Kako su ukradena vozila iz Evrope završila u HVO-u

Kako su ukradena vozila iz Evrope završila u HVO-u

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
S gašenjem entitetskih vojski i ministarstava odbrane ostalo je mnogo neriješenih problema. Posljednjih mjeseci pojavili su se i oni koji slobodno mogu završiti u rubrici "Vjerovali ili ne".

Prodana na licitaciji

Kako "Dnevni avaz" saznaje, SIPA već mjesecima istražuje slučaj brojnih vozila bivšeg FMO-a za koja je ustanovljeno da su ukradena. Interpol BiH raspisao je međunarodne potrage za vozilima koja su krajem devedesetih godina pokradena u nekim evropskim zemljama, a iz ruku automafije, ko zna kojim kanalima, stizala su u bivši FMO.

Trenutno niko ne zna koliko je ovakvih vozila stiglo u FMO, niti koliko ih je prodano prilikom smanjenja potreba i gašenja tog ministarstva. Nezvanično, radi se o automobilima, mahom HVO-a, koji su uvedeni u imovinu FMO i Vojske FBiH stapanjem tzv. hrvatske i bošnjačke komponente.

Za sada, izvjesno je tek da je veliki broj ovih automobila završilo na licitaciji, a neke od njih, pretpostavlja se, i dan-danas koriste Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH. Prema našim saznanjima, SIPA je nedavno zbog ovog slučaja provodila provjere direktno u kasarni "Safet Zajko" u Sarajevu.

Krivična prijava

Nedavno saznanje da su tri terenca bivšeg FMO koje je 2005. godine kupio na licitaciji upravo u toj kasarni - ukradena, zaprepastilo je Mustafu Hasanbegovića iz Sarajeva, vlasnika privatne firme "Nerdi komerc trgovina", za koju je i kupovao vozila. Na licitaciji je kupio dva putnička vozila i tri terenca. Do sada im je normalno produžavao registraciju. Međutim...

- U avgustu sam otišao produžiti registraciju za "nisan patrol" i u policiji Novi Grad rekli su da ga moram predati, jer je ukraden 1995. godine u Hrvatskoj od državljanina Njemačke Džordža Vinera (George Winer). Provjerama se saznalo da je i džip "čiroki" ukraden pa su mi i njega oduzeli. Kako sam treći terenac prodao jednom čovjeku u Živinicama, sada mi se i on javio i kaže da je protiv njega podignuta krivična prijava jer je vozilo ukradeno i moram preuzeti odgovornost i za to - užasnut je Hasanbegović.

Šteta od 60.000 KM

Hasanbegović, koji posjeduje svu urednu dokumentaciju o kupovini vozila, saobraćajne dozvole, a sada i potvrde i zapisnike o privremenom oduzimanju, angažirao je i advokata. U Ministarstvu odbrane BiH do sada nije uspio dobiti nikakvu pomoć, a materijalnu štetu koja mu je nanesena procjenjuje na oko 60.000 KM.
 
Član
koji crnjak. Kupis auto na licitaciji od vojske i 100% si siguran da je regularan i onda ovo.. Stvarno zalosno, gdje mi zivimo...
 
Administrator
ma to je policija najvise kriva, pa kako su do sad ta auta bila regularna i registovavala se
 
Član
heheh

pa sjetite se kad su vladi hercegovačko neretvanskog kantona zaplijenili audi a6 u kojem se vozio sam premijer

razlog : audi ukraden od hrvatske vlade


heheh divlji zapad
 
pa u mostaru sumnjaju na neka vozila od mupa sto su zamjenili za opele da nemaju u arhivi porjeklo to su vecinom bili golfovi 3 zasto se onda cudit da u vojsci nema ukradenih kad se zna kajo su se u ratu uzimala auta
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top