IAA) u Frankfurtu 1967. godine. Motor obujma 1,6 litre imao je snagu 56 KS. S ovim inovativnim sustavom ubrizgavanja benzina počela je velika popularnost elektroničkog ubrizgavanja benzina. Ime D-Jetronic potječe od načina ubrizgavanja koje je regulirano ovisno o tlaku (Druck – njem. tlak) i s kojim se priprema smjesa goriva i zraka. «D-Jetronic je položio temelje za suvremene tehnologije ubrizgavanja koje razvija Bosch Grupa. Danas još uvijek težimo k istim ciljevima u razvijanju ovih tehnologija kao što smo i onda: smanjenju potrošnje goriva i emisije ispušnih plinova,» objašnjava dr. Steffen Berns, izvršni dopredsjednik u sektoru razvoja za Boschev 'Gasoline Systems'.

Bosch%20D-Jetronic-2.jpg

VW 1600 LE prvi je automobil u koji je 1967. godine ugrađen Bosch D-Jetronic direktno ubrizgavanje benzina

Ova nova tehnologija po prvi je put omogućila inženjerima koji rade na razvoju motora da precizno prilagode mješavinu zraka i goriva radnom statusu motora te tako smanje potrošnju goriva i štetne emisije. Poticaj za razvoj D-Jetronica došao je u obliku rastuće potražnje za ekonomičnijim motorima u Europi te strogih standarda o ispuštanju štetnih plinova usvojenih u američkoj državi Kaliforniji. Kad su kalifornijske vlasti 1967. godine donijele Zakon o čistom zraku, D-Jetronic je predstavljao jedinu mogućnost za mnoge modele vozila tog vremena da zadovolje standarde ispuštanja štetnih plinova koje je postavio taj zakon. No, već 1972. godine, tek pet godina nakon što je predstavljena, 18 proizvođača automobila već su koristili ovu inovativnu Boschevu tehnologiju u svojoj serijskoj proizvodnji.


Elektronički upravljački uređaj u sustavu D-Jetronic bio je u stanju regulirati količinu goriva ubrizganu u komoru za izgaranje, određujući koliko dugo injektori goriva ostaju otvoreni. Uz temperaturu motora i broj okretaja, količina usisanog zraka predstavljala je jedan od najvažnijih parametara za rad elektroničke kontrole. Ta se količina zraka mogla izračunati pomoću osjetnika za tlak na temelju tlaka iz usisne cijevi. Razvoj D-Jetronica popratio je razvoj električnih pumpi za gorivo koje osiguravaju stalan sistemski tlak u injektorima goriva.

Bosch%20D-Jetronic-1.jpg

Bosch trenutačno proizvodi oko 80 milijuna benzinskih sustava ubrizgavanja godišnje

Suvremeni razvoj injektorskih sustava kod Boscha još se uvijek usredotočuje na ekonomične motore s niskim vrijednostima štetnih emisija. Kao globalni predvodnik na tržištu, Bosch trenutačno proizvodi oko 80 milijuna benzinskih sustava ubrizgavanja godišnje, a kupce je već opremio s više od milijardu ubrizgavača goriva za benzinske motore. Najnovija razvojna rješenja uključuju magnetne ili piezo ventile koji ubrizgavaju pri tlaku do 200 bara, a koriste se u suvremenim automobilima s direktnim ubrizgavanjem goriva. Oni smanjuju potrošnju goriva za do 15 % u usporedbi sa standardnim sustavima ubrizgavanja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top